Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Podstawy pszczelarstwa

dodano: 07.03.2015

Każdy, kto ma zamiar zająć się pszczołami, powinien zacząć od poznania podstawowych informacji na ich temat.

W założonej niedawno niedużej pasiece w miejscowości Chosna, rozmawiamy z Tomaszem Domańskim (www.miodydomanskich.pl), Prezesem Koła Pszczelarzy w Piasecznie. Koło to zrzesza wielu pszczelarzy, którzy mają w sumie 1400 rodzin pszczelich, oblatujących i zapylających rośliny w ogrodach, na polach, łąkach i w lasach na terenie o powierzchni aż 300 km2.
 
Zachęcamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy, zwłaszcza te osoby, które zastanawiają się nad posiadaniem własnych uli. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Podstawy pszczelarstwa
Są przepisy regulujące odległość pasieki od posesji sąsiada. Przy odległości 4 metrów to do jego obowiązku należy posadzenie/postawienie bariery, a do czasu jej wyrośnięcia musi zbudować zapore np. z szczelnej siatki. Proponuję konsultacje w najbliższym kole pszczelarskim lub nadzorze weterynaryjnym. Moja pasieka stoi w odległości 10 metrów od mojego domu i dzieci bawią się bezpiecznie nawet kilka metrów obok uli. Od sąsiada mam 4 metrowe świerki i 10 metrów odległości. Jak narazie nie ma konfliktów, ale jak sąsiad miałby faktyczne problemy i byłby atakowany to dostawie z boków pasieki siatkowe osłony by wymusić wyższe latanie. Pszczółki są bardzo potrzebne i trzeba żytć z nimi w zgodzie. Pytanie czy pszczoły już były u sąsiada gdy nabywaliście działkę bo jeśli tak to w sumie sami się na takie rozwiązanie godziliście /ale i tak sąsiad powinien postawić jakiś parkan/.
2019.11.14
~ Jas
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jeśli dobierzecie łagodna rasę matek od sprawdzonego hodowcy, to naprawdę nie będzie problemu z dziewczynami (pszczółkami).
2019.11.14
~ luxxx
Re: Podstawy pszczelarstwa
Ja poproszę o radę odnośnie żywopłotu który zabezpieczy moją działkę przed pszczołami sąsiada (40 uli w odl. 3-4 m od ogrodzenia w postaci siatki). W stosunku do sąsiada, moja działka leży po stronie południowej, na trasie przelotu pszczół (dosłownie nad głowami moich dzieci). Chodzi mi o rośliny odporne, szybko i wysoko rosnące, tworzące zwarty i gesty żywopłot. Proszę o pomoc. PS. rozmowy i prośby, aby te ule przenieść poskutkowały tylko tym, że ule zostały obrócone frontem w stronę mojej działki.
2019.11.14
~ michalina
Re: Podstawy pszczelarstwa
Pszczoły można trzymać w ogrodzie w którym przebywają dzieci. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim utrzymujemy łagodne linie z łagodnymi matkami. Od strony wylotu z ula sadzimy gęsty żywopłot lub stosujemy inną szczelną barierę, by podbić pszczołom lot w górę. Nie można chodzić przed wylotkami i wykonywać gwałtownych ruchów, stajemy się wtedy intruzami. Zapewniamy pszczołom poidło z czysta wodą. Przed burzą, deszczem, podczas silnego wiatru oraz silnego upału, nie zaglądamy do uli - pszczoły stają się wtedy nadpobudliwe. Utrzymuję 20 rodzin pszczelich koło domu. Dzięki nasadzeniom wokół pasieki, pszczoły od razu wzlatują na wysokość 3-4 metrów. Chroni to przed przypadkowym wplataniem się pszczół we włosy. Pilnujemy pasiekę przed rojeniem się pszczół. (maj- czerwiec) Jest to czasem pewna uciążliwość dla bliskich sąsiadów Przy takim zorganizowaniu pasieki pszczoły nie są w żadnym stopniu uciążliwe. Pszczoły same z siebie nie atakują by stracić życie. Muszą być do obrony zmuszone.
2019.11.14
~ Tomek Domański
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jestem ciekawa czy pszczoły można mieć na działce, na której biegają małe dzieci? Jak duże jest prawdopodobieństwo ataku na dziecko?
2019.11.14
~ Dorota

Poprzednia porada

Różana lekcja

Różana lekcja

Oto krótka lekcja dla wszystkich, którzy szukają podstawowych informacji o różach i ich rodzajach.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Folwark nad Wisłą (odc.735/ HGTV odc. 36 seria 2019)

Folwark nad Wisłą (odc.735/ HGTV odc. 36 seria 2019)

Ogród, który prezentujemy, znajduje się w Trzęsaczu, wsi pod Bydgoszczą. Jest położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie. Roztacza się stąd rozległy widok...

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg