Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jesienne kolory liści (AO 563)

dodano: 31.10.2015

Dlaczego każdego roku liście drzew i krzewów przebarwiają się i jaki jest tego mechanizm?

 
W dzisiejszej akademii ogrodnika, uchylamy rąbka tajemnicy dotyczącego jesiennego przebarwiania roślin. Po październikowej fali mrozu, wydawało się, że z kolorowej jesieni już nic nie będzie. Tymczasem w niektórych miejscach drzewa i krzewy przybrały tak piękną szatę jak nigdy dotąd. Pojechaliśmy do Arboretum w Rogowie, 100 km od Warszawy i 40 km od Łodzi, gdzie znajduje się jedna z większych w Europie kolekcji klonów palmowych, ....a jak wiadomo, klony są mistrzami w przebarwianiu. Naszym ekspertem jest Piotr Banaszczak – gospodarz tego miejsca.
 
Kiedy dni stają się coraz krótsze i do roślin dociera coraz mniej światła, pomiędzy nasadą ogonka liścia, a gałązką tworzy się przegroda stopniowo odcinająca strumień przepływających soków. Podczas tej fazy rozwoju w komórkach liści zanika zielony barwnik chlorofil, a pozostają substancje o innych kolorach.  W tym sezonie było troszeczkę inaczej.
 
Nie spodziewaliśmy się, że na przebarwianie liści może mieć wpływ także pochodzenie roślin. Pochodzące z Azji i Ameryka przebarwiają się w większości na czerwono, nasze europejskie na żółto.
 
Tegoroczną, jesienną szatę, drzewa i krzewy musiały jednak czymś przypłacić. Jak się okazuje nie ma nic za darmo. Podczas suszy do czubków drzew często nie docierała woda i w tym miejscach zrzuciły liscie. Ciekawe czy wiosną wszystko wróci do normy?
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Kolorowy ogród z leśnym uroczyskiem (odc. 682 /HGTV odc. 20 seria 2018)

Kolorowy ogród z leśnym uroczyskiem (odc. 682 /HGTV odc. 20 seria 2018)

Oto ogród o dwóch strefach: kolorowej, pełnej kwiatów i słońca oraz leśnej, gdzie nasadzenia są nieco swobodniejsze. W ogrodzie są też starannie strzyżone...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
87%
13%
Facebook Twitter Blip Digg