Zielona ściana w ramach
dodano: 28.06.2014
Kłopotliwa ściana w ogrodzie? Jest na nią sposób!
Zielona ściana w ramach
W wielu ogrodach są miejsca trudne do zagospodarowania; rośliny nie rosną bo mają bardzo mało ziemi albo brakuje światła… Kłopotliwe są na przykład ściany wspierające schody i tarasy, bo nie zawsze można posadzić przy nich rośliny. Jest jednak metoda, by zazielenić pustą ścianę. To coraz popularniejsze lekkie zestawy donic, które ustawiane na sobie tworzą zieloną ścianę. Projektantka Patrycja Korczak (Zielony Zakątek – Pracownia Architektury Krajobrazu) wykorzystała taką konstrukcję, obudowując ją grubą drewnianą kratownicą. Deski zasłaniają doniczki w okresie, gdy rośliny są jeszcze małe, a dodatkowo pozwalają ukryć system nawadniający.
 
Konstrukcja sprawdza się doskonale na balkonach i tarasach, bo zajmuje bardzo  mało miejsca, tworząc jednocześnie sporą zieloną powierzchnię. Z takich plastikowych doniczek odpornych na warunki atmosferyczne można ustawić ściankę nawet do 4 m wysokości! Oczywiście poszczególne moduły wymagają starannego umocowania w ścianie.
 
Do poszczególnych doniczek wchodzi całkiem sporo ziemi, a całość najlepiej nawozić wykorzystując nawóz w płynie.
 
W takim systemie donic, oprócz pysznych truskawek, najlepiej posadzić  rośliny jednoroczne, które zapewnią efekt przez cały sezon. Można też zdecydować się na zioła albo nieduże warzywa.