Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Pomidory
komentarze autor
Re: Pomidory
Na rynku urządzenia do hydroponiki domowej np. w Ikea. Są też dostępne bardziej zaawansowane systemy (ale bardzo proste w obsłudze) np. tutaj są fińskie rozwiązania : http://www.domoweogrody.pl/ Z powodzeniem można w nich uprawiać np. pomidorki koktajlowe Po co się męczyć doniczka cię wyręczy :-)
2017.03.14
~ Domowy Ogrodnik
Re: Pomidory
Moje pomidorki karłowe balkonowe są 2 tyg. po pikowaniu. Proszę o podpowiedź od kiedy mam zacząć nawozić Biohumusem i jak często. Jakiej mają być wielkości, abym je posadziła do docelowych skrzynek. Czy muszę czekać do połowy maja....w pojemnikach i tak stoją w dzień na balkonie, bo jest b.ciepło.
2013.04.30
~ Weronika
Re: Pomidory
jaka duża powinna być doniczka na pomidory koktajlowe? średnica 22 cm wystarczy?
2013.04.23
~ kasia
Re: Pomidory
test
2012.03.31
~ jan
Re: Pomidory
Pomidory w pojemnikach a w zasadzie w większych doniczkach uprawiam co roku na balkonie. Jest to odmiana pomidora balkonowego. Są bardzo smaczne i nie wymagają żadnych zabiegów oprócz nawożenia. Używam biohumusu, którego im nie żałuję. Odwdzięczają się obfitym owocowaniem aż do mrozów. Nasiona wysiewam do małych doniczek, potem siewki pikuję i rosną w mieszkaniu na parapecie czekając na przesadzenie i "wyjście" na balkon. Polecam.
2012.03.29
~ Mira
Re: Pomidory
Witam wietrynie i wiosennie ;). Zaczyna się robić ruch na forum. Dawno nie było Cię Kris. Pozdrawiam i dziękuję za informację. Chciałabym posadzić także jeszcze jedną odmianę pomidorów, których nazwe mam zapisaną i dla mnie są one przepyszne. Mam nadzieję, że mi sie uda. Co do tej emeryutury to fakt - nie jest to wytłumaczenie i ja tego tak nie potraktowałam, tylko żal mi, że tak późno dostrzegłam uroki tego hobby;))), to coś wspaniałego. Na wszytskie prace nie mam siły i muszę prosić Pana, który mnie wyręcza ponieważ mój mąż nawet nie odróżnia wazonu od doniczki ;))))). Owszem, pomaga mi w cięzkich pracach ale ja mam tyle pomysłów, których może nigdy nie zrealizuję;((((. Pozdrawiam Cie Kris i jak zwykle liczę na podpowiedzi.
2012.02.24
~ klarysa
Re: Pomidory
Wiek i niska emerytura, to żadne wytłumaczenie. To nie sztuka mieć piękny ogród gdy jest się młodym i bogatym. A poza tym praca na własnym, chociaż skromnym ogródku, daje więcej radości i powodów do długiego życia, niż największe nawet pieniądze. A pomidory w pojemnikach faktycznie najlepsze koktajlowe. Mają małe wymagania, no i są odporniejsze na zarazę od innych odmian.
2012.02.23
~ kris
Re: Pomidory
Bardzo wyczerpująca informacja ;))). Super! W tym roku chcę założyć sobie malutki warzywnik na podniesionych grządkach a pomidory będę sadziła w pojemnikach. Mam takie jedno fajne, cieplutkie miejsce przed domem gdzie od 11-tej do samego wieczora jest słońce i zaciszek. Jak uda mi się mój warzywnik to może w przyszłym roku postawię małą szklarenkę na rozsady. Żal , że jestem już w wieku, który ogranicza troszkę prace ogrodowe. Często marzenia ograniczone sa własnie brakiem sił fizcznych ale też i emeryturą . Jednak to nie zniechęca mnie od wymyślania ciągle czegos nowego do ogrodu. Pozdrawiam Redakcję i osobno Panią Maję ;))))
2012.02.21
~ klarysa
Re: Pomidory
Pomidory można uprawiać i w gruncie, i w szklarni, i w pojemnikach – z tym, że tu najlepsze będą odmiany koktajlowe. Jaka gleba jest potrzebna? Może być przeciętna, ale dobrze nawożona. A najlepsza będzie przepuszczalna, ciepła i bogata w próchnicę. Sadząc w gruncie, można zastosować kompost lub obornik (w poprzednim roku).
Dla pomidorów przeznaczamy zaciszne, osłonięte od wiatru, ale słoneczne i ciepłe miejsce. Rośliny te nie lubią nagłych, gwałtownych zmian temperatury.
Pomidory sadzi się w drugiej połowie maja (wcześniej mogą zdarzyć się przymrozki, a tego pomidory bardzo nie lubią; przed sadzeniem gleba powinna nagrzać się do kilkunastu stopni). Rozsadę pomidorów najłatwiej kupić, sadzonki są dostępne bez problemu w dobrych sklepach ogrodniczych. Można też wysiać nasiona samodzielnie w domu, mniej więcej w lutym-marcu. Po kilku tygodniach pikuje się je do doniczek i do sadzenia wybiera optymalnie roślinki o wysokości 15-30cm, z kilkoma liścmi, ładnym systemem korzeniowym. Krzewy nawozi się kilka razy: na początek tydzień-dwa po posadzeniu, potem, gdy pojawią się zawiązki i gdy owoce zaczną dojrzewać.
Pomidory lubią sporo wilgoci, wtedy owoce są większe. Woda nie może jednak stać, musi szybko swobodnie odpłynąć. Staramy się nie moczyć liści przy podlewaniu, nie zraszamy ich!
Ważna rzecz, to cięcie. Jeśli chcemy mieć owoce jak najwcześniej, to prowadzimy tylko jeden pęd, a pozostałe się wyłamuje. Pomidorki będą wcześnie, ale będzie ich mało. To też metoda na uprawę tam, gdzie miejsca jest bardzo mało. A można też zostawić dwa pędy boczne, wtedy plony będą zdecydowanie większe. Uwaga: odmian karłowych się nie przycina.
Owoce powinny pojawiać się aż do przymrozków.
Do uprawy polecane są odmiany: Bawole Serce, Jawor, Krakus, malinowe Olbrzym i Retro, drobnoowocowe: Koralik, Ola.
Życzymy smacznego - własne pomidorki to kopalnia witamin!
2012.02.20
Redakcja
Re: Pomidory
Do ogrodu bardzo dobrze nadają się pomidory koktajlowe, takie malutkie, w gronkach, bo najmniej choruja, one po prostu wyglądają nieomal tak, jak dzikie pomidory w Peru. Ich genotyp chyba jest mało zmieniony, dlatego są odporniejsze.
2012.02.14
~ Ewa B.
Re: Pomidory
Także jestem zaqintersowana tym tematem. Niedawno kupiłam ,,wiszące pojemniki,, , w których sadzi się ,,do góry nogami,, . W te własnie pojemniki chcę posadzić pomidory. Moje pierwsze, sadzone własnymi rękami , pomidory. Od jakiegoś czasu szukam informacji dla siebie jaką odmianę mogę poasadzić aby nie zmarnować lata. Proszę, może ktoś doświadczony w tym temacie coś podpowie? Pozdrawiam stęskona za wiosną, latem.....
2012.02.12
~ klarysa
Pomidory
Oprócz oglądania programu "Maja w ogrodzie" lubię też oglądać program "Wiem co jem" emitowany w TVN Style. Zainspirował mnie jeden z odcinków o pomidorach, które można by było nazwać pomidorowe lekarstwo. Chciałbym w tym roku w swoim mini warzywniaku posadzić kilka sadzonek gruntowych pomidorów i w związku z tym mam do Ciebie Pani Maju pytania. 1. Jakia odmiana najlepiej się na to nadaje? 2. Jak przygotować podłoże aby coś z tego wyrosło. 3. Jakie sztuczki pielęgnacyjne zastosować aby uzyskać dobre plony.
2012.02.11
~ Tomasz K.