Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Rokitnik pospolity

dodano: 12.10.2012

Rokitnik to piękny krzew o wielu zastosowaniach. Jego owoce mają niezwykłe walory zdrowotne.

W ogrodzie pana Jacka Grochowskiego w okolicach Chojnowa, na podmokłym terenie, rosną fantastyczne rokitniki pospolite (Hippophae rhamnoides).
 
W naturze rokitnik rośnie na wybrzeżach morskich i w dolinach rzek Europy i Azji. W Polsce rośnie dziko jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w tych miejscach jest gatunkiem chronionym. Wynika z tego, że krzew ten sam wybiera sobie sąsiedztwo wody, bowiem jego liście odparowują ogromne ilości wilgoci.
 
Rokitnik, z płytko rozmieszczonych długich korzeni, wydaje odrosty, pojawiające się w odległości nawet kilku metrów. Co ciekawe, na korzeniach występują maleńkie narośla wywoływane przez mikroorganizmy współżyjące z rośliną i wiążące wolny azot z powietrza, podobnie jak bakterie u roślin motylkowych.
 
Trzeba pamiętać, że rokitnik jest rośliną dwupienną. To oznacza, że na jednych krzewach mamy kwiaty żeńskie i tam też wiążą się owoce, na drugich zaś kwiaty męskie, które produkują pyłek do zapłodnienia kwiatów żeńskich. Od właścicieli dużych plantacji wiemy, że do uzyskania wysokich plonów wystarczy jedno męskie drzewo na pięć żeńskich.
 
Po posadzeniu rokitnika trzeba pamiętać o częstym podlewaniu! Do tego dajmy mu słońce i przestrzeń, bo rokitnik nie lubi sąsiedztwa innych roślin, szczególnie w młodym wieku. Idealne warunki, to szeroki krąg wokół krzewów przykryty kompostem i ściółką.
 
Krzew ten jest cennym siedliskiem dla kuropatw i bażantów, jego owoce jedzą gile, sroki i inne ptaki. Sadzony jako żywopłot jest doskonałą zasłoną przeciwwietrzną i przeciwśniegową.
 
Świeże owoce rokitnika zbiera się z trudem. Są mocno przytwierdzone do pędu, do tego gałązki mają ostre ciernie. Na plantacjach w Toskanii i Prowansji gałęzie z owocami zamraża się w całości w tunelach chłodniczych. Na Ukrainie, ze względu na mroźny klimat zbiera się go inaczej. Dopiero gdy na drzewach mocno zamarznie, bez problemu otrząsa się go na płachty.
 
My proponujemy takie rozwiązanie: ścina się całe gałęzie, a po ścięciu - dzielina fragmenty, usuwa liście i mrozi. Po wyjęciu z zamrażarki owoce jak najszybciej zdejmujemy z gałązek. Można je przetwarzać na soki, dżemy i galaretki. A warto, bo owoce te mają niezwykłe właściwości. Rokitnik jest jedną z nielicznych roślin zawierających w miąższu owoców około 10 % tłustego oleju. Oprócz tego jest bogaty w mikroelementy oraz witaminy z grupy B, K i P, witaminę E i C, kwas foliowy, prowitaminę A i D. Niezwykłe jest to, że witamina C w rokitniku nie rozkłada się nawet w procesie przetwarzania i przechowywania. Rokitnik to prawdziwa witaminowa bomba – do tego: smaczna.
 
 
A sprawdzone przez redakcję przepisy na rokitnikowe przetwory można znaleźć tutaj:
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Rokitnik pospolity
Rokitnik rośnie w Jeleniej Górze i się rozprzestrzenia w mgnieniu oka
2019.10.18
~ Radek
Re: Rokitnik pospolity
może ktoś widział rokitnik w okolicy włocławka albo gostynińsko-włocławskiego parku krajobrazowego?
2019.10.18
~ Kaya
Re: Rokitnik pospolity
Właśnie ze względu na to, że w Polsce rokitnik jest pod ochroną i nie jest powszechnie dostępny, ja stosuję sok z rokitnika (np. http://www.ziolavita.pl/sok-z-rokitnika-100-500ml-ekamedica-p1235.html ). Dzięki temu że stosuje go systematycznie w okresie jesienno- zimowym pomaga podnieść mi odporność.
2019.10.18
~ Natalia
Nie wolno ścinać gałęzi.
Rokitnik jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i zrywanie gałęzi może skutkować wysoką grzywna. Z rokitnika można pozyskiwać same owoce
2019.10.18
~ rokita
Re: Rokitnik pospolity
W Łodzi też rośnie
2019.10.18
~ ij2
Re: Rokitnik pospolity
Rokitnika można spotkać w całej Polsce, bo chętnie i łatwo się rozprzestrzenia - zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Często mozna spotkać zdziczałe krzewy własciwie wszędzie.
Jednak naturalne stanowisko rokitnika w Polsce to jedynie tereny nadmorskie.
2019.10.18
Redakcja
Re: Rokitnik pospolity
Rokitnik rośnie nie tylko na wybrzeżu oto przykład: http://w252.wrzuta.pl/obraz/8Y7JwY8QjZq/rokitnik_ruda_slaska http://w252.wrzuta.pl/obraz/8Y7JwY8QjZq/rokitnik_ruda_slaska
2019.10.18
~ jerzy

Poprzednia porada

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Czy posadzić borówkę? Oczywiście! A jak to dobrze zrobić? I co warto wiedzieć o tym krzewie i jego owocach?

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

Odwiedzamy ogród, w którym królują różaneczniki i azalie. Jest też dużo formowanych roślin, gospodarz przycina nawet świerki srebrne. Nie brakuje tu...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg