Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Wiąz Turkiestanu
komentarze autor
Re: Wiąz Turkiestanu
Posadziłem około 1200 sadzonek tego żywopłotu 5 może sześć lat temu. Kilka dni temu wyciąłem to dziadostwo w pień. Bardzo nierówno rósł. Jeden krzak przyrastał rocznie około 80 cm. a krzak obok prawie wcale. W odległości kilku metrów od żywopłotu nic nie chciało rosnąć. Jak jesienią zgubił liście to wyglądał jak miotła Baba-jagi. Jaszcze ostrzeżenie bardzo uczula. Nigdy nie byłem na nic uczulony a po pierwszym przycięciu wylądowałem w szpitalu a żona która mi pomagała poszła na L4. Wyglądaliśmy jak poparzeni pokrzywami (na całym ciele) ODRADZAM.
2019.02.17
~ Romek
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam, ja dostałem sadzonki pod koniec maja. Po dwóch tygodniach od posadzenia przyciąłem na wysokość 15 cm Około 15-20% się nie przyjęło (z 300 szt.) Do tej pory nie urosły za bardzo ale zauważyłem, że urosło na nich sporo listków. Podlewałem co dwa dni, ziemia słabej jakości dosyć gliniasta. Mam nadzieję że jeszcze wystrzeli w górę ;)
2018.07.24
~ 89_mario
Wiąz Turkiestanu
Zakupiłem ostatnio sadzonki razem z nawozem w sklepie wonderhedge at pl (wonderhedge@pl). Nawóz okazał się przeterminowany oraz antydatowany. Tłumaczenie bezczelne. Jutro składam doniesienie o antydatowaniu. Do prokuratury i PIH. Przestrzegam, nie dajcie się kiwać
2018.07.01
~ Tadeusz
Re: Wiąz Turkiestanu
Sądząc po opiniach mam wrażenie że większość jest wystawiona na zlecenie sprzedających. Sadzonki byłby różnych grubości, bez sortowania, po 2 latach od posadzenia żywopłot z wiązu został wykopany. Ten gatunek nie nadaje się na SUCHE GLEBY( o czym nikt nie informuje wcześniej ) i na bardzo słabych wymaga nawożenia w przeciwnym razie z cudownego żywopłotu nici. W zastępstwie posadziłam wiosną Antypkę w ciągu roku przyrosła zdecydowanie więcej niż "cudowny" po 2 latach. Warto sprawdzić przed zakupem na innych forach tematycznych żeby później nie robić sobie kosztów i dodatkowej pracy.
2018.02.20
~ Magda
Re: Wiąz Turkiestanu
mój wiąz ma cztery lata, przycinam ze cztery razy w roku.jest piękny ale....chciałabym go rozmnożyć.Przy sadzeniu co prawda ułamało mi sie gdzie z sześć patyczków , posadzone do ziemi -cztery sie ukorzeniły. Czy to jest metoda rozmnażania? Bo chyba mi się udalo, ale chciałabym więcej coś wiedzieć na temat rozmnażania....
2017.10.08
~ almarta
Re: Wiąz Turkiestanu
Posiadam Wiaz Turkiestanu od Maja 2016r. Moj zywoplot od tamtego roku osiagnol 160cm ale tylko z takiego wzgledu ze jest przycinany co 2 tygodnie. Zauwazylam ze im czesciej jest ciety tym szybciej puszcza nowe przyrosty.
2017.08.16
~ Aga
Re: Wiąz Turkiestanu
Andrzej jeśli puścisz je na dziko to nic z tego nie będzie. Pójdą ci w górę pojedyncze łodygi i będzie lipa. Sam tak miałem na początku. Teraz mój żywopłot ma chyba 5 lat. I pod drzewem nadal jest dużo niższy i słabszy niż normalnie. Ogólnie jest OK, ale jak pisał mój poprzednik to bardzo dużo roboty przy nim jest. Bardzo szybko rośnie, szybciej niż trawa. A żeby ładnie wyglądał i był gęsty trzeba go często ścinać. Nie wiem czy drugi raz bym się zdecydował. Urósł bardzo szybko - to jest fakt - ale trafiło mi się kilka sztuk z innymi liśćmi, ze 3-4 się nie przyjęły - i to uważam za bardzo dobry wynik - ale teraz coś mi jedno uschło. Ogólnie przycięty jest bardzo ładny, zielony, liściasty. Zimą gubi wszystkie liście. Przez 5 lat to pewnie i tuje by urosły - cały czas są zielone i co najważniejsze nie ma przy nich tyle roboty.
2017.07.10
~ Przemek
Re: Wiąz Turkiestanu
Miałem przez kilka lat żywopłot z wiązu turkiestanu. Przez pierwsze 2 lata, zanim rozbudował się system korzeniowy przyrosty były w miarę normalne, w trzecim i czwartym roku potrafił już przyrosnąć 1 m w ciągu 1,5 miesiąca od przycięcia. U mnie spełnił swoją rolę, chronił mnie przed kurzem ale po wybudowaniu ulicy, gdy kurzu już jest mniej postanowiłem go zlikwidować bo obcinanie minimum 3, 4 razy w roku 20 metrów żywopłotu wymaga bardzo dużo samozaparcia. Kto nie wierzy to się przekona. Poza tym w odległości kilku metrów od żywopłotu wszystko zamierało, korzenie sięgały tak daleko. Posadziłem teraz cisy, rosną zdecydowanie wolniej i nawet w wieku 100 lat są ciągle młode.
2017.04.11
~ Janek
Re: Wiąz Turkiestanu
W jakiej bezpiecznej odległości mogę posadzić wiąz od granicy działki. Na działce sąsiada jest ogród warzywny - zaznaczam że działki nie są rodzinnymi ogrodami działkowymi. Jeszcze jedno nie mam zamiaru przycinać krzewów tylko puścić je "na dziko" - niech rosną jak chcą. Pozdrawiam,
2017.03.11
~ Andrzej
Re: Wiąz Turkiestanu
A ja chciałbym wiedzieć jak wygląda ZIMĄ taki żywopłot. Bardzo prześwituje? Zostają na nim zeschłe liście?
2016.11.11
~ oboski
Re: Wiąz Turkiestanu
Tak, różni się ma dużo mniejsze liście, wiąz Turkiestanu można obejrzeć w naszym odcinku http://majawogrodzie.tvn.pl/296,Wiosna-na-zboczu-gory-Debruska-odc-569----,odcinek.html
2016.09.23
~ redakcja
Re: Wiąz Turkiestanu
CZY WIĄZ Z TURKMENISTANU RÓŻNI SIĘ OD ZWYKŁEGO POSPOLITEGO
2016.09.23
~ JACX
Re: Wiąz Turkiestanu
Mozna posadzić, rosnie jako duże drzewo: po angielsku nazywany jest też syberyjskim wiązem: na tej stronie są zdjęcia dorosłego wiązu turkiestanu (Ulmus pumila) http://www.cirrusimage.com/tree_Siberian_Elm.htm
2016.08.12
~ redakcja
Pytanie
czy można go posadzić jako pojedyncze drzewko i jak się wówczas zachowuje
2016.08.12
~ Czeslaw
Re: Wiąz Turkiestanu
A mnie interesuje szerokość na jaką rozrasta się wiąz Turkiestanu. Chciałabym przed żywopłotem posadzić niższe piętro roślin i zastanawiam się jaką zachować odległość. Może ktoś z posiadaczy wiązowych żywopłotów podzieli się informacją? ☺ Pozdrawiam, Ewa.
2016.06.07
~ Ewa
Re: Wiąz Turkiestanu
Sadzony jesienią 2014 roku w słabej glebie . Dopiero w tym roku rośnie jak szalony po oddzielenie od trawnika. Coś z tego będzie.
2016.06.03
~ Iwo
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam czy ktos stosowal opryski i jakie na ten zywoplot. Mi cos zjada listki. Pozdrawiam
2016.05.28
~ Ela
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam. Mój żywopłot z wiązu turkiestańskiego ma już 6 lat . Jest doskonały . Szybko przyrasta . Z tym ,że przycinamy go jesienią do 1,5 metra . Wiosną opuszcza się od dołu od ziemi i jest cały zielony .
2016.05.12
~ Renata
Re: Wiąz Turkiestanu
Czy ktoś ma ten żywopłot dłużej niż 2 lata? Jak się sprawuje w dalszym utrzymaniu?
2016.04.21
~ Nevada
Re: Wiąz Turkiestanu
Witam, Wiąz Turkiestanu posadziłem wiosną 2012 roku. Z kupionych 200 sadzonek prawie wszystkie się przyjęły (3 sztuki nie). Sadziłem w szachownicę w odległości ok. 25-30cm. Po 3 latach wyrósł na 2,5m (pomimo przycinania 4 razy w roku). Miejsce nasłonecznione. W styczniu 2016 skróciłem go o połowę gdyż do wysokości 1 m był jak dla mnie zbyt rzadki. Moim zdaniem decydujący był pierwszy rok gdzie ( zgodnie z instrukcją) przyciąłem go tylko 2 razy, a powinienem z 4 wtedy byłby gęstszy od samego dołu. Ogólnie żywopłot jest ok. osłania mi działkę o drogi, dlatego przy wyborze żywopłotu kierowałem się szybkim wzrostem rośliny. Z mego doświadczenia wynika, że przez pierwsze dwa lata, aby szybko ukorzenił się i dał duże przyrosty konieczne jest częste obfite podlewanie.
2016.03.20
~ kroko