Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Borówka amerykańska

dodano: 05.10.2012

Czy posadzić borówkę? Oczywiście! A jak to dobrze zrobić? I co warto wiedzieć o tym krzewie i jego owocach?

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) to piękny krzew. Ma ozdobne, drobne kwiaty, wabiące owady i przepyszne owoce. Jesienią oszałamia kolorami, a na dodatek jest długowieczna i odporna na niską temperaturę.
 
Pan Jerzy Wilczewski, właściciel dużego gospodarstwa ogrodniczego, o którym piszemy w tym artykule: Ekologiczny ogród i uprawa borówek, zajmuje się m.in. produkcją owoców borówki amerykańskiej. Zdradził, jak dobrze posadzić krzewy, by dobrze rosły.
 
Po kupieniu zdrowej rośliny, wykopujemy dołek na około 20-30 cm głębokości i jakieś 50 cm średnicy. Na dno wsypujemy kwaśny torf i wstawiamy roślinę w taki sposób, by bryła korzeniowa wystawała jakieś 2-3 cm ponad poziom gruntu. Dzięki temu u nasady pędu nie będzie gromadzić się woda, co może doprowadzić do jego zgorzeli.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potem bryłę zasypujemy podłożem i ostrożnie udeptujemy. Na koniec całość dobrze wyściółkować torfem, korą lub trocinami. Pamiętamy też o podlaniu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ważna rzecz, o której niewiele osób wie, to to, że w pierwszym roku warto usunąć wszystkie kwiaty z młodej sadzonki. Dzięki temu roślina lepiej rozbuduje system korzeniowy.
 
 
A co warto wiedzieć o samych owocach?
 
Barwniki znajdujące się w skórce borówki – antocyjany – to bardzo silne antyutleniacze, poprawiające krążenie krwi, ostrość widzenia, stan skóry, pomocne w leczeniu cukrzycy. Inne związki zawarte w borówce mają działanie antynowotworowe, zmniejszają poziom cholesterolu, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego. Ostatnio odkryto, że jedzenie borówek odwraca przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci.
Na powierzchni jagód widać delikatny woskowy nalot, którego nie należy ścierać, bo osłania owoce m.in. przed wysychaniem. Wewnątrz kryje się przezroczysty smaczny miąższ z licznymi nasionkami.
 
Owoców borówki amerykańskiej nie myje się przed spożyciem. Owoce te najlepiej jeść na surowo, a jedyną polecaną metodą konserwowania jest mrożenie.
 
Żeby mieć świeże owoce w ogrodzie przez kilka miesięcy, warto posadzić krzewy kilku odmian. Jednak – wbrew temu, co mówią niektórzy – posadzenie kilku krzewów nie jest koniecznością. W małym ogródku można posadzić pojedynczy krzew, który również będzie dostarczać owoców.
 
 
Poleca się m.in te odmiany:
 
Patriot  - wczesna
Duke, Spartan, Bluecrop - średniowczesne; Bluecrop to najpopularniejsza i niezwykle smaczna odmiana
Brigitta, Liberty - późne
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Borówka amerykańska
mnie w doborze pomogło gospodarstwo ogrodnicze romańscy. Baaardzo fajna Pani, która z cierpliwością tłumaczy wszystko o co tylko się zapyta. mam taką malutką plantacyjnkę u siebie w domu i też długo szukałam miejsca gdzie wszystko kupic itd....
2015.03.29
~ rokoko
Re: Borówka amerykańska
Trzyletni krzaczek borówki kosztuje (w sprzedaży detalicznej) koło 15-18 złotych, dwuletni - około12zł. Owocują najwcześniej krzewy trzyletnie, więc do nas należy decyzja, czy wolimy poczekać dłużej, czy krócej. Do tego worek kwaśnego podłoża i... oto cały koszt:)
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Uwielbiam borówkę amerykanska, kojarzy mi sie z urlopem, pobytem na wsi i pierogami! :) Jednak to zawsze mnie zniechecało do częstego ich kupowania była cena...zastanawiam się ile mogłoby kosztować zasadzenie takiego krzaczka w ogródku. Ktoś z was orientuje się jak to może wyglądać?
2015.03.29
~ filemona
Re: Borówka amerykańska
Czesc, mam pytanie :) Chcę zrobic dokladną analize gleby pod Borówke amerykanską. A wieć ? -pH (odczyn) i zasobność w makroelementy ( P2O5, K2O, Mg) -na zawartość mikroelementów ( B*, Cu, Zn, Mn, Fe ) - na zawartość azotu ( N- mineralnego) w warstwie 0 - 60 cm* - badanie gleb, ziem i podłoży ogrodniczych czy to wszystko :) ? Dzieki wielkie Pozdrawiam !
2015.03.29
~ Monia
Re: Borówka amerykańska
Panie Kubo,
Pana pytania należałoby raczej zadać na forum biznesowym :) Uprawa krzewów to jedno, ale jak z tego zrobić dochodowy biznes - to zupełnie inne zagadnienie... Z pana pytania o firmę, która posadziłaby krzewy wnioskuję, że nie ma pan dużego doświadczenia w ogrodnictwie czy szkółkarstwie. Niestety, bez tego ciężko będzie skutecznie poprowadzić profesjonalną, towarową plantację - chyba, że ma pan możliwość zatrudnienia fachowca, który będzie na bieżąco pracować przy plantacji. Borówka to żywy organizm i wymaga ciągłej fachowej opieki, żeby plony mogły przynosić zyski.
Co do ogólnego doradztwa przy sadzeniu, dobieraniu odmian przy zakładaniu plantacji itd, to na pewno pomogą szkółki, które sprzedają krzewy borówki na plantacje owocowe. Mogę polecić np tę: lukomski.com.pl - nie ukrywam, że to szkółka rodzinna, a więc mi najbliższa :)
Paulina Łukomska
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Witam, czy posiadacie jakies dobre i przydatne strony ktore pomaga w rozpoczeciu plantacji borowki amerykanskiej ;) ? z gory dziekuje, czy jest sens uprawiac borowke amerykanska gdy sie ma okolo 2,5 ha ? orjetuje sie jakie sa to koszta i wszystko powoli po kilku latach mozna cos zarobic , planuje zalozyć plantacje duzo czytam i sie dowiaduje wiec moze i tu dostane troche dobrych wskazowek :) I jeszcze jedno pytanie czy są mąze jakeis firmy ktore pomagaja albo sadzą te krzewy borowki wiadomo zeby nie zrobic zadnych bledow przy zakladaniu planatacji i zeby bylo wszystko tak jak nalezy ? Pozdrawiam. Kuba :)
2015.03.29
~ Kuba
Re: Borówka amerykańska
Zarówno borówka amerykańska jak i jagoda kamczacka są odporne na nasze zimy,a już tegoroczna była wyjątkowo łagodna, więc to raczej nie zmarznięcie jest problemem. Może faktycznie się nie przyjęły, bo powinno być już widać na nich liście, nawet w najchłodnieszych regionach Polski.
Można sprawdzić, czy roślina żyje, odłamując jakąś drobną gałązkę lub oskrobując odrobinę skórki pędu - będzie widać, czy wnętrze jest żywe, zielone.
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
posadziłam borówkę amerykańską i kamczacką w sierpniu ubiegłego roku , ale jeszcze nie widać listków czy mogła się nie przyjąć czy zmarznąć( kupiłam odmiany mrozoodporne)
2015.03.29
~ gosiajerzy
Re: Borówka amerykańska
Do pana Łukasza:
borówka rzeczywiście lubi kwaśne stanowisko, jednak zwykły kwaśny torf będzie jednak zbyt kwaśny, warto go wymieszać z normalnym podłożem. Ten dodatek podłoża jest też ważny ze względu na strukturę gleby i jej zasobność.
Krzewy radziłabym sadzić co metr - na początku wydaje się to sporo, ale za parę lat borówki będą się rozrastać i wtedy zrobi się ciasno. Chyba, że będą rosły tylko w jednym rzędzie i będzie zapewniony dobry dostęp z obu stron. Inaczej po prostu trudniej się zbiera owoce.

Do pani Małgosi:
Nie, to nieprawda. Nie ma męskich i żeńskich borówek. Prawdą jest, że lepiej jest posadzić kilka egzemplarzy, wtedy mogą się one krzyżować i lepiej owocować. A nawet jeden samotny krzaczek będzie przyzwoicie owocować.
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
czy to prawda że borówki dzielą się na żeńskie i męskie osobniki??
2015.03.29
~ malagosia
Re: Borówka amerykańska
Witam, Proszę o cenę doświadczonych hodowców borówki:) Moje przygotowanie miejsca pod borówki: Wykopałem rów ok 1m szeroki i ok 50cm głęboki długość ok 9m długi. Na dno wysypałem zrębki(zmielone drzewo) z drzew iglastych i całość wypełniłem torfem. Krzaczki mam zamiar sadzić w odstępach ok 90cm i przysypać je cienką warstwą zrębek. Czy takie podłoże będzie ok, czy nie będzie zbyt zakwaszone i borówka może rosnąć w samym torfie? Będę wdzięczny za pomoc i uwagi co do mojej opcji sadzenia.
2015.03.29
~ Lukasz
Re: Borówka amerykańska
Borówka to krzew, nie bylina, w związku z tym nie ma żadnej możliwości podziału jej na dwie! Aby ładnie się rozrastała, wystarczy ją dobrze ciąć. A jeśli zależy pani na rozmnożeniu, to można zrobić sadzonki, które się ukorzenią, choć polecamy raczej kupienie kolejnego krzaczka:)
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Proszę o informację czy jest możliwe rozdzielnie dojrzałego krzaka borówki na dwa, czy nie zaszkodzi to roślinie?? Posiadam krzak który chciałabym rozdzielić, aby miał miejsce sie rozrastac, ale boje sie zeby nie zniszczyc krzewu. Pozdrawiam
2015.03.29
~ Małgorzata K.
Re: Borówka amerykańska
Nie ma powodów, żeby ciąć borówkę zaraz po posadzeniu (chyba, że to już jest wieloletni, stary krzew albo po prostu jakieś gałązki są uszkodzone). Bo cenne w borówce są właśnie młode, silne pędy. Usuwa się właśnie najstarsze.
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Kiedy po raz pierwszy ciąć borówkę amerykańską? Czytałam o dwóch sprzecznych sposobach: 1. W pierwszym roku po posadzeniu 2. Pierwsze cięcie dopiero po 4 latach po posadzeniu. Dziękuję za poradę i pozdrawiam Barbara S.
2015.03.29
~ Barbara
Re: Borówka amerykańska
Warto wyściółkować borówkę, tak samo, jak warto ściółkować wszystkie rośliny, bo wtedy więcej wilgoci zostaje w glebie, chwasty mają trudniejsze warunki....
W przypadku borówki pH gleby jest bardzo ważne, musi ona być kwaśna, a jeśli w okolicy jest np obojętna i zakwaszony został jedynie dołek pod krzew, to z czasem odczyn może się zmieniać. I tu pomoże kwaśna ściółka, ale są też specjalne nawozy zakwaszające (są nawet specjalne do borówki). Oczywiście teraz, jesienią, już nie nawozimy!
A osobom zainteresowanym borówką polecamy to miejsce: borówka amerykańska na FB Tu można poczytać o borówce i popytać o jej uprawę.
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Czy trzeba sypać korę iglastą pod krzew borówki? Czy wystarczy tylko ten kwaśny torf do dołka przed sadzeniem? A może podsypywać torfem co jakiś czas w celu zapewnienia odpowiedniego ph gleby?
2015.03.29
~ Ela
Re: Borówka amerykańska
Mam Pytanie, Moje dzieci uwielbiala te borwke, niestety przeciwnie do do dziatkaow ie posiadam ogrodu. Ale zatanwaiam sie nad posadzeniem jej na balkonie, dziadek uwaze ze nie powino byc stym problemy( posiada juz z 10 wyhodowanych drzewk) tylko chcialbym sie upewnic jak to zrobic, czy ktos ma moze w tym jakies pozytywne i negatywne doswiadczenie prosze wysylac na moj emaj info@annabor.com. za wszystkie porady bede wdzieczna. pozdrawiam Serdecznie
2015.03.29
~ Anna Bor
Re: Borówka amerykańska
Można i teraz i na wiosnę - zwłaszcza, jesli krzewy były kupione w pojemnikach. Jeszcze krzew się spokojnie ukorzeni przed zimą.
2015.03.29
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
A kiedy można posadzić,teraz, czy na wiosnę?
2015.03.29
~ Gwidon

Poprzednia porada

Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?

Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?

Co zrobić, by lawenda - określana mianem "kapryśnej" i "wrażliwej" - pięknie rosła w polskim ogrodzie?

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwaj znajomi kupili działkę nad małym stawem, który wkrótce powiększyli dziesięciokrotnie. Nad jeziorem powstały ogrody obsadzone głównie kompozycjami z...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

\

"Maja w ogrodzie" rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg