Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Domki dla owadów

dodano: 10.02.2012

Jak w prosty sposób pomagać owadom w znalezieniu miejsc lęgowych?

W ogrodzie pana Eugeniusza Radziula, gdzie znajduje się mnóstwo kwitnących roślin: kwiatów, bylin, krzewów, jest też oczywiście dużo owadów, wabionych pyłkiem i nektarem.Pan Eugeniusz dba, by miały dogodne dla siebie miejsce lęgowe.  

Przygotował specjalne budki – jedna z nich przeznaczona jest dla muchówek. To zwykły olchowy kloc, w którym nawiercone są otwory o różnej średnicy i głębokości około 1-15cm. Położony na górze daszek zabezpiecza przed zamakaniem.
Muchówki same wybierają dla siebie najdogodniejszą średnicę otworu i tam składają jaja.

Dla pożytecznych pszczół oczywiście są ule, a dla trzmieli – inny rodzaj domku lęgowego.
Trzmiel (Bombus) jest dobrze znany i chętnie odwiedza takie rośliny jak: facelia, mikołaki, rozchodniki, jeżówki. Trzmiele potrzebują sporej budki – może być ona wielkości mniej więcej budki dla ptaków, ale powinna być z niepomalowanych i nieoheblowanych desek.  Otwór wlotowy powinien być mieć mniej więcej 15-20mm średnicy.

Ułatwimy trzmielom założenie gniazda, jeśli wypełnimy wnętrze suchym mchem lub ścinkami miękkiego papieru.

Dzięki dodatkowym miejscom lęgowym rośnie ilość pożytecznych owadów w każdym ogrodzie. Warto pamiętać, że pomagamy w ten sposób naturze.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Apokaliptyczny Głód
To bardzo interesujący i pożyteczny film.Ja mieszkam pod Warszawą i zauważyłem że większość nowobogackich którzy do mojej wioski sprowadziła się z miasta. W ogóle nie posiada ogródka(choć ich na niego stać) w którym rosną drzewa i krzewy owocowe czy kwiaty.Jakieś zielone chojaki sobie posadzili i trawkę bo ślepo wierzą w ,,Moc Karty Bankomatowej\\\".Widzę jak co weekend wracają z pełnymi torbami zakupów.A gdy pewnego dnia dojdzie do Kryzysu Finansowego,Strajku czy Wojny.Ta ich karta straci swą ,,moc\\\" i hipermarkety będą puste.Wtedy oni będą jeść swoje chojaki i trawę.A jak moje Jabłka, Wiśnie,Czereśnie, maliny i agreścik.Zapylony dzięki pszczołom.Pozdrawiam Samowystarczalnych obywateli III RP ;)
2015.03.31
~ Początkujący Ogrodnik

Poprzednia porada

Uprawa azalii

Uprawa azalii

Maja odwiedziła azaliową szkółkę roślin w Pisarzowicach. Jej właściciel, pan Eugeniusz Pudełko podpowiadał, jak przygotowuje się podłoże najlepsze dla azalii...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwaj znajomi kupili działkę nad małym stawem, który wkrótce powiększyli dziesięciokrotnie. Nad jeziorem powstały ogrody obsadzone głównie kompozycjami z...

więcej »
Ocena
76%
24%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

\

"Maja w ogrodzie" rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg