Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?

dodano: 07.09.2012

Co zrobić, by lawenda - określana mianem "kapryśnej" i "wrażliwej" - pięknie rosła w polskim ogrodzie?

W ogrodzie projektowanym przez państwa Truniaków, przedogródek zdobi piękna lawendowa rabata. Na schodach ustawiono donice z ziołowym ogródkiem. Rosną tu też sasanki, które same się wysiewają. Całość ma charakter nieco prowansalski, bo ogrodzenie obłożono białym wapieniem.
 
Pomimo ubiegłorocznej ostrej zimy, lawenda na tej mocno nasłonecznionej rabacie prezentuje się fantastycznie. Pani Urszula Turniak zdradziła, jak udało się jej zapewnić lawendzie optymalne warunki – dzięki temu jest spokojna o jej przetrwanie.
 
Kluczem do sukcesu jest gleba: na wyniesionej rabacie można było ją bardzo starannie przygotować i dopasować do wymagań lawendy. Pani Urszula wykorzystała tu wapienny gruz z ogrodzenia, dzięki czemu lawenda rośnie w podłożu o zasadowym odczynie. Całość jest bardzo przepuszczalna - próchniczną glebę połączono z piaskiem, na wierzchu położono też wapienne kamienie. W efekcie lawenda nawet nie jest na zimę przykrywana. Wymaga tylko przycięcia 15-20 cm po zimie i lekkiego formującego cięcia po kwitnieniu. Takie cięcie sprawi, że lawenda nie będzie zbyt wybujała – bo wtedy  z czasem wykłada się, łysieje i słabo odbija.
 
Pani Urszula mówiła też, że w dobrych warunkach lawenda właściwie nie sprawia problemów: nie choruje, nie ma szkodników – jedyne, co może się pojawić to szara pleśń, występująca po zimie lub w przypadku nadmiaru wilgoci.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?
Widziałam tę stronę, super! lawendę kocha przecież tyle osób, tylko nie zawsze się udaje. Mnie w tym roku całkiem wymarzła.
2018.03.24
~ Sylwia
Re: Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?
Szara pleśń na lawendzie występuje też bardzo często w przypadku zbyt gęstych nasadzeń, a co za tym idzie, znikomej wentylacji. Po więcej informacji na temat lawendy zapraszam na mojego bloga www.twojalawenda.pl . Myślę, że każdy amator tej pięknej rośliny znajdzie tam coś dla siebie. Pozdrawiam
2018.03.24
~ Marcin

Poprzednia porada

Tilandsje

Tilandsje

Co to są oplątwy i czy można je trzymać w Polsce?

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Cienisty ogród pod dębami (odc. 665/ HGTV odc. 3 seria 2018)

Cienisty ogród pod dębami (odc. 665/ HGTV odc. 3 seria 2018)

Odwiedzamy ogród, który znajduje się w Wesołej na obrzeżach Warszawy. Przyciąga uwagę bogactwem kolorowych bylin, a nad nim królują dęby. Co zaskakujące,...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Z archiwum programu: Keukenhof (odc. 126)

Z archiwum programu: Keukenhof (odc. 126)

Zapraszamy do oglądania archiwalnego odcinka programu - prezentujemy w nim tulipanowe królestwo: Keukenhof. Byliśmy tam w 2007 roku, jednak ogród ciągle jest...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg