Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Rokitnik pospolity

dodano: 12.10.2012

Rokitnik to piękny krzew o wielu zastosowaniach. Jego owoce mają niezwykłe walory zdrowotne.

W ogrodzie pana Jacka Grochowskiego w okolicach Chojnowa, na podmokłym terenie, rosną fantastyczne rokitniki pospolite (Hippophae rhamnoides).
 
W naturze rokitnik rośnie na wybrzeżach morskich i w dolinach rzek Europy i Azji. W Polsce rośnie dziko jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w tych miejscach jest gatunkiem chronionym. Wynika z tego, że krzew ten sam wybiera sobie sąsiedztwo wody, bowiem jego liście odparowują ogromne ilości wilgoci.
 
Rokitnik, z płytko rozmieszczonych długich korzeni, wydaje odrosty, pojawiające się w odległości nawet kilku metrów. Co ciekawe, na korzeniach występują maleńkie narośla wywoływane przez mikroorganizmy współżyjące z rośliną i wiążące wolny azot z powietrza, podobnie jak bakterie u roślin motylkowych.
 
Trzeba pamiętać, że rokitnik jest rośliną dwupienną. To oznacza, że na jednych krzewach mamy kwiaty żeńskie i tam też wiążą się owoce, na drugich zaś kwiaty męskie, które produkują pyłek do zapłodnienia kwiatów żeńskich. Od właścicieli dużych plantacji wiemy, że do uzyskania wysokich plonów wystarczy jedno męskie drzewo na pięć żeńskich.
 
Po posadzeniu rokitnika trzeba pamiętać o częstym podlewaniu! Do tego dajmy mu słońce i przestrzeń, bo rokitnik nie lubi sąsiedztwa innych roślin, szczególnie w młodym wieku. Idealne warunki, to szeroki krąg wokół krzewów przykryty kompostem i ściółką.
 
Krzew ten jest cennym siedliskiem dla kuropatw i bażantów, jego owoce jedzą gile, sroki i inne ptaki. Sadzony jako żywopłot jest doskonałą zasłoną przeciwwietrzną i przeciwśniegową.
 
Świeże owoce rokitnika zbiera się z trudem. Są mocno przytwierdzone do pędu, do tego gałązki mają ostre ciernie. Na plantacjach w Toskanii i Prowansji gałęzie z owocami zamraża się w całości w tunelach chłodniczych. Na Ukrainie, ze względu na mroźny klimat zbiera się go inaczej. Dopiero gdy na drzewach mocno zamarznie, bez problemu otrząsa się go na płachty.
 
My proponujemy takie rozwiązanie: ścina się całe gałęzie, a po ścięciu - dzielina fragmenty, usuwa liście i mrozi. Po wyjęciu z zamrażarki owoce jak najszybciej zdejmujemy z gałązek. Można je przetwarzać na soki, dżemy i galaretki. A warto, bo owoce te mają niezwykłe właściwości. Rokitnik jest jedną z nielicznych roślin zawierających w miąższu owoców około 10 % tłustego oleju. Oprócz tego jest bogaty w mikroelementy oraz witaminy z grupy B, K i P, witaminę E i C, kwas foliowy, prowitaminę A i D. Niezwykłe jest to, że witamina C w rokitniku nie rozkłada się nawet w procesie przetwarzania i przechowywania. Rokitnik to prawdziwa witaminowa bomba – do tego: smaczna.
 
 
A sprawdzone przez redakcję przepisy na rokitnikowe przetwory można znaleźć tutaj:
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Nie wolno ścinać gałęzi.
Rokitnik jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i zrywanie gałęzi może skutkować wysoką grzywna. Z rokitnika można pozyskiwać same owoce
2014.09.16
~ rokita
Re: Rokitnik pospolity
W Łodzi też rośnie
2014.09.16
~ ij2
Re: Rokitnik pospolity
Rokitnika można spotkać w całej Polsce, bo chętnie i łatwo się rozprzestrzenia - zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Często mozna spotkać zdziczałe krzewy własciwie wszędzie.
Jednak naturalne stanowisko rokitnika w Polsce to jedynie tereny nadmorskie.
2014.09.16
Redakcja
Re: Rokitnik pospolity
Rokitnik rośnie nie tylko na wybrzeżu oto przykład: http://w252.wrzuta.pl/obraz/8Y7JwY8QjZq/rokitnik_ruda_slaska http://w252.wrzuta.pl/obraz/8Y7JwY8QjZq/rokitnik_ruda_slaska
2014.09.16
~ jerzy

Poprzednia porada

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Czy posadzić borówkę? Oczywiście! A jak to dobrze zrobić? I co warto wiedzieć o tym krzewie i jego owocach?

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W Krainie Rumianku (odc. 513)

W Krainie Rumianku (odc. 513)

Jest taki uroczy zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. Tu można pochylić się nad łanami lnu i rumianku, pogłaskać pasące...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Z malarką o kolorach

Z malarką o kolorach

Czy kolor jest ważny?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg