Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Coś niszczy mi trawnik :(
komentarze autor
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Ja bym poczekała, aż się ociepli i przyjdzie ciepła wiosna, trawa się dobrze regeneruje i może trawnik sam się odnowi. Nieraz wyschnie na pieprz i jest brązowy a potem się zieleni, tak samo po zimie; niebywała sprawa jak trawa potrafi się odradzać.
2016.02.23
~ Sylwia
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam, moj trawnik po zimie wyglada jak pole ryzowe ..stala w nim woda I wiekszosc trawy poprostu zgnila. Jak moge zapewnic dzieciom piekny zielony trawnik na lato? Czy wystarczy dosiac trawy w miejsca gdzie jej zabraklo? Dziekuje I pozdrawiam
2016.02.23
~ Aska
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
W końcu kupiłem i zainstalowałem elektrycznego pastucha i... mam spokój. Pewnie raz lub dwa dostał prądem po nosie i trawnik jest cały. Szkoda, że sam musiałem do tego dojść.
2015.06.02
~ Zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Zaczęło się w 2009 roku i nasilenie szkód spowodowało, że poważnie zabrałem się za ustalenie co to jest. Kupiłem kamerę i w końcu...mam!!! To borsuk! Mam piękny film z nim w roli głównej. I kolejny problem: jak się go pozbyć bo nie chcę go zabijać ( ale jak będę musiał to to zrobię, oczywiście w okresie polowań na nie. I przy pomocy przyjaciel myśliwego!). Chyba, że ktoś zna inny sposób (Ale nie polityczny!).
2015.04.10
~ zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
dwa lata temu tez mialam ciagle problemy z trawnikami. a to jakies krety, a to dzdzownice, a ja to juz bog sam wie co. Trawa byla brzydka, nie rosła i generalnie wstyd ludzi zaprosić. Mój mężul dostał kiedyś od kolegi nr do -w moim ogrodzie- chłopaki wpadli pare razy, dali kilka rad, kilka specyfikow i w koncu koniec tej męczarni. gdzies na googlach powinniscie znalezc
2014.10.18
~ Aga82
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Masakra z tymi dżdżownicami, mam to samo!
2014.10.10
~ dominiq
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Trawa jest dla mnie ważniejsza niż robale zwłaszcza że jedna część ogrodu co widać na jednym ze zdjęć jest już całkowicie zniszczona. Tym bardziej jestem zły , że trawa i przygotowanie podłoża nie należało do najtańszych prac w ogrodzie. W całości trawa na ogrodzie zaczyna przypominać miejsce wybiegu dla zwierząt. Zdaję sobie sprawę że robaki są pożyteczne ale w ograniczonej ilości.
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Trzeba się tylko cieszyć, że są dżdżownice. Grzechem byłoby się ich pozbywać - widać mają co jeść. Może po koszeniu nie zostawiać trawy, która jest ich pożywieniem. Z czasem myślę unormuje się ich ilość, jak to w naturze. Ja na przykład zostawiam na zimę liście w ogrodzie, nawet na trawniku, żeby moje dżdżownice się najadły. Czasami widać jak po kilku dniach maleje ilość liści. A to czego nie zjedzą, dopiero wiosną zgarniamy i wrzucamy na kompost.
2014.10.04
~ Ania
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Są to małe kopczyki o średnicy ok 2cm a wieczorem w trawie jest dużo dżdżownic. Ptaków nie i nie widziałem, żeby kiedykolwiek skubały trawę. Trawa nie schodzi płatami tylko dość duża ilość kopców powoduje, że zamiast trawy jest wszędzie ziemia a po opadach robi się błoto. Ziemia wydaje się być za bardzo spulchniona. Jeszcze rok temu problemu nie było. Jeśli to wina dżdżownic to jak się pozbyć ich nadmiaru?
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Kopczyki i dżdżownice?? to raczej robota kretów, ale chyba też norników jak są kanały płytko pod ziemią. Ale jeśli znowu trawa schodzi całymi płatami to wygląda na pędraki. Trzeba popatrzeć czy ptaki nie przylatują na ten trawnik - bo kiedy będą coś na nim wydziobywały to znak, że są pod trawą pędraki.
2014.10.04
~ Stefan
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam Mam problem z trawnikiem, prawdopodobnie to robota dźdźownic. Jest coraz więcej kopczyków, ziemia pod trawą zaczyna być tak luźna, że chodząc po niej lub kosząc po prostu zapada się. Walcowanie nie pomaga. Trawa jest w opłakanym stanie. W niektórych miejscach już nie ma trawy tylko błoto. Poniżej przedstawiam zdjęcia i mam pytanie, co z tym zrobić??? pozdrawiam http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c35a62f4e46a82d8.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbbb1979a5b0d469.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/efa25227793bdb22.html
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam. Mój ogród usytuowany jest w miejscu, gdzie po godzinie 11-12 jest największe słońce. Zawsze trawnik był lekko wysuszony od słońca. W tym roku, był regularnie podlewany nawożony, wertykulowany mimo tego trawa wysuszała się coraz bardziej i robiły się ogromne żółte placki. Kępki trawy odchodziły już w momencie chodzenia po trawniku. Z ziemi zrobił się piach. Dodatkowo było mnóstwo mrówek. Jeszcze wtedy nieświadomie dosadzaliśmy nową trawę sądząc, że trzeba zwalczyć mrówki, Jednak gdy doszliśmy do momentu gdzie ½ trawy nie było zaczęliśmy szukać innego powodu tego co się dzieje.Okazało się, że dodatkowo mamy pędraki. Tam gdzie nie było już trawy było ich trochę mniej, ale tam gdzie pozostała jeszcze zielona trawa w obszarze 20cm/20cm można wybrać po 20 robaków. Dużo poczytałam na temat zwalczania tego pasożyta, odcinek Pani o pędrakach w ogrodzie. Zastosowaliśmy środek Biomas-Sugar (5l) na cały ogród niestety nic to nie dało. Ostatnio powybieraliśmy pędraki tam gdzie nie ma trawy, uzbierało się całe wiadro, ale reszta siedzi pod trawą. Dużo informacji jest na forum ale czy skutecznych tego nie wiemy, ludzie piszą żeby posadzić jakieś warzywa na głębokość 10 cm i ponoć maja przenieść się do nich i wtedy trzeba takie warzywo wykopać. Zastanawiam się czy w ostateczności nie sprowadzić kreta. Boimy się, że jeśli szybko nie zastosujemy jakiegoś środka pozostanie nam tylko przekopanie ogrodu i to nie powiedziane, że pomoże. Proszę o jakieś wskazówki.
2013.10.04
~ Marcela
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
No to wyraźnie to coś, to pędraki, które z przyjemnością odkryły gawrony. Pędraki podgryzają trawnik od spodu, a ptaki je niszczą. Walka biologiczna trwa. A człowiek? Może się temu przyglądać lub zastosować coś na pędraki.
2013.09.26
~ Majówka
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam, u mnie trawnik niszczą ptaki, chyba gawrony, siadają w takiej ilości, że w kilka minut mam powyrywaną darń na 3/4 pow. trawnika. Te inteligentne ptaszydła przylatują gdy nikogo nie ma w domu, jakby wiedziały. Raz porzyjechałem z pracy 3 godz wcześniej i wtedy zobaczyłem chmarę czarnych ptaków. Późnym popołudniem latają nad działką i obserwują czy ktos jest w pobliżu.Upodobały sobie szczególnie miejsca gdzie trawa jest słabsza. Nic nie pomaga. Można się załamać, 4 naloty i trawnik do wymiany lub gruntownej regeneracji. :/
2013.09.25
~ mario
Coś niszczy mi trawnik ale nie dżdżownice
Od kilku dni, wyłącznie nocą coś niszczy darń. Są okrągłe wgłębienia niezbyt głębokie, kawałki darni odrzucone nieregularnie tak jakby jakieś zwierzę ją rozrywało. Ślad jaki powstaje jest długi ( np. 50 m), kręty ale także powstają place o nieregularnej średnicy np. 10 m. Podejrzewam kunę albo ( to chyba niemożliwe!) zająca lub borsuka. Zając od paru tygodni z uporem wraca do ogrodu więc to może on? Za każdym razem gdy powstanie uszkodzenie znajduję zająca, wyganiam go... i sytuacja powraca. Czyżby jednak zając?
2013.09.09
~ Zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Bzdura, zwykłe dżdżownice nie niszczą w ogóle trawnika, jeśli trawa wychodzi kępkami i nie ma prawie korzeni, to place mogą świadczyć o nicieniach, pomaga nawożenie trawnika, żeby go wzmocnić oraz preparaty na nicienie.
2013.05.29
~ Zygmunt S.
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
zwykła, najzwyklejsza dżdżownica. Powinieneś dziękować temu stworzonku a nie próbować się go pozbyć. Zadbaj o kondycję trawnika, wyczesanie filcu, wertykulacja, areacja i zdałoby się po wertykulacji dosiewkę zrobić wówczas te zabiegi + pożyteczne robalki sprawią że trawniczek będzie jak marzenie, a jak Ci kopszyki przeszkadzają to przejedź cały trawnik niewielkim walcem :)
2013.05.29
~ linkin_001
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Ptaków raczej na trawniku nie widać za specjalnie. W zeszłym roku grasowały nornice ale to było widać, że to nornice bo pół trawnika było poryte. kopców żadnych też nie ma więc kret odpada. Nie wiem już co to może być. Porobiły się takie duże place suchej trawy.
2013.05.21
~ Adam
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
No to widać że tych pędraków jest chyba tysiąc, bo tak załatwiają trawnik, a nie widać tam kopców kreta czy innych? A nie przylatują ptaki, żeby napaść się pędrakami? bo to świadczyłoby że są tam na pewno. A jak nie to trzeba szukać przyczyny dalej.
2013.05.20
~ Stefan
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
A ja mam dwa problemy. 1) coś złego dzieje się z moim trawnikiem. W tym roku gdy trawa zaczęła rosnąć pojawiły się puste place. Pomyślałem sobie no cóż dosiewka i po problemie. Ale niestety pojawiły się kolejne place suchej trawy. Dosiewanie nie pomaga, podlewanie nie pomaga., nawożenie też nie dało rezultatów. Najgorsze jest to, że place się powiększają. Może to jakieś pasożyty zjadają mi trawę od korzeni? Dodam tylko, że trawniczek posiałem w zeszłym roku w sierpniu, więc młoda trawka. 2) Mój trawniczek jak i całą działkę obsadziłem tujami brabant. Na około 75 sztuk dzięsięć muszę wywalić ponieważ całkowicie zżółkły :-( Pomyślałem że po prostu się nie przyjęły i tyle ale na pozostałych również zauważyłem, że pojawiają się żółte gałązki. Dodam jeszcze, że tuje dostały na wiosnę nawóz dla iglaków i podlane zostały preparatem zwalczającym pędraki (nie pamiętam nazwy) które podgryzają i niszczą korzenie. Bardzo proszę o pomoc, co zastosować na trawnik i na tuje. Pozdrawiam
2013.05.20
~ Adam