Premiera: TVN METEO Active, niedziela o 9:00
Powtórka: patrz "o nas"

Altana ogrodowa

dodano: 14.11.2011

Prezentujemy pomysł na piękną i nietypową altanę.

 
Altana, posadowiona przy stawie, to jedna z najnowszych budowli w ogrodzie położonym w Skaryszewie koło Radomia. Właściciel ogrodu, pan Marek, rozpoczął pracę nad nią niespełna 5 lat temu i prawie w całości wykonał ją własnoręcznie. Na zewnątrz wydaje się niewysoką konstrukcją ukrytą pomiędzy drzewami i krzewami.
 
Właściciel osiągnął ten efekt budując wokół dwa wyniesione do góry zbiorniki, dlatego poziom podłogi mamy tu poniżej lustra wody w stawie. Altana jest odgrodzona od jeziorka grubym murem. Z drugiej strony znajduje się również niewielki zbiornik z kaskadą, ułożoną z dużych płaskich kamieni.
 
We wnętrzu altany można obejrzeć kolekcję dawnych narzędzi różnego rodzaju stare maszyny, butelki z kolorowego szkła oraz drewniane maselnice i naczynia. Podłoga wykonana jest z ciekawej cegły, kupionej gdzieś za bezcen. Nawet fotele są z „odzysku” – pochodzą ze składnicy złomu. Pan Marek lubi rzeczy proste, wykonane z jednego kawałka „tworzywa” – drewna, kamienia, szkła. Zbiera przedmioty z historią, duszą. Ma nawet kolekcję starych żelazek. Ta kolekcja stała się już na tyle duża, że zabrakło dla niej miejsca pod dachem altany i wywędrowała do ogrodu. Właściciel wybudował tu gablotę z grubych podkładów kolejowych. Całość zamknął szklaną szybą, aby cenne przedmioty ochronić przed deszczem. Możemy zobaczyć tu nie tylko żelazka na duszę – czyli z metalową sztabką, którą nagrzewało się w piecu, ale również takie, gdzie wewnątrz rozpalało się węgiel drzewny. Z czasem kolekcja tak się rozrosła, że trzeba było w ogrodzie postawić drugą gablotę.
 
Jednak najbardziej interesujący jest fantastyczny dach tej altany. Od początku był konstruowany tak, by można było go obsadzić – jest więc solidnie podparty licznymi krokwiami.
 
Ogród na dachu altany zawiera niewielką ilość podłoża – od 5 do 7 cm. Jednocześnie jest ono zmieszane z keramzytem, dzięki czemu ma niewielki ciężar. W takich warunkach doskonale dają sobie radę rośliny skalne. Możemy spotkać tu kwitnący latem rozchodnik kamczacki o czerwonawych pędach a także żółto kwitnący rozchodnik ostry, nasz rodzimy gatunek, który chętnie odwiedzają pszczoły i inne owady. Największą ciekawostką jest jednak strumień, który płynie po niewielkim spadku dachu pomiędzy świetlikami i dociera do szklanej kaskady - strużka wody rozpryskuje się na drobne krople i wpada do stawu. Od wnętrza mamy efekt wodnej kurtyny, która przyjemnie chłodzi w upalne dni.
Materiał pochodzi z 348. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Zaskrońce

Zaskrońce

Jak rozpoznać zaskrońca?

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Kaszubski ogród niespodzianek  (Odc. 566)

Kaszubski ogród niespodzianek (Odc. 566)

Ogród państwa Wentów w Kościerzynie jest otwarty do zwiedzania. Jest w nim duża kolekcja roślin i elementy wywołujące uśmiech czy zaskoczenie! Są...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

\

"Maja w ogrodzie" ponownie w księgarniach!

Uwaga, uwaga! Właśnie ukazało się nowe, zmienione wydanie bestsellera Mai Popielarskiej – „Maja w ogrodzie”. To może być doskonały prezent na mikołajki:)

więcej »
Ocena
50%
50%
Facebook Twitter Blip Digg