Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Relacja z Tropical Islands cz.2

dodano: 27.05.2011

Zwiedzanie egzotycznych ogrodów to fantastyczna inspiracja dla udoskonalania własnego ogrodu. Prezentujemy drugą część relacji z wyjazdu Mai do Tropical Islands.

Tropical Islands w Niemczech to obiekt na tyle duży, że można go zwiedzać podróżując w balonie. To największa tego rodzaju hala na świecie. Ma 107 metrów wysokości i 360 metrów długości. Widać ją nawet z Kosmosu. Wszystko tutaj powstawało etapami, po kolei. Najpierw zbudowano las deszczowy, potem – Morze Południowe, Lagunę i Świat zabaw dla dzieci, potem pole namiotowe. Później - kompleks z saunami. Całość jest właściwie skończona, ale stale udoskonalana.
 
Panuje tu łagodna temperatura – od 26 do 29 stopni Celsjusza. To ze względu na odwiedzających, bo zarówno kąpiący się jak i osoby, które wychodzą z wody chcą mieć ciepło i czuć się dobrze. Wyższa temperatura byłaby niekomfortowa. Także wilgotność jest tu znacznie mniejsza, niż w naturalnym środowisku znajdujących się tu tropikalnych roślin.
Z podobną sytuacją spotykamy się w naszych mieszkaniach, gdzie warunki odpowiednie dla ludzi kolidują z potrzebami roślin. W Tropical Islands rozwiązano ten problem poprzez częste zraszanie roślin węzami ogrodowymi, które imitują deszcz strefy równikowej.
 
Część roślin posadzono w czymś w rodzaju wielkiej donicy. Została ona zbudowana z formowanego betonu i pomalowana tak, by wyglądała jak naturalny kamień. W środku jest wyłożona plastikową folią, żeby woda się z niej nie wydostawała. Różne donice mają różne głębokości – do 120 cm
 
Z kolei w lesie tropikalnym w niektórych miejscach głębokość podłoża sięga 2, a nawet 3 metrów. Przygotowane są nawet specjalne pagórki nad powierzchniami magazynowymi. Dzięki temu rośliny mogą się korzenić bardzo głęboko. Natomiast pod ziemią jest specjalny system rur drenujących, które odprowadzają nadmiar wody.
 
W ogrodzie zastosowano mieszankę prawdziwych i sztucznych kamieni. Dzięki takiemu zestawieniu czasami trudno odróżnić, które murki powstały z betonu. Tworzywo to jest znacznie tańsze i prostsze w obróbce niż zwykły kamień. Niektóre podwyższenia wykonano też z zaimpregnowanej drewnianej  kantówki imitującej podkłady kolejowe.
 
Znajdziemy tu nie tylko rośliny, ale też egzotyczne zwierzęta – gekony, węże, żółwie i kolorowe ptaki. Co ciekawe, niektóre egzotyczne zwierzęta można też hodować w Polsce ZWIERZĘTA.
 
 
W niewielkiej odległości od stawu z rybami znajduje się jeszcze jedna ciekawostka – to pole do minigolfa. Nieco więcej na temat ogrodowego pola golfowego, można przeczytać tutaj: GOLF.
 
 
 
 
 
Materiał pochodzi z 324. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Ogród od serca (odc. 719 /HGTV odc. 20 seria 2019)

Ogród od serca (odc. 719 /HGTV odc. 20 seria 2019)

Ogród z serduszkami jest dziełem pracowitej pary - Małgosi i Adama. Właściciele kochają drzewa i obsadzają nimi działkę, by dawały cień. Choć jesteśmy w...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg