Pora na suszki
dodano: 12.07.2014
Nadeszła już pora na ścinanie kwiatów przeznaczonych na suche bukiety.
Pora na suszki
Jednym z najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych na suche bukiety już przez nasze babcie, jest suchlin różowy. Jego odmiany mają barwy od białej aż po ciemnoróżową, o charakterystycznym żółtym środku. Suchlin to jednoroczna roślina, która lubi przepuszczalne, próchniczne gleby. Po wysuszeniu jej kwiaty ładnie zachowują barwę, są sztywne i pozostają dekoracyjne przez długi czas. Najlepiej ścinać rośliny, zanim kwiaty rozwiną się do końca, w słoneczny dzień o poranku. Potem usuwamy z łodyżek listki i zawieszamy je w bukieciku koszyczkami w dół. Powinny schnąć w miejscu dość ciepłym, suchym i przewiewnym, ale nie bezpośrednio w słońcu, bo wyblakną.
 
Do kompozycji kwiatowych można też wykorzystać suchołuski, czyli kocanki ogrodowe, zwane czasem nieśmiertelnikami. Te z kolei mają kwiaty żółte, pomarańczowe lub czerwone.
 
Ciekawym uzupełnieniem suchego bukietu będą trawy – na przykład jednoroczny dmuszek jajowaty. Ma on pękate, jasne kwiatostany, przypominające mięsiste, puszyste pędzelki. Ta delikatna, niewysoka trawa jest łatwa w uprawie trawa lubi piaszczyste, suche i słoneczne miejsca w naszych ogrodach.