Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Domki dla owadów

dodano: 10.02.2012

Jak w prosty sposób pomagać owadom w znalezieniu miejsc lęgowych?

W ogrodzie pana Eugeniusza Radziula, gdzie znajduje się mnóstwo kwitnących roślin: kwiatów, bylin, krzewów, jest też oczywiście dużo owadów, wabionych pyłkiem i nektarem.Pan Eugeniusz dba, by miały dogodne dla siebie miejsce lęgowe.  

Przygotował specjalne budki – jedna z nich przeznaczona jest dla muchówek. To zwykły olchowy kloc, w którym nawiercone są otwory o różnej średnicy i głębokości około 1-15cm. Położony na górze daszek zabezpiecza przed zamakaniem.
Muchówki same wybierają dla siebie najdogodniejszą średnicę otworu i tam składają jaja.

Dla pożytecznych pszczół oczywiście są ule, a dla trzmieli – inny rodzaj domku lęgowego.
Trzmiel (Bombus) jest dobrze znany i chętnie odwiedza takie rośliny jak: facelia, mikołaki, rozchodniki, jeżówki. Trzmiele potrzebują sporej budki – może być ona wielkości mniej więcej budki dla ptaków, ale powinna być z niepomalowanych i nieoheblowanych desek.  Otwór wlotowy powinien być mieć mniej więcej 15-20mm średnicy.

Ułatwimy trzmielom założenie gniazda, jeśli wypełnimy wnętrze suchym mchem lub ścinkami miękkiego papieru.

Dzięki dodatkowym miejscom lęgowym rośnie ilość pożytecznych owadów w każdym ogrodzie. Warto pamiętać, że pomagamy w ten sposób naturze.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Apokaliptyczny Głód
To bardzo interesujący i pożyteczny film.Ja mieszkam pod Warszawą i zauważyłem że większość nowobogackich którzy do mojej wioski sprowadziła się z miasta. W ogóle nie posiada ogródka(choć ich na niego stać) w którym rosną drzewa i krzewy owocowe czy kwiaty.Jakieś zielone chojaki sobie posadzili i trawkę bo ślepo wierzą w ,,Moc Karty Bankomatowej\\\".Widzę jak co weekend wracają z pełnymi torbami zakupów.A gdy pewnego dnia dojdzie do Kryzysu Finansowego,Strajku czy Wojny.Ta ich karta straci swą ,,moc\\\" i hipermarkety będą puste.Wtedy oni będą jeść swoje chojaki i trawę.A jak moje Jabłka, Wiśnie,Czereśnie, maliny i agreścik.Zapylony dzięki pszczołom.Pozdrawiam Samowystarczalnych obywateli III RP ;)
2019.10.18
~ Początkujący Ogrodnik

Poprzednia porada

Uprawa azalii

Uprawa azalii

Maja odwiedziła azaliową szkółkę roślin w Pisarzowicach. Jej właściciel, pan Eugeniusz Pudełko podpowiadał, jak przygotowuje się podłoże najlepsze dla azalii...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

Odwiedzamy ogród, w którym królują różaneczniki i azalie. Jest też dużo formowanych roślin, gospodarz przycina nawet świerki srebrne. Nie brakuje tu...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg