Nowy rój
dodano: 07.06.2014
Gdy napotkamy rojące się pszczoły...
Nowy rój
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmiemy się ciekawym zjawiskiem rojenia się pszczół, spotykanym najczęściej wiosną.
Jak ono wygląda? Nagle zauważamy, że w ogrodzie pojawia się na drzewie czarna, ruszająca się kula – to właśnie cały rój pszczół. Robotnice otaczają matkę, trzymając się jedna drugiej. Mimo, że w roju pszczoły nie są agresywne, lepiej się do niego nie zbliżać. Gdy nie jesteśmy pszczelarzami i nie ma w pobliżu pasieki, powinniśmy zawiadomić straż pożarną, która zdejmie rój i usunie go z naszej posesji. Stażacy mają najczęściej  adresy pszczelarzy, którzy chętnie przymują takie roje.
 
Właściciele pasiek sami wiedzą co robić i trzymają dla nowych rodzin puste ule. Państwo Ewa Grochowska-Maszewska i Tadeusz Maszewski (www.pszczelarnia.pl) najpierw uspokajają pszczoły wykorzystując dym. Powoduje on, że owady nie wyczuwają zapachu człowieka. Potem owady strząsają do specjalnej skrzynki zwanej rojnicą. Zamiast rojnicy można też po prostu wykorzystać wiadro. Owady zostawia się do wieczora, by się uspokoiły – wtedy można je przenieść do nowego ula.
 
A jak zachowają się pszczoły, jeśli pozostawimy je w spokoju? Jeśli mamy spokojne siedlisko, owady mogą zagnieździć się np. w dziupli starej lipy. W innych przypadkach po kilku dniach odlatują do bezpiecznego, upatrzonego dla siebie miejsca.
W okolicy, gdzie hoduje się pszczoły, roje przysiadają w sadach i ogrodach nawet kilka razy w sezonie.
 
Oto co mówi na temat własności rojów  Kodeks cywilny.
 
art. 182
§ 1. Rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia. Właścicielowi wolno w pościgu za rojem wejść na cudzy grunt, powinien jednak naprawić wynikłą stąd szkodę.

§ 2. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu nie zajętym, właściciel może domagać się wydania roju za zwrotem kosztów.

§ 3. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu zajętym, staje się on własnością tego, czyją własnością był rój, który się w ulu znajdował. Dotychczasowemu właścicielowi nie przysługuje w tym wypadku roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.