Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Coś niszczy mi trawnik :(
komentarze autor
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam. Mój ogród usytuowany jest w miejscu, gdzie po godzinie 11-12 jest największe słońce. Zawsze trawnik był lekko wysuszony od słońca. W tym roku, był regularnie podlewany nawożony, wertykulowany mimo tego trawa wysuszała się coraz bardziej i robiły się ogromne żółte placki. Kępki trawy odchodziły już w momencie chodzenia po trawniku. Z ziemi zrobił się piach. Dodatkowo było mnóstwo mrówek. Jeszcze wtedy nieświadomie dosadzaliśmy nową trawę sądząc, że trzeba zwalczyć mrówki, Jednak gdy doszliśmy do momentu gdzie ½ trawy nie było zaczęliśmy szukać innego powodu tego co się dzieje.Okazało się, że dodatkowo mamy pędraki. Tam gdzie nie było już trawy było ich trochę mniej, ale tam gdzie pozostała jeszcze zielona trawa w obszarze 20cm/20cm można wybrać po 20 robaków. Dużo poczytałam na temat zwalczania tego pasożyta, odcinek Pani o pędrakach w ogrodzie. Zastosowaliśmy środek Biomas-Sugar (5l) na cały ogród niestety nic to nie dało. Ostatnio powybieraliśmy pędraki tam gdzie nie ma trawy, uzbierało się całe wiadro, ale reszta siedzi pod trawą. Dużo informacji jest na forum ale czy skutecznych tego nie wiemy, ludzie piszą żeby posadzić jakieś warzywa na głębokość 10 cm i ponoć maja przenieść się do nich i wtedy trzeba takie warzywo wykopać. Zastanawiam się czy w ostateczności nie sprowadzić kreta. Boimy się, że jeśli szybko nie zastosujemy jakiegoś środka pozostanie nam tylko przekopanie ogrodu i to nie powiedziane, że pomoże. Proszę o jakieś wskazówki.
2013.10.04
~ Marcela
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
No to wyraźnie to coś, to pędraki, które z przyjemnością odkryły gawrony. Pędraki podgryzają trawnik od spodu, a ptaki je niszczą. Walka biologiczna trwa. A człowiek? Może się temu przyglądać lub zastosować coś na pędraki.
2013.09.26
~ Majówka
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam, u mnie trawnik niszczą ptaki, chyba gawrony, siadają w takiej ilości, że w kilka minut mam powyrywaną darń na 3/4 pow. trawnika. Te inteligentne ptaszydła przylatują gdy nikogo nie ma w domu, jakby wiedziały. Raz porzyjechałem z pracy 3 godz wcześniej i wtedy zobaczyłem chmarę czarnych ptaków. Późnym popołudniem latają nad działką i obserwują czy ktos jest w pobliżu.Upodobały sobie szczególnie miejsca gdzie trawa jest słabsza. Nic nie pomaga. Można się załamać, 4 naloty i trawnik do wymiany lub gruntownej regeneracji. :/
2013.09.25
~ mario
Coś niszczy mi trawnik ale nie dżdżownice
Od kilku dni, wyłącznie nocą coś niszczy darń. Są okrągłe wgłębienia niezbyt głębokie, kawałki darni odrzucone nieregularnie tak jakby jakieś zwierzę ją rozrywało. Ślad jaki powstaje jest długi ( np. 50 m), kręty ale także powstają place o nieregularnej średnicy np. 10 m. Podejrzewam kunę albo ( to chyba niemożliwe!) zająca lub borsuka. Zając od paru tygodni z uporem wraca do ogrodu więc to może on? Za każdym razem gdy powstanie uszkodzenie znajduję zająca, wyganiam go... i sytuacja powraca. Czyżby jednak zając?
2013.09.09
~ Zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Bzdura, zwykłe dżdżownice nie niszczą w ogóle trawnika, jeśli trawa wychodzi kępkami i nie ma prawie korzeni, to place mogą świadczyć o nicieniach, pomaga nawożenie trawnika, żeby go wzmocnić oraz preparaty na nicienie.
2013.05.29
~ Zygmunt S.
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
zwykła, najzwyklejsza dżdżownica. Powinieneś dziękować temu stworzonku a nie próbować się go pozbyć. Zadbaj o kondycję trawnika, wyczesanie filcu, wertykulacja, areacja i zdałoby się po wertykulacji dosiewkę zrobić wówczas te zabiegi + pożyteczne robalki sprawią że trawniczek będzie jak marzenie, a jak Ci kopszyki przeszkadzają to przejedź cały trawnik niewielkim walcem :)
2013.05.29
~ linkin_001
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Ptaków raczej na trawniku nie widać za specjalnie. W zeszłym roku grasowały nornice ale to było widać, że to nornice bo pół trawnika było poryte. kopców żadnych też nie ma więc kret odpada. Nie wiem już co to może być. Porobiły się takie duże place suchej trawy.
2013.05.21
~ Adam
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
No to widać że tych pędraków jest chyba tysiąc, bo tak załatwiają trawnik, a nie widać tam kopców kreta czy innych? A nie przylatują ptaki, żeby napaść się pędrakami? bo to świadczyłoby że są tam na pewno. A jak nie to trzeba szukać przyczyny dalej.
2013.05.20
~ Stefan
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
A ja mam dwa problemy. 1) coś złego dzieje się z moim trawnikiem. W tym roku gdy trawa zaczęła rosnąć pojawiły się puste place. Pomyślałem sobie no cóż dosiewka i po problemie. Ale niestety pojawiły się kolejne place suchej trawy. Dosiewanie nie pomaga, podlewanie nie pomaga., nawożenie też nie dało rezultatów. Najgorsze jest to, że place się powiększają. Może to jakieś pasożyty zjadają mi trawę od korzeni? Dodam tylko, że trawniczek posiałem w zeszłym roku w sierpniu, więc młoda trawka. 2) Mój trawniczek jak i całą działkę obsadziłem tujami brabant. Na około 75 sztuk dzięsięć muszę wywalić ponieważ całkowicie zżółkły :-( Pomyślałem że po prostu się nie przyjęły i tyle ale na pozostałych również zauważyłem, że pojawiają się żółte gałązki. Dodam jeszcze, że tuje dostały na wiosnę nawóz dla iglaków i podlane zostały preparatem zwalczającym pędraki (nie pamiętam nazwy) które podgryzają i niszczą korzenie. Bardzo proszę o pomoc, co zastosować na trawnik i na tuje. Pozdrawiam
2013.05.20
~ Adam
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Jeśli ta dzika trawa bardzo przeszkadza to można ją delikatnie posmarować Roundupem, ale cienkim pędzelkiem. Za jakiś czas gdy ta trawa uschnie można dosiać szlachetna mieszankę. Ale skoro da się wyrywać, to może da się usunąć trawę bez środka chemicznego.
2012.08.12
~ Mania
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
od około 2 lat pojawiła się w moim trawniku nowa trawa.Jest bardzo ekspansywna,nie tworzy darni,wygniata i wypiera trawę "trawnikową". Rośnie płasko więc unika noża kosiarki.Ma lichutkie korzenie daje się łatwo wyrywać.Bardzo szybko dostaje nasiona i to w postaci grubych kłosów.Ratunku.Jak z nią walczyć?Proszę o pomoc i radę.
2012.08.06
~ Piotr
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
To mogą być pożyteczne i chronione trzmiele, które zakładają gniazda w ziemi, tylko się należy cieszyć.
2012.04.29
~ Paweł
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam. Jakas dziwna czarna pszczoła lub osa ( w każdym razie cos pszczołowatego) niszczy mój świeżo zasiany trawniczek. Owady robią kopczyki w ziemi. Nie wiem co to jest i jak z tym walczyć. pomocy!!! To coś ma też żądło, więc nie mam ochoty na takie sąsiedztwo.
2012.04.26
~ zaniepokojona
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Rzeczywiście są to objawy działalności pożytecznych dżdżownic.
Mało kto wie, że około 8 rodzimych gatunków dżdżownic od wczesnej wiosny do późnej jesieni pracuje prawie w każdym ogrodzie. Można je spotkać nieomal w każdej glebie, poza wyjątkowo suchymi, jałowymi lub bardzo kwaśnymi. Dżdżownice są nazywane najlepszymi i bezpłatnymi pomocnikami ogrodnika.
Są dżdżownice kompostowe (jedzą głównie materię organiczną jak liście inne części roślin) ale i są glebożerne. W przypadku dżdżownic glebożernych, które żyją w głębi ziemi i sporadycznie wychodzą na powierzchnię, dieta wygląda nieco inaczej. W ich jelitach stwierdzono istnienie niewielkiej ilości substancji organicznej, za to bardzo dużo cząstek mineralnych. Z ilości gleby, jaką dżdżownice glebożerne zjadają w ciągu doby, tylko mała część zostaje przyswojona, reszta natomiast dostaje się na powierzchnię gleby lub pozostaje w wydrążonych chodnikach w postaci gruzełkowatych odchodów – koprolitów. To właśnie koprolity widać na ziemi. Niektórzy zbierają je do kwiatów doniczkowych jako cenny nawóz. Są one bogate w substancje mineralne, korzystne dla rozwoju roślin, a także pożyteczną mikroflorę pochodzącą z przewodu pokarmowego dżdżownic.
2012.04.04
~ redakcja
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam. Kiedyś, na pewnym innym forum ale bez zdjęć zamieściłem informacje o takim samym stanie rzeczy, która dzieje się w Twoim ogrodzie, jak i moim (u mnie to trwa już ok 4 lata), tylko że mój trawnik jest w o wiele lepszym stanie. Wątek zakończył się tym, że najprawdopodobniej są to kopczyki dżdżownic co de fakto powinno służyć dla trawnika a nie szkodzić. Choć powiem, że do dzisiaj nie jestem przekonany co do tej tezy ale większych szkód nie zaobserwowałem na trawniku. Jak zmieniam coś w trawie (sadzę nową roślinkę) podczas kopania zauważam dość sporą ilość tych moich dżdżownic. Jedni uważają, że jeśli one występują to moja ziemia jest dobrego gatunku ale i tego stwierdzenia nie podzielam zbytnim huraoptymizmem. Być może i oni i ja mylimy się więc również czekam z niecierpliwością na odpowiedź naszych specjalistów :)
2012.04.04
~ Tomasz. K
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
A nie jest to przypadkiem nornik? On robi takie płytkie korytarze i kopczyki.
2012.04.01
~ Elzbieta
Coś niszczy mi trawnik :(
Witam Parę dni temu pojawiły mi się na trawniku dziwne malutkie kopczyki ( jak na załączonych zdjęciach). Następnie zaczęło się ich pojawiać coraz więcej.Obecnie mam połowę trawnika pokryte tymi kopczykami. Jakiś zwierz niszczy mi trawnik - pomocy. Co to może być i jak się z tym uporać. Ostatnie zdjęcie to dziurka po odsłonięciu kopczyka. http://img96.imageshack.us/img96/5844/1006711.jpg http://img545.imageshack.us/img545/3350/1006712wa.jpg http://img40.imageshack.us/img40/4500/1006713l.jpg http://img856.imageshack.us/img856/7875/1006714w.jpg http://img823.imageshack.us/img823/9250/1006715.jpg Pozdrawiam
2012.03.31
~ Smoko