Połowa maja w ogrodzie
dodano: 17.05.2014
Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?
Połowa maja w ogrodzie
 
Żeby mieć piękne kwiaty od lata do późnej jesieni, wysiewamy teraz nasturcję i inne wrażliwe na chłód rośliny. Wysadzamy też pomidory i inną delikatną rozsadę. Rośliny powinniśmy najpierw przez kilka dni hartować, wystawiając na kilka godzin do ogrodu.
 
O tej porze roku obserwujemy niepokojące objawy zamierania pędów na wiśniach, migdałkach i czereśniach. To choroba grzybowa zwana brunatną zgnilizną drzew pestkowych, lub moniliozą, wywoływana przez zarodniki grzyba Monilina laxa. Choroba najpierw poraża kwiaty, prowadząc do zamierania krótkopędów i całych gałęzi. Obumarłe liście nie opadają, lecz zwisają na pędach. 2–3 tygodnie po kwitnieniu rozwój choroby zostaje zahamowany i poniżej porażonych części pojawiają się nowe przyrosty. Latem, na zawiązanych owocach, także może rozwijać się monilioza, która niszczy nam zbiory.
 
Jak możemy pomóc roślinom? Trzeba koniecznie wycinać chore pędy i je palić. Nie wolno wyrzucać ich na kompost. Aby zapobiec wtórnej infekcji, można krzewy opryskiwać EM-ami, czyli preparatami z pozytywnymi mikroorganizmami, które chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami. Kto nie ma zaufania do ekologicznej walki, może zastosować oprysk chemicznymi środkami jak Kaptan lub Topsin i kontynuować je kilka razy co dwa tygodnie.