Chronimy delikatne warzywa
dodano: 04.06.2014
Warto zabezpieczyć delikatne rozsady warzyw przed chłodem i deszczem.
Chronimy delikatne warzywa
W początkach czerwca największą troską otaczamy młode, ciepłolubne warzywa, które dopiero kiełkują lub kupiliśmy delikatne sadzonki od ogrodników. Jedna z zaprzyjaźnionych z nami właścicielek ogrodów, pani Ewa Grochowska-Maszewska, zwraca uwagę na to, że w czerwcu noce mogą jeszcze być  chłodne, więc warto ochraniać wrażliwe roślinki.
 
By stworzyć roślinom lepsze warunki stosujemy miniszklarenki. Najprostszym rodzajem takiej szklarenki będzie po prostu słoik, którym przykrywa się roślinę. Wygodne są też osłony z pięciolitrowej butli po wodzie mineralnej z uciętym dnem, z możliwością regulacji wilgotności, dzięki zdejmowaniu lub nakładaniu zakrętki.
 
Najpiękniej jednak na rabacie wyglądają szklane klosze. W Anglii są one bardzo popularne, są także dostępne w naszych sklepach ogrodniczych. Wbrew pozorom, taki klosz nie musi być drogi, a można je też znaleźć w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego: szklane klosze służą przecież do przykrywania serów czy ciast.
 
Takie osłony przyśpieszają wegetację, chronią także rośliny przed szkodnikami, np. ślimakami.
 
Rośliny przykrywamy, gdy wiemy, że zbliża się chłodna noc, ale na dzień klosze należy zdjąć, by zapewnić im dopływ świeżego powietrza.
 
Innym pomysłem, który pomoże ochronić delikatne warzywa, jest okrycie ich małym tunelem z agrowłókniny. Szkielet tunelu można zrobić po prostu z wygiętych leszczynowych lub dereniowych pędów. Taki tunel ochroni także przed deszczem, którego duże krople mogłyby poniszczyć wiotkie jeszcze rośliny.