Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Duży staw z kamiennym brzegiem

dodano: 10.08.2012

Sprawdzamy, jak założyć duży staw ogrodowy.

Pan Sławek Anioł, którego ogród prezentujemy w odcinku 387, jest architektem krajobrazu. Chętnie podzielił się swoim doświadczeniem z sąsiadem: pan Przemysław Borowy chciał wiedzieć, jak zbudować piękny, duży staw w ogrodzie.
 
Zaczyna się oczywiście od wykopania dołu o głębokości 120-150 cm, żeby woda nie zamarzały i mogły w niej mieszkać ryby. Potem starannie oczyszcza się brzeg z korzeni, kamieni i układa na dnie specjalną włókninę, która zabezpieczy folię lub wysypuje się dno wykopu piasku.
 
Ważną sprawą jest również samo formowanie wykopu, tak aby powstały półki, na których będą układane kamienie i ustawiane donice z roślinami. Należy również pamiętać, aby płytka strefa bagienna o głębokości 10-20 cm zajmowała co najmniej1/3 powierzchni stawu.
 
Na izolującą warstwę piasku rozkłada się folię PVC o grubości 1 mm. Duże płachty można połączyć zgrzewarką samojezdną używaną najczęściej do membran dachowych. Niestety, maszyna taka może pracować tylko w terenie o niewielkim nachyleniu, dlatego niektóre miejsca trzeba sklejać zgrzewarkami ręcznymi.
 
Jeśli planujemy mniejsze oczko, można do niego wykorzystać folię o szerokości 6 lub 8 metrów, dopasowując wielkość oczka do szerokości folii - wtedy nie wymaga ona klejenia, które znacznie podnosi koszty założenia oczka.
 
Kiedy całą powierzchnię wykopu wyłoży się folią, przychodzi pora na usypywanie dna stawu. U pana Sławka użyto płukanego piasku rzecznego. Jednocześnie rozpoczęto nalewanie wody i ostateczne układanie wykładziny. Do najniżej położonej części stawu dowieziono kępy lilii wodnych i od razu posadzono je w nowo uformowanym gruncie.
 
Do obsypania brzegów dobrze jest wykorzystać żwir frakcji 16-32 (dość gruby). A już na etapie budowy, brzeg warto wzmocnić niewielkim fundamentem z kostki betonowej położonej na zaprawie.
 
Pan Sławek wyłożył cały brzeg kamieniami, które utrzymują folię w pozycji pionowej. Folia jest wyniesiona ponad poziom wody jakieś 5-10 cm.Kamienne umocnienie brzegu najlepiej wykonać po jakimś czasie, gdy ziemia już naturalnie osiądzie.
Aby zamaskować brzeg, najczęściej folię układa się na wyniesionym wale, ale wówczas jest ona narażona na wgniecenie i podziurawienie w czasie użytkowania. Taką awarię bardzo trudno zlikwidować.
 
 
Należy pamiętać, że o ile naturalny zbiornik poprawia stosunki wodne na działce, to staw wyściełany folią nie ma kontaktu z wodami gruntowymi i w niektórych wypadkach może nawet obniżyć ich poziom w ogrodzie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Skalny ogród na dachu altanki

Skalny ogród na dachu altanki

Pomysł na zielony dach.

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

Odwiedzamy ogród, w którym królują różaneczniki i azalie. Jest też dużo formowanych roślin, gospodarz przycina nawet świerki srebrne. Nie brakuje tu...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg