Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Altana ogrodowa

dodano: 14.11.2011

Prezentujemy pomysł na piękną i nietypową altanę.

 
Altana, posadowiona przy stawie, to jedna z najnowszych budowli w ogrodzie położonym w Skaryszewie koło Radomia. Właściciel ogrodu, pan Marek, rozpoczął pracę nad nią niespełna 5 lat temu i prawie w całości wykonał ją własnoręcznie. Na zewnątrz wydaje się niewysoką konstrukcją ukrytą pomiędzy drzewami i krzewami.
 
Właściciel osiągnął ten efekt budując wokół dwa wyniesione do góry zbiorniki, dlatego poziom podłogi mamy tu poniżej lustra wody w stawie. Altana jest odgrodzona od jeziorka grubym murem. Z drugiej strony znajduje się również niewielki zbiornik z kaskadą, ułożoną z dużych płaskich kamieni.
 
We wnętrzu altany można obejrzeć kolekcję dawnych narzędzi różnego rodzaju stare maszyny, butelki z kolorowego szkła oraz drewniane maselnice i naczynia. Podłoga wykonana jest z ciekawej cegły, kupionej gdzieś za bezcen. Nawet fotele są z „odzysku” – pochodzą ze składnicy złomu. Pan Marek lubi rzeczy proste, wykonane z jednego kawałka „tworzywa” – drewna, kamienia, szkła. Zbiera przedmioty z historią, duszą. Ma nawet kolekcję starych żelazek. Ta kolekcja stała się już na tyle duża, że zabrakło dla niej miejsca pod dachem altany i wywędrowała do ogrodu. Właściciel wybudował tu gablotę z grubych podkładów kolejowych. Całość zamknął szklaną szybą, aby cenne przedmioty ochronić przed deszczem. Możemy zobaczyć tu nie tylko żelazka na duszę – czyli z metalową sztabką, którą nagrzewało się w piecu, ale również takie, gdzie wewnątrz rozpalało się węgiel drzewny. Z czasem kolekcja tak się rozrosła, że trzeba było w ogrodzie postawić drugą gablotę.
 
Jednak najbardziej interesujący jest fantastyczny dach tej altany. Od początku był konstruowany tak, by można było go obsadzić – jest więc solidnie podparty licznymi krokwiami.
 
Ogród na dachu altany zawiera niewielką ilość podłoża – od 5 do 7 cm. Jednocześnie jest ono zmieszane z keramzytem, dzięki czemu ma niewielki ciężar. W takich warunkach doskonale dają sobie radę rośliny skalne. Możemy spotkać tu kwitnący latem rozchodnik kamczacki o czerwonawych pędach a także żółto kwitnący rozchodnik ostry, nasz rodzimy gatunek, który chętnie odwiedzają pszczoły i inne owady. Największą ciekawostką jest jednak strumień, który płynie po niewielkim spadku dachu pomiędzy świetlikami i dociera do szklanej kaskady - strużka wody rozpryskuje się na drobne krople i wpada do stawu. Od wnętrza mamy efekt wodnej kurtyny, która przyjemnie chłodzi w upalne dni.
Materiał pochodzi z 348. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Zaskrońce

Zaskrońce

Jak rozpoznać zaskrońca?

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg