Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Czyścimy oczka wodne i donice

dodano: 14.12.2013

Choć to już połowa grudnia, zima jeszcze nie przyszła. Można więc jeszcze popracować w ogrodzie.

Czyścimy oczka wodne i donice
Ponieważ przed nami kolejny tydzień bez mrozu, w ogrodzie można przeprowadzić jeszcze niektóre prace. Po raz kolejny sprawdzamy więc, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonują na swoich posesjach zaprzyjaźnieni ogrodnicy.
 
Danusia Młoźniak (Gardenarium, Ogrodowisko) radzi, by już teraz oczyścić zbiornik wodny z opadłych liści. Usuwanie opadłych liści i zanieczyszczeń jest dużo prostsze jesienią niż wiosną, gdyż większość z nich jeszcze nie zmieszała się z mułem na dnie zbiornika. Jeżeli odłożymy tę pracę na przyszły sezon, wczesną wiosną może wystąpić zjawisko zwane przyduchą. Zimą na dnie stawu utrzymuje się temperatura w granicach + 4 st. C, co sprzyja rozkładowi materii z obumarłych roślin i mułu. W czasie tego procesu pobierany jest tlen a jednocześnie silnie wzrasta ilość dwutlenku węgla i innych trujących gazów. Utrudnia to zwierzętom wodnym oddychanie, a w skrajnych wypadkach, może doprowadzić do masowego śnięcia ryb i żab. W niewielkich zbiornikach wodę można natlenić mechanicznymi pompami, ale w dużych zbiornikach jest to trudne.
 
Do oczyszczania przyda się mechaniczny odkurzacz – można go wypożyczyć w większych centrach ogrodniczych lub wynająć firmę do oczyszczenia stawu.
 
 
Danusia przygotowuje też do schowania na zimę gliniane donice – inaczej mogłyby popękać. Przed schowaniem, donice trzeba oczyścić i wysuszyć. Do czyszczenia przydadzą się małe szczoteczki, które usuną resztki ziemi, mchu czy wykwity.

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Tam, gdzie królują róże (odc. 537)

Tam, gdzie królują róże (odc. 537)

Zapraszamy w podróż po krainie róż.

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Różana lekcja

Różana lekcja

Oto krótka lekcja dla wszystkich, którzy szukają podstawowych informacji o różach i ich rodzajach.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Różane smakołyki

Różane smakołyki

Jak zrobić różany cukier albo wodę różaną?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg