Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bambusy

dodano: 30.12.2011

Do ogrodu, który odwiedzała Maja, przywieziono ciekawe rośliny: bambusy. Jak je posadzić i pielęgnować?

Bracia Szymon i Wojciech Hoserowie prowadzą słynne szkółki żbikowskie (www.hoser.pl), gdzie od wielu już lat aklimatyzuje się rośliny, pochodzące z innych stref klimatycznych. Takie prace polegają na powolnym przystosowywaniu gatunków do zmienionych warunków środowiska, wieloletnich obserwacjach, poszukiwaniu najbardziej odpornych egzemplarzy. Dlatego najlepiej kupować bambusy (i nie tylko) w polskich szkółkach, gdzie przechodzą odpowiednią selekcję.
 
Wiele osób sądzi, że mimo wszystko bambusy nie są odpowiednimi gatunkami do naszego klimatu. I rzeczywiście, są one dość wrażliwe, ale wybrane są na tyle mrozoodporne, że można sadzić je w gruncie.
 
Do wyboru jest wiele gatunków bambusów; jeden z nich – pseudosasa japońska (Pseudosasa japonica) jest dość tolerancyjny pod względem potrzebnej ilości światła i sprawdzi się nawet w półcienistych miejscach.
 
Gatunek ten ma piękne, szerokie liście, które wachlarzowato wyrastają z grubego pędu, który posiada charakterystyczne osłonki. W swojej ojczyźnie dorasta do wysokości 5 m, jednak w naszym klimacie osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Często bowiem jego nadziemna część przemarza w czasie zimy i odbija potem od korzeni. Z tego względu dla rośliny trzeba dobrać miejsce możliwie zaciszne, osłonięte od zimowych, wysuszających wiatrów.
 
Bambus ten bardzo dobrze znosi strzyżenie i można z niego formować żywopłoty i szpalery. Niestety, jest też rośliną ekspansywną – widać to nawet wtedy, gdy roślina jest jeszcze w donicy, a korzenie usiłują ją rozerwać. Podziemne pędy po kilku latach mogą rozprzestrzenić się po całym ogrodzie.
 
Aby zatrzymać i ukierunkować rozwój bambusa, potrzebny jest specjalny ekran przeciwkorzenny z utwardzonego polipropylenu. Zwykła folia w tym przypadku nie wystarcza, a ekran musi być zrobiony z materiału dość grubego. Inaczej kłącza przebiją osłonę.
Podziemne pędy potrafią też przerosnąć pod przeszkodą, dlatego izolacja musi sięgać głębokości co najmniej 70 cm.
 
Szymon wraz z bratem połączyli krawędzie ekranu za pomocą metalowej listwy i skręcili ją śrubami. Pędy bambusa potrafią się wcisnąć nawet w najmniejszy zakamarek, dlatego łączenie musi być bardzo solidne. Gotową barierę przeciwkorzenną ułożyli w miejscu, gdzie mają rosnąć rośliny.
 
Potem przyszła pora na sadzenie.
Przywiezione rośliny miały już tak rozrośnięte kłącza, że nie chciały się dać wyjąć z donic i trzeba było przeciąć pojemniki.
Bambusy sadzi się w zwykłej ziemi ogrodowej. Wystarczy zapewnić im później nawożenie, by dobrze rosły. Trzeba pamiętać, że bambusy  potrzebują sporo wilgoci, ale woda nie może stagnować –  podłoże musi być przepuszczalne i podlewa się je dość często.
 
Gdy odwiedziliśmy ogród państwa Kaszubów po raz kolejny, niestety okazało się, że tegoroczne późne majowe przymrozki zniszczyły młode pędy i liście bambusa. Trzeba było je ściąć do samej ziemi.
Na szczęście roślina powoli ale dość dobrze odbudowuje swoją koronę.
 
 
 
 
 
 
Materiał pochodzi z 355. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Bambusy
też właśnie ostatnio zakupiłam babmbusy do swojego ogrodu, tak jak wszystkie rośliny zamawiałam od roslinydoogrodu.pl
2020.01.18
~ gość
Re: Bambusy
Na Podlasiu trzeba się nastawić na uprawę bardziej eksperymentalną. Fargesia murielae, Fargesia nitida, które uchodzą za najbardziej mrozoodporne, niestety niezbyt dobrze znoszą kontynentalne, \"suche\" mrozy. Można poeksperymentować z bambusami drzewiastymi, oczywiście trzeba przyjąć, że ich docelowa wysokość będzie niższa, np. 3-4m. Polecałbym przede wszystkim: Phyllostachys nuda, Phyllostachys aureosulcata, ewentualnie Phyllostachys bissetii. W sprawie wyboru gatunku (i nie tylko) zapraszam też forum internetowe www.bambusy.pl.
2020.01.18
~ Szymon
Re: Bambusy
a czy jest jakaś odmiana bambusa która ma szansę na podlasiu?
2020.01.18
~ Adam
Re: Bambusy
Miałem nadzieję, że bambusy w tym ogrodzie znacznie bardziej się rozrosły, a patrząc na ostatnie zdjęcie widzę, że odnotowały regres :(. Pseudosasa japonica nie należy do najbardziej mrozoodpornych, ale to dobry wybór jeśli chodzi o bambusa z dużymi, egzotycznie wyglądającymi liśćmi. Uprawa tego gatunku jest możliwa również w centralnej Polsce, warunkiem jest jednak bardzo staranne okrycie na zimę. Niestety poprzednia zima nie była dla bambusów łaskawa. Duże mrozy, tj po 20 C trwały dłuższy czas pod koniec lutego.
2020.01.18
~ Szymon
Re: Bambusy
Zapraszam do Szkółek Żbikowskich pod Warszawą-bambusy dostępne na bieżąco w dosyć szerokiej ofercie. Na stronie www.fargesia.pl mniejsze sadzonki bambusów są w sprzedaży wysyłkowej.
2020.01.18
~ Szymon
Re: Bambusy
Dobre sklepy ogrodnicze w całej Polsce standardowo oferują bambusy i zazwyczaj są to właśnie gatunki, które mogą przezimować w naszym klimacie.
2020.01.18
Redakcja
Re: Bambusy
gdzie można kupić bambusy do ogrodu
2020.01.18
~ cudna

Poprzednia porada

\

"Podgrzewana" rabata

W jednym z zakątków swojego ogrodu, właściciel, pan Tomek, zdecydował się ustawić nietypową konstrukcję: podgrzewaną rabatę.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg