Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Wiąz Turkiestanu
komentarze autor
Re: Wiąz Turkiestanu
mój wiąz ma cztery lata, przycinam ze cztery razy w roku.jest piękny ale....chciałabym go rozmnożyć.Przy sadzeniu co prawda ułamało mi sie gdzie z sześć patyczków , posadzone do ziemi -cztery sie ukorzeniły. Czy to jest metoda rozmnażania? Bo chyba mi się udalo, ale chciałabym więcej coś wiedzieć na temat rozmnażania....
2017.10.08
~ almarta
Re: Wiąz Turkiestanu
Posiadam Wiaz Turkiestanu od Maja 2016r. Moj zywoplot od tamtego roku osiagnol 160cm ale tylko z takiego wzgledu ze jest przycinany co 2 tygodnie. Zauwazylam ze im czesciej jest ciety tym szybciej puszcza nowe przyrosty.
2017.08.16
~ Aga
Re: Wiąz Turkiestanu
Andrzej jeśli puścisz je na dziko to nic z tego nie będzie. Pójdą ci w górę pojedyncze łodygi i będzie lipa. Sam tak miałem na początku. Teraz mój żywopłot ma chyba 5 lat. I pod drzewem nadal jest dużo niższy i słabszy niż normalnie. Ogólnie jest OK, ale jak pisał mój poprzednik to bardzo dużo roboty przy nim jest. Bardzo szybko rośnie, szybciej niż trawa. A żeby ładnie wyglądał i był gęsty trzeba go często ścinać. Nie wiem czy drugi raz bym się zdecydował. Urósł bardzo szybko - to jest fakt - ale trafiło mi się kilka sztuk z innymi liśćmi, ze 3-4 się nie przyjęły - i to uważam za bardzo dobry wynik - ale teraz coś mi jedno uschło. Ogólnie przycięty jest bardzo ładny, zielony, liściasty. Zimą gubi wszystkie liście. Przez 5 lat to pewnie i tuje by urosły - cały czas są zielone i co najważniejsze nie ma przy nich tyle roboty.
2017.07.10
~ Przemek
Re: Wiąz Turkiestanu
Miałem przez kilka lat żywopłot z wiązu turkiestanu. Przez pierwsze 2 lata, zanim rozbudował się system korzeniowy przyrosty były w miarę normalne, w trzecim i czwartym roku potrafił już przyrosnąć 1 m w ciągu 1,5 miesiąca od przycięcia. U mnie spełnił swoją rolę, chronił mnie przed kurzem ale po wybudowaniu ulicy, gdy kurzu już jest mniej postanowiłem go zlikwidować bo obcinanie minimum 3, 4 razy w roku 20 metrów żywopłotu wymaga bardzo dużo samozaparcia. Kto nie wierzy to się przekona. Poza tym w odległości kilku metrów od żywopłotu wszystko zamierało, korzenie sięgały tak daleko. Posadziłem teraz cisy, rosną zdecydowanie wolniej i nawet w wieku 100 lat są ciągle młode.
2017.04.11
~ Janek
Re: Wiąz Turkiestanu
W jakiej bezpiecznej odległości mogę posadzić wiąz od granicy działki. Na działce sąsiada jest ogród warzywny - zaznaczam że działki nie są rodzinnymi ogrodami działkowymi. Jeszcze jedno nie mam zamiaru przycinać krzewów tylko puścić je "na dziko" - niech rosną jak chcą. Pozdrawiam,
2017.03.11
~ Andrzej
Re: Wiąz Turkiestanu
A ja chciałbym wiedzieć jak wygląda ZIMĄ taki żywopłot. Bardzo prześwituje? Zostają na nim zeschłe liście?
2016.11.11
~ oboski
Re: Wiąz Turkiestanu
Tak, różni się ma dużo mniejsze liście, wiąz Turkiestanu można obejrzeć w naszym odcinku http://majawogrodzie.tvn.pl/296,Wiosna-na-zboczu-gory-Debruska-odc-569----,odcinek.html
2016.09.23
~ redakcja
Re: Wiąz Turkiestanu
CZY WIĄZ Z TURKMENISTANU RÓŻNI SIĘ OD ZWYKŁEGO POSPOLITEGO
2016.09.23
~ JACX
Re: Wiąz Turkiestanu
Mozna posadzić, rosnie jako duże drzewo: po angielsku nazywany jest też syberyjskim wiązem: na tej stronie są zdjęcia dorosłego wiązu turkiestanu (Ulmus pumila) http://www.cirrusimage.com/tree_Siberian_Elm.htm
2016.08.12
~ redakcja
Pytanie
czy można go posadzić jako pojedyncze drzewko i jak się wówczas zachowuje
2016.08.12
~ Czeslaw
Re: Wiąz Turkiestanu
A mnie interesuje szerokość na jaką rozrasta się wiąz Turkiestanu. Chciałabym przed żywopłotem posadzić niższe piętro roślin i zastanawiam się jaką zachować odległość. Może ktoś z posiadaczy wiązowych żywopłotów podzieli się informacją? ☺ Pozdrawiam, Ewa.
2016.06.07
~ Ewa
Re: Wiąz Turkiestanu
Sadzony jesienią 2014 roku w słabej glebie . Dopiero w tym roku rośnie jak szalony po oddzielenie od trawnika. Coś z tego będzie.
2016.06.03
~ Iwo
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam czy ktos stosowal opryski i jakie na ten zywoplot. Mi cos zjada listki. Pozdrawiam
2016.05.28
~ Ela
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam. Mój żywopłot z wiązu turkiestańskiego ma już 6 lat . Jest doskonały . Szybko przyrasta . Z tym ,że przycinamy go jesienią do 1,5 metra . Wiosną opuszcza się od dołu od ziemi i jest cały zielony .
2016.05.12
~ Renata
Re: Wiąz Turkiestanu
Czy ktoś ma ten żywopłot dłużej niż 2 lata? Jak się sprawuje w dalszym utrzymaniu?
2016.04.21
~ Nevada
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam, Wiąz Turkiestanu posadziłem wiosną 2012 roku. Z kupionych 200 sadzonek prawie wszystkie się przyjęły (3 sztuki nie). Sadziłem w szachownicę w odległości ok. 25-30cm. Po 3 latach wyrósł na 2,5m (pomimo przycinania 4 razy w roku). Miejsce nasłonecznione. W styczniu 2016 skróciłem go o połowę gdyż do wysokości 1 m był jak dla mnie zbyt rzadki. Moim zdaniem decydujący był pierwszy rok gdzie ( zgodnie z instrukcją) przyciąłem go tylko 2 razy, a powinienem z 4 wtedy byłby gęstszy od samego dołu. Ogólnie żywopłot jest ok. osłania mi działkę o drogi, dlatego przy wyborze żywopłotu kierowałem się szybkim wzrostem rośliny. Z mego doświadczenia wynika, że przez pierwsze dwa lata, aby szybko ukorzenił się i dał duże przyrosty konieczne jest częste obfite podlewanie.
2016.03.20
~ kroko
Re: Wiąz Turkiestanu - wg mnie godny uwagi
Swoje sadzonki zasadziłem w 2010 roku, na dość dobrej ziemi. Rosnące w słońcu - rosną bardzo szybko (nawet 2 metry na rok!). Posadziłem kilka w cieniu pod klonem i za ten okres urosły może 1-1,5metra, tak więc decyduje światło. Pojedyńczo posadzone w słońcu rosną jak drzewo:) Charakterystyczne jest też to, że gubią liście jako ostatnie na placu. Pytania? Tel. 513 038 002
2015.11.24
~ Andrzej
Re: Wiąz Turkiestanu
Mam nadzieję, że te wszystkie pochwały na temat rośliny nie są pisane przez sprzedawców. Wychwalanie i wypisywanie na końcu wypowiedzi dokładnego adresu sprzedawcy, bo miałem pod ręką trąci mi słabym marketingiem. Kupiłem sadzonki (nie są selekcjonowane więc jakość różna), posadziłem jesienią 2014. Po roku muszę powiedzieć, że jestem rozczarowany. Ruszyło dość mocno jakieś 30% sadzonek. Większość ma po około 30-40 cm. Więc o \"cudownym żywopłocie\" nie ma mowy. Zobaczę jeszcze co pokaże przyszły rok. Proponowany jest nawóz Damisol extra, oczywiście sprzedawany przez producenta sadzonek. Nigdzie nie ma składu nawozu więc dam sobie spokój z zakupem.
2015.10.15
~ kynu
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam. właśnie kupiłem 80 sadzonek wiązu. Ziemię mam bardzo ubogą i kamienistą. Zamierzam przesiać ziemię z kamieni i uzupełnić torfem wymieszanym z nową ziemią. Czy torf może być kwaśny czy nie i czy mogę wymieszać torf i ziemię z ukorzeniaczem w proszku czy może dodać humusu. Dzięki za podpowiedź.
2015.09.25
~ zielony
Re: Wiąz Turkiestanu
w październiku 2013 roku posadziłam w jednym rzędzie w beznadziejnej glebie, nie dbałam specjalnie bo nie miałam warunków a wiosną specjaliści od koszenia skosili mi 10metrów sadzonek. Pierwszy rok przyniósł rozczarowanie bo nie tylko o kosmicznym ale i o przyzwoitym przyroście nie było mowy. Zastanawiałam się już nad dosadzeniem drugiego rzędu czegokolwiek kiedy na wiosnę tego roku nastąpiła zmiana. Przycinałam w maju bojąc się, że to pójdzie w górę zamiast zagęszczania. Po powrocie z wakacji (upały były) przycinałam już ponad dwumetrowe krzaki. Mam teraz 160 cm przyzwoitego żywopłotu i zamierzam dosadzić brakujące kawałki kupując ponownie na http://www.cudowny-zywoplot.pl/. Faktem jest że sadzonki w pobliżu wysokich drzew rosną dużo słabiej co mnie nie dziwi
2015.09.05
~ nugat