Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Nietypowa nawierzchnia tarasowa

dodano: 01.07.2011

Na nietypowym, wąskim tarasie położono nietypową nawierzchnię. Pokazujemy pomysły na praktyczne zagospodarowanie powierzchni.

Na wąskim tarasie przy małym mieszkaniu pana Tomka, projektantka, Ewa Najder zdecydowała się stworzyć podłogę, która będzie nawiązywać stylistycznie do wnętrza.
 
Przy oknach i drzwiach balkonowych powstały więc tarasy z ciemnego drewna. Dodatkowo, na pozostałej powierzchni tarasu, część jasnych kafli wymieniono na drewniane płytki. To zabieg, który miał na celu kompozycyjne spięcie całości, na jasnej plamie powstało optyczne przejście. Dodatkowo, połączenie jasnych betonowych płyt z drewnem poszerzyło i skróciło optycznie taras.
 
Podłoga nie jest jednak zwyczajnie przyklejona do podłoża, a została ułożona na specjalnych krążkach. Pod spodem znajdują się wszystkie warstwy izolacyjne, cały strop ma nachylenie i odpływy. Między podłogą a powierzchnią tarasu jest spora przestrzeń. Powietrze i woda swobodnie dostają się między płytki a podłoże.
 
Podstawą tego niezwykle prostego systemu, polecanego na tarasy, balkony i patia, są plastikowe krążki – ich nazwa handlowa to dystansowe podkładki pod płytki. Utrzymują one całą nawierzchnię w pewnej odległości od podłoża. Dzięki nim zachowany jest także równy, kilkumilimetrowy odstęp między brzegami płyt. Jedna podkładka ma około centymetra grubości. Tu położono na sobie kilka podkładek, dzięki czemu podłoga znalazła się na wysokości prawie 8 cm nad pierwotnym poziomem.
 
Dzięki tej przestrzeni można swobodnie ukryć pod podłogą wszelkie instalacje, rurki do nawadniania, instalację elektryczną. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, bo umożliwia też łatwą wymianę poszczególnych płyt albo montaż oświetlenia w nawierzchni.
 
 
Materiał pochodzi z 329. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Bezpieczny plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw

Sprawdzamy, jak umocować zabawki na placu zabaw i jaką nawierzchnię wykorzystać?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W królestwie państwa Majów (odc. 699 /HGTV odc. 37 seria 2018)

W królestwie państwa Majów (odc. 699 /HGTV odc. 37 seria 2018)

Prezentujemy wyjątkowy ogród w Rykach, w województwie lubelskim. Odwiedzamy go jesienią, kiedy część roślin przybrała cieplejsze kolory, a trawy ozdobne...

więcej »
Ocena
87%
13%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg