Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przędziorek sosnowiec

dodano: 18.05.2012

Jak uchronić iglaki przed przędziorkiem?

Specjaliści przewidują, że w tym roku czeka nas spora plaga przędziorka sosnowca. W ogrodzie pana Krzysztofa zauważyliśmy kilka okazów świerka  białego odmiany ‘Conica’, bardzo lubianego przez tego szkodnika.
 
Przędziorek (Oligonychus ununguis) atakuje prawie wszystkie gatunki krzewów iglastych a największym zagrożeniem jest dla świerka pospolitego odmiany gniazdkowej ‘Nidiformis’ oraz właśnie świerka białego odm. stożkowej ‘Conica’. W ciągu roku może być 4 lub 5 pokoleń tego pajęczaka.
 
Larwy żerują na igłach i powodując ich żółknięcie, a z czasem opadanie. Objawy łatwo zauważyć w lipcu i sierpniu, lecz walkę z nimi trzeba zacząć o wiele wcześniej, kiedy kończy się wylęganie się larw z jaj zimowych.
 
Do tego celu przygotowujemy Karate Zeon - preparat w formie zawiesiny w opryskiwaczu. Środek ten ma przede wszystkim działanie kontaktowe, co oznacza, że musimy bardzo dokładnie opryskać całek krzewy, aby zniszczyć wszystkie larwy tych szkodników. Preparatem Karate Zeon warto również spryskać modrzewie, cyprysiki, jałowce, jodły, żywotniki, inne gatunki świerków oraz oczywiście sosny. Zabieg ten warto powtórzyć po 7-10 dniach.
 
A pan Krzysztof zaznacza, że gdyby nie pryskał swoich krzewów, prawdopodobnie nie urosłyby tak duże, bo porażone igły opadając zaburzają ładny pokrój świerka.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Różne zastosowania zeolitu

Różne zastosowania zeolitu

W wielu ogrodach gleba jest albo gliniasta, albo piaszczysta – żadne z tych podłoży nie jest wystarczająco dobre, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. dodatkowy nr 4 serii 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. dodatkowy nr 4 serii 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg