Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Szczepienie jabłoni

dodano: 05.02.2013

Dr Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pokazuje, jak pobrać zrazy, a potem wykonać szczepienie jabłoni.

Szczepienie jabłoni
Szerokie, rozłożyste stare odmiany jabłoni można znaleźć w starych sadach, a także – w niewielkich ogrodach. Jednym z takich ogródków jest działka państwa Marczewskich, która sąsiaduje z dużym kompleksem leśnym zwanym Puszczą Mariańską.
 
Zawitaliśmy tutaj wraz z dr Grzegorzem Hodunem z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicachw lutym, kiedy cała przyroda uśpiona była pod śniegiem. Gospodarz, pan Rafał Marczewski ma jabłoń z 1940 roku. Takie stare drzewo warto starannie przyciąć, by nie zaczęło zamierać, a jednocześnie – rozmnożyć poprzez zaszczepienie na podkładkach.
 
Za pomocą rozkładanego sekatora tyczkowego pan Grzegorz ściął z wierzchołka drzewa gałąź z silnymi jednorocznymi pędami. Można je poznać po tym, że są z reguły proste i mają ciemniejszą korę oraz dobrze wykształcone pączki. Takie jednoroczne pędy – zwane zrazami – nadają się do szczepienia. Pobrane zrazy, związane gumką i opisane nazwą odmiany,  musimy przetrzymać w chłodnym miejscu do przełomu kwietnia i maja. W tym celu wykopujemy niewielki dołek, a na jego dno wsypujemy lekko zmarzniętą ziemię lub odrobinę śniegu. Pozwoli to utrzymać dłużej niską temperaturę. Układamy zebrane zrazy, zakopujemy i oznaczamy ich miejsce, tak aby można było je odnaleźć.
 
Wiosną, spacerując w towarzystwie gospodyni, pani Magdy, pan Grzegorz odnalazł i odkopał schowane zimą zrazy jabłoni. Na początek sprawdzili, czy zrazy nie przemarzły.
 
Zrazy na drzewa do sadów przydomowych zazwyczaj szczepi się na silnie rosnących podkładkach, ale pan Grzegorz postanowił wykorzystać w tym celu drzewko z zaszczepioną już wcześniej odmianą antonówki. Można na nim wykonać następne szczepienie, a właściciele będą mieli do dyspozycji jabłoń z dwoma odmianami. Takie rozwiązanie to doskonały pomysł do niewielkich ogrodów.
 
 
Szczepienie rozpoczyna się od ścięcia pod skosem zrazu, tak aby powstała gładka, równa powierzchnia. Następnie podobne cięcie wykonuje się na gałązce drzewa. Po przyłożeniu, kambium z obu pędów musi się stykać. Miejsce szczepienia obwiązujemy specjalną taśmą ogrodniczą i smarujemy pozostałe po zawiązaniu rany maścią sadowniczą, aby nie przesychały. Zazwyczaj już po miesiącu widać, czy szczepienie się przyjęło.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Szczepienie jabłoni
W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne taśmy do szczepienia drzewek, oraz maść.
2015.03.30
~ jola
Re: Szczepienie jabłoni
Do Magda 1980: Jest jeszcze inny sposób . Kiedyś szukając ciekawych rozwiązań rozmnażania drzew owocowych trafiłam na film na youtube (chyba amerykański) : pokazywano w nim że gałąź rosnącego drzewa (oczywiście młodą gałąź) można z jednej strony trochę oskórować i robi się np, z butelki plastikowej przeciętej tak żeby założyć na tą gałąź , takie naczynie napełnione ziemią , następnie okleja się taśmą tę butelkę i po jakiś pół roku gałąź puszcza korzenie - potem się odcina i ma się nowe drzewko . Postaram się znaleźć link lub zwrot pod jakim można znaleźć podobne filmiki .
2015.03.30
~ Paulanaas
Re: Szczepienie jabłoni
czy mozna uzyc do szczepienia czegos innego naprzyklad szpagat sznurek lub zwykla tasma
2015.03.30
~ janek
Re: Szczepienie jabłoni
czy teraz pobrany zraz mozna uzyc go do szczepienia dopiero sie ucze
2015.03.30
~ janek
Re: Szczepienie jabłoni
Taśma, którą szczep jest obwiązany jest jakąś specjalną czy można użyć jakiejkolwiek?
2015.03.30
~ Oskar
Szczepienie jabłoni
Dziękuję za podpowiedź ;)
2015.03.30
~ Magda1980
Re: Szczepienie jabłoni
Kiedy brakuje mi podkładek udaję się do sklepu ogrodniczego i kupuję sadzonkę drzewka z odpowiednią podkładką i na niej szczepię. Jabłonie i śliwy nie stanowią problemu. Najtrudniej jest z brzoskwiniami.
2015.03.30
~ Kjan
Re: Szczepienie jabłoni
Tak było, tylko ja nie mam pojęcia skąd wziąć tzw podkładkę
2015.03.30
~ magda1980
Re: Szczepienie jabłoni
NIE MA ODPOWIEDZI, BO NIE MOZNA INACZEJ JAK PRZEZ SZCZEPIENIE ROZMNOZYĆ ODMIANY JABŁONI. MOŻE W OKOLICY JEST JAKIŚ OGRODNIK, CO ZASZCZEPI, POZA TYM W MAI BYLO POKAZANE JAK TO ROBIC, I WARTO SPROBOWAC SAMEMU.
2015.03.30
~ MILA
Re: Szczepienie jabłoni
I nikt nie chce mi pomóc :( A tak bardzo chciałabym \"przedłużyć\" życie tej odmianie jabłoni.
2015.03.30
~ Magda1980
Re: Szczepienie jabłoni
W mojej mamy ogrodzie jest stara jabłoń,która rodzi przepyszne owoce.Zastanawiam się czy mogłabym jakoś inaczej (niż przez szczepienie) rozmnożyć tą wspaniałą jabłonkę.Dodam tylko,że drzewo jest stare,nigdy nie przycinane i widać że jego \"życie\" niebawem się skończy.I choć bardzo kocham prace w ogrodzie o szczepieniu drzewek nie mam zielonego pojęcia...
2015.03.30
~ Magda1980

Poprzednia porada

Zakładamy sad

Zakładamy sad

Jak zabrać się za zakładanie sadu?

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwaj znajomi kupili działkę nad małym stawem, który wkrótce powiększyli dziesięciokrotnie. Nad jeziorem powstały ogrody obsadzone głównie kompozycjami z...

więcej »
Ocena
77%
23%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

\

"Maja w ogrodzie" rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg