Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ekologiczny staw kąpielowy

dodano: 20.01.2012

Korzystając z okazji, jaka nadarzyła się w jednym z niemieckich ogrodów, sprawdzamy, od czego zależy sukces przy zakładaniu stawu kąpielowego.

Właściciele ogrodu (szczegóły tego odcinka znajdują się w tym artukule: ODCINEK 358), który odwiedzała ekipa Mai, nie chcieli zakładać sztucznego basenu z niebieską folią, gdzie woda musiałaby być traktowana chemią. Marzył im się staw kąpielowy, zwany ekostawem. Dlatego o zrobienie poprosili projektu Marcina Gąsiorowskiego, który specjalizuje się między innymi w ekologii wody.

Spotkaliśmy pana Marcina kilka miesięcy temu w Warszawie, na targach Zieleń to Życie (relację z tej wystawy znajdziecie tutaj: WYSTAWA).
 
Rozmawiając z Mają, pan Marcin wyjaśnił po pierwsze, co to takiego jest staw kąpielowy. To oczywiście zbiornik, w którym można się oczywiście kąpać, uszczelniony od dołu. Jednak co ważne, woda w nim jest uzdatniana w sposób biologiczny przy pomocy zarówno związków mineralnych, jak i roślin.

Jeśli chcemy mieć taki staw we własnym ogrodzie, to decyzję o budowie należy poprzedzić specjalnymi badaniami, bo może się okazać, że w naszym ogrodzie  jest to niemożliwe. Na co zwrócić uwagę?

Punktem wyjścia powinna być analiza wody, bo ta woda, którą chcemy wykorzystać w stawie kąpielowym powinna mieć bardzo niskie stężenie fosforu, musi być dobrze zbuforowana. W wodzie, która ma ponad 0,01 mg fosforu w litrze rozwijają się glony. Jeśli woda, którą mamy zamiar napełnić staw ma niewielką ilość fosforu, możemy przystąpić do kopania stawu.
 
Szczegóły budowy zdradzał nam pan Ireneusz Kosiora z Gorzowa Wielkopolskiego, który specjalizuje się w wykonywaniu skomplikowanych układów wodnych.
Otóż dno wykopu najlepiej wysypać piaskiem, ubić i wyłożyć geowłókniną, dla ochrony przed korzeniami i kamieniami. Najważniejszą warstwą jest gruba folia, przykryta znowu geowłókniną, zwaną flizem. Tę warstwę pokrywa się warstwą betonu półsuchego, a na końcu – żwirem. 
W tym ogrodzie na brzegu wbite są drewniane pale, wystające ponad poziom gruntu 10 cm, na które wywija się folię, a nawet ją przybija do drewna od góry gwoździami. Brzeg jest zamaskowany żwirem.

Staw taki powinien mieć dwie strefy - część kąpielową oraz część regeneracyjną, obsadzoną roślinami czyszczącymi wodę. Gatunki, które powinny znaleźć się w strefie brzegowej to między innymi sity, które usuwają szkodliwe cyjanki i fenole. Pałka wodna pobiera z wody toksyczne metale ciężkie, takie jak kadm i ołów oraz azotany.
Jednym z najcenniejszych gatunków do strefy bagiennej jest mięta nadwodna (Mentha aquatica), która wydzielając aromatyczne olejki zabija bakterie Escherichia coli i chorobotwórcze z rodzaju Salmonella. Jej fioletowe kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli. Szybko rośnie i dzięki kłączom łatwo się rozmnaża. W kuchni, suszone liście tego gatunku mięty mogą być używane do potraw i parzenia doskonałego, aromatycznego napoju.

A jak działają urządzenia służące do utrzymania właściwej jakości wody? Najważniejsza jest  komora, gdzie zatrzymywany jest brud. Cała praca w stawie to zaglądanie raz na pół roku do pierwszej komory filtracyjnej i oczyszczanie filtrów z liści. Potem woda zasysana jest przez pompy, do kolejnej komory, przez warstwy specjalnej maty filtrującej. Trzecia strefa filtracyjna wyposażona jest w dodatkowy zawór, doprowadzający wodę gruntową.

A jak zbudowana jest strefa brzegowa? Ma głębokość około metra. Strefa brzegowa ma za zadanie filtrować wodę i regulować jej odczyn. W zależności od parametrów wody umieszcza się tu odpowiednie minerały: zeolit, grysy granitowe lub wapienne, piaski filtracyjne i inne.

Każdy projekt stawu jest inny; pan Marcin precyzyjnie dobiera gatunki roślin, a także kamienie do strefy filtracyjnej, ich ilość i rodzaj warstw. Posługuje się w tym celu programem komputerowym specjalnie opracowanym dla stawów kąpielowych.
Istnieją specjalne stowarzyszenia, które zajmują się opisywaniem parametrów wód kąpielowych. Pan Marcin pracuje w oparciu o takie właśnie normy. Strona internetowa Międzynarodowego Towarzystwa Naturalnych Wód Kąpielowych (IOB) , do którego należy pan Marcin to: www.iob-ev.eu.
 
 
Jakie są zalety takiego naturalnego stawu?
Po pierwsze nie trzeba wymieniać w nim wody. Możemy do takiego stawu odprowadzać przefiltrowaną wodę deszczową, z której nadmiarem często są problemy.
Taka woda jest żywa, zamieszkują w niej zwierzęta i owady.
A jednocześnie gdy mamy taki staw, nie niszczymy środowiska naturalnego wycieczkami na łono przyrody – przy takiej wycieczce trzeba gdzieś dojechać zużywając benzynę, zadeptuje się naturalne siedliska. Z takim stawem mamy po prostu urlop we własnym ogrodzie.
Stawy kąpielowe są tańsze w budowie i utrzymaniu od basenów.

A w ogrodzie, który odwiedzamy, staw jest wykorzystywany także zimą. W starej szopie urządzono saunę, więc po seansie warto wskoczyć do zimnej wody.
Z kolei podczas dużych mrozów staw sprawdza się też jako lodowisko.
Materiał pochodzi z 358. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
nie członka tylko firmę współpracującą z PSNWK, członkami stowarzyszenia mogą być tylko osoby prywatne z tego co wiem, przepraszam :)
2020.01.18
~ duda
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Do budowy takiego stawu najlepiej wynająć profesjonalną firmę. Polecam członka PSNWK firmę Hydroidea z Warszawy. Mój staw jest piękny i teraz w te upały bardzo się cieszę z decyzji o jego budowie. Pozdrawiam
2020.01.18
~ duda
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Na temat stawów kąpielowych można sporo dowiedzieć się w organizacjach zrzeszających projektantów i budowniczych takich biobasenów. W kraju mamy Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych ( WWW.PSNWK.PL) Wszystkie krajowe stowarzyszenia należą do międzynarodowej organizacji ( IOB ) Oni promują idee naturalnie uzdatnianej wody oraz sprawdzone i pewne sposoby na budowę stawów kąpielowych ( normy i zalecenia)
2020.01.18
~ bolek
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Jakie są koszta 30m2 stawu kapielowego. Czy lepiej budować z epdm bo folia może sie przedziurawić a siatkobeton czaso i kosztochłonny. Czy pod folię epdm też kładziemy geowłóknin
2020.01.18
~ mario
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Stawy kąpielowe są fantastyczne. Czytałam ostatnio sporo na ten temat, m.in. natrafiłam na strone stawykapielowe.com i podjełam decyzje ze w przyszlym roku spróbuje zbudowac taki staw u siebie.
2020.01.18
~ Joanna
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Firma nazywa sie Hesa Bau GmbH. Telefon kontaktowy 660 772 370 lub +49 176 241 11 298.Naprawde przepiekne ogrody, widzialam osobiscie.Do tworzenia takich ogrodow i stawow kapielowych trzeba miec nie tylko talent ale i serce, pozdrawiam
2020.01.18
~ agnieszka
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Można wiedzieć jak nazywa się firma pana Irka Kosiora?
2020.01.18
~ x

Poprzednia porada

Samobieżna kosiarka

Samobieżna kosiarka

By trawnik był piękny, wymaga regularnego koszenia, ale to zajmuje sporo czasu. Można jednak kupić kosiarkę, która sama zrobi to za nas.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg