Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Sumak w kuchni

dodano: 29.09.2011

Sumak octowiec jest bardzo ekspansywny, rozprzestrzenia się jak chwast. Jest jednak niezwykle dekoracyjny i ma zastosowania kulinarne.

Sumak w kuchni
Syrop z sumaka
 
Składniki:
10 owocostanów sumaka
2 litry wody
1 kg cukru
 
Sposób przygotowania:
Rozdrobnione owoce sumaka zalewamy wodą i gotujemy przez 10 minut. Odstawiamy na pół godziny.
Potem cedzimy i do soku dodajemy cukier.
Po przegotowaniu, gęsty i gorący syrop przelewamy do słoików lub butelek. Tak utrwalony syrop stosujemy jako smaczny dodatek do wody.
 
Kiedyś północnoamerykańscy Indianie zalewali owoce sumaka wodą ze strumienia, a kwaśny smak oraz kolor i tak przechodziły do roztworu. Zimą owoce sumaka były jedynym dostępnym surowcem na smaczny i zdrowy napój, bogaty jednocześnie w witaminę C.
Syrop w wersji "zagotowanej" jest bardzo dekoracyjny, bo wysoka temperatura nie zmienia koloru kwaśnego wywaru, jak to się dzieje w przypadku soku z buraków.
 
 
Przyprawa w proszku
Sumaka można samemu ususzyć, otrzeć i uzyskać z niego kwaśną przyprawę. Czerwonym proszkiem posypujemy ryż, świeżo pokrojoną cebulę, dodajemy do zaprawy do marynowania mięsa przed grillowaniem i  tureckich kebabów. Tej przyprawy używa Liban, Syria, Turcja i Iran. Sumak jest też dobry do ziemniaków, buraków i sałatki z fasoli.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Sumak w kuchni
Całe owocostany sumaka można zbierać nawet w zimie. Są pełnowartościowe dopóki ich kolor jest czerwony. Sumak octowiec (Rhus typhina) - drzewko to pochodzi ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Jego owocki są jadalne i kwaśne, dlatego nazywany jest tam vinegar tree, czyli octowe drzewo. Na co dzień północnoamerykańscy Indianie zalewali owoce nawet wodą ze strumieni, a kwaśny smak i kolor i tak przechodziły do roztworu. Zimą owoce sumaka były jedynym dostępnym surowcem na smaczny i zdrowy napój, bogaty w witaminę C. Gotowanie daje nam gwarancję pozbycia się drobnoustrojów. Poza tym wysoka temperatura nie zmienia koloru kwaśnego wywaru, jak to się dzieje w przypadku soku z buraków. Syrop z sumaka: 10 owocostanów sumaka, 2 litry wody,1 kg cukru. Rozdrobnione owoce sumaka zalewamy wodą i gotujemy przez 10 minut. Odstawiamy na pół godziny. Cedzimy, do soku dodajemy cukier. Po przegotowaniu gęsty i gorący syrop przelewamy do słoików lub butelek. Tak utrwalony syrop stosujemy jako smaczny dodatek do wody. Sumak można samemu ususzyć, otrzeć i uzyskać kwaśną przyprawę. Czerwonym proszkiem posypujemy ryż, świeżo pokrojoną cebulę, dodajemy do zaprawy do marynowania mięsa przed grillowaniem i tureckich kebabów. Tej przyprawy używa Liban, Syria, Turcja i Iran. Sumak jest też dobry do ziemniaków, buraków i sałatki z fasoli. Kwaśny wywar z sumaka, nazywany substytutem octu winnego, jest doskonały do dressingów, sosów i jogurtu. Jednak trzeba pamiętać, że jest on nietrwały, nawet po przegotowaniu - wytrzymuje w lodówce około 10 dni. Dlatego mając drzewko w ogrodzie, zrywajmy owoce pojedynczo i używajmy ich na świeżo, w zależności od potrzeb. Czerwony sok z sumaka można dodać do sałatkowego sosu winegret. Czosnek ucieramy z solą, zakwaszamy i dolewamy oliwę. Sumak stosujemy tu zamiast octu winnego lub cytryny. Kto lubi eksperymenty, może kilka owocków sumaka wrzucić do herbaty.
2015.04.02
~ redakcja
Re: Sumak w kuchni
Czy można zbierać owoce w zimie? Np w styczniu? czy przemarznięte nie maja juz tej wit c?
2015.04.02
~ Paulina
Re: Sumak w kuchni
UŻYWANY DO KURCZAKA W STYLU LIBAŃSKIM ZAWIJANY W ARABSKI CHLEB.BARDZO SMACZNE.
2015.04.02
~ kOPYT

Poprzedni przepis

Syrop z mniszka i mniszkowe wino

Syrop z mniszka i mniszkowe wino

Pospolity chwast, mniszek, ma wiele leczniczych właściwości. Robi się też z niego pyszny miód.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwaj znajomi kupili działkę nad małym stawem, który wkrótce powiększyli dziesięciokrotnie. Nad jeziorem powstały ogrody obsadzone głównie kompozycjami z...

więcej »
Ocena
73%
27%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

\

"Maja w ogrodzie" rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg