Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dbamy o ptaki

dodano: 14.02.2014

Pomimo chwilowego ocieplenia, zima ciągle daje się we znaki naszym skrzydlatym sprzymierzeńcom.

O to, jakie ptaki odwiedzają zimą nasze ogrody i jak im pomóc, spytaliśmy architekta krajobrazu i ptasiego specjalistę: Przemka Miączyńskiego (www.BudkiLegowe.pl).
 
Pierwsza grupa ptaków, to ptaki małe, tak zwane ziarnojady. Są to np. różne sikory, wróble, mazurki, dzwońce, zięby czy grubodzioby. Najbardziej lubią słonecznik, proso, sorgo, małe nasiona, orzechy. Druga grupa ptaków to gatunki większe, najczęściej urzędują pod karmnikiem. Dla sójek, kwiczołów czy kosów możemy pod karmnikiem wysypać rodzynki, kawałki jabłka.
Trzecia grupa to ptaki duże, jak np. kuropatwy, bażanty – czasem podchodzą one w okolice karmników i jedzą właściwie wszystko.  
 
Wyjątkowo cenne są produkty zawierające dużo tłuszczu, takie jak słonina a także zatopione w smalcu orzechy ziemne i włoskie. Taki pokarm możemy sami przygotować i zalać w plastikowe kubeczki, a po zastygnięciu rozwiesić na drzewach. Można też tak przygotowaną karmą posmarować korę drzewa dla dzięciołów.
 
Pamiętajmy, że pokarm dla ptaków wykładamy tam, gdzie mogą czuć się one bezpiecznie, czyli na przykład blisko gęstego, ciernistego krzewu. Chodzi o to, by w razie zagrożenia ze strony drapieżnika, mogły bardzo szybko się schować.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Tarasowy ogród pod lasem (odc. 712 /HGTV odc. 13 seria 2019)

Tarasowy ogród pod lasem (odc. 712 /HGTV odc. 13 seria 2019)

Odwiedzamy duży, przytulony do lasu ogród. Tutaj dom położony jest na szczycie wzniesienia, a ogród tarasami schodzi w dół działki. Część jest więc bardziej...

więcej »
Ocena
86%
14%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg