Rośliny do cienia
dodano: 10.05.2014
Tym razem w Akademii Ogrodnika zajmiemy się skarbami cienistego ogrodu.
Rośliny do cienia
W maju ozdobą pod drzewami może być np. czosnek niedźwiedzi. To dziko rosnąca w Polsce roślina, ale nie należy jej pozyskiwać w lesie. W sprzedaży są jej nasiona oraz sadzonki.
 
Raz posadzony w ogrodzie, czosnek niedźwiedzi nie wymaga wykopywania na zimę i co roku jest go więcej, jeśli zapewnimy mu wilgotną, żyzną glebę. Z niewielkiej cebuli wyrastają liście i biały kwiatostan. Podobno jest on przysmakiem niedźwiedzi, stąd jego nazwa. Latem liście czosnku zamierają (tak jak u tulipanów) i roślina przechodzi okres spoczynku. W gruncie pozostają tylko cebulki, których nie wykopujemy.
 
Czosnek niedźwiedzi jest ostatnio modny jako zioło. Spokrewniony ze zwykłym czosnkiem, ma też podobne do niego właściwości zdrowotne. Jadalne są jego liście i kwiaty. Jednak smak czosnku niedźwiedziego jest delikatniejszy. Liście traktujmy jako zieleninę przydatną w kuchni, jako dodatek do sałatek, na kanapki, można je kisić. Czosnek niedźwiedzi ma silne działanie bakteriobójcze, polecany przy przeziębieniach i w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.
 
W podobnych warunkach jak czosnek niedźwiedzi rośnie kokoryczka wielokwiatowa. Jest dość wysoką, atrakcyjną w maju, byliną. Na silnej, zwieszającej się w dół łodydze wyrastają liście; pod nimi kryją się zwisające rzędem dzwonkowate kwiaty. Kokoryczka rozrasta się przez kłącza i co roku powiększa zajmowane terytorium. Dobrym towarzystwem dla kokoryczki jest bodziszek żałobny o drobnych , ciemno fioletowych kwiatach i ładnych powcinanych liściach, często z czerwonawymi wybarwieniami.
 
Jako niską roślinę okrywową na cieniste rabaty można polecić dąbrówkę rozłogową, która występuje w wielu odmianach ogrodowych. W maju kwitnie, zachwycając pionowymi kwiatostanami z okółkami niebieskich kwiatków.