Wakacyjne zakupy
dodano: 05.07.2014
Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?
Wakacyjne zakupy
Sklepy i centra ogrodnicze nadal kusza ciekawą ofertą roślin balkonowych i tarasowych. Pośród nich nie może zabraknąć nowości, takich jak lofos. Główną jego ozdobą są duże kwiaty w kształcie rozdętego lejka - u odmiany ‘Wine Red’ - w kolorze czerwonego wina. Można kupić również odmiany o kwiatach kremowych. Należy pamiętać, że lofos to pnącze, które tworzy bardzo długie, niełamliwe pędy. Potrafią one same oplatać się i wspinać na podporach, w trakcie sezonu mogą one osiągnąć ponad 1,5 metra długości. Wymaga bardzo jasnego stanowiska, inaczej jego pędy nadmiernie wydłużają się i rzadziej kwitną. Do uprawy tej rośliny należy stosować możliwie duże pojemniki wypełnione lekko kwaśną ziemią. Ponieważ ma podobne wymagania jak pelargonia lub surfinia należy zapewnić mu takie samo nawożenie i obfite podlewanie. Warto też oczyszczać go z przekwitłych kwiatów co wzmacnia kwitnienie. Swoim urokiem lofos będzie nas cieszył do pierwszych przymrozków.
 
W tym roku dużą popularnością cieszą się rośliny balkonowe o czarnych kwiatach. Jedną z nich jest sweetunia 'Black Satin' – czyli kuzynka petunii o pięknym, kaskadowym pokroju. Jej kwiaty mają głęboką, aksamitną barwę i doskonale wyglądają w dużych, jednolitych nasadzeniach jak i w zestawach z innymi kolorami.
 
Inną ciekawostką jest petunia o czarnych kwiatach z kontrastującą żółtą gwiazdą w środku. To odmiana 'Mystical Phantom'. Obie rośliny maja podobne wymagania, charakterystyczne dla tej grupy roślin - czyli potrzebują obfitego podlewania, regularnego nawożenia, a w przypadku upałów dobrze jest je zakryć przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Niestety, silne deszcze też potrafią zniszczyć ich delikatne kwiaty. Rośliny te będą zdobić nasz ogród aż do pierwszych przymrozków.