Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrodowa stacja meteorologiczna (AO odc. 564)

dodano: 07.11.2015

Nieduża stacja mierząca ilość opadów, temperaturę oraz długość nasłonecznienia w ogrodzie.

 
Z dzisiejszą akademią ogrodnika wracamy do posiadłości Chatsworth House w północnej Anglii, którą prezentowaliśmy państwu w odcinku 556. Tym razem zainspirowała nas stacja meteorologiczna, wyposażona w tradycyjne urządzenia pomiarowe, które niezawodnie  służą tutaj od wielu lat. W klatce meteorologicznej, umieszczonej dwa metry nad ziemią, znajduje się higrometr oraz termometry, w tym dla temperatur minimalnej i maksymalnej.  Natomiast na ziemi jest pluwiometr  czyli deszczomierz  Hellmanna, do pomiaru ilości opadów atmosferycznych. Ma formę cylindra o powierzchni wlotu równo 200 centymetrów kwadratowych.
 
Jednak najwięcej uwagi zwraca urządzenie do mierzenia czasu nasłonecznienia w ciągu dnia. Działa na zasadzie zegara słonecznego, przy czym wskazówką w tym przypadku nie jest cień lecz wiązka światła. Szklana kula spełnia rolę soczewki skupiającej światło. Dlatego w słoneczne dni, wiązka promieni słońca jak laser wypala ślady w papierowym pasku, który oznaczony jest odpowiednią skalą. Kiedy słońce znajduje się za chmurami, wypalanie paska ustaje, co łatwo daje się odczytać. Pasek papieru codziennie jest wymieniany, a uzyskiwane dane skrupulatnie rejestrowane.
 
Na belkach płotku zapisane są rekordy z tutejszych obserwacji. Najbardziej mokry był rok , a najciemniejszym jak dotąd miesiącem grudzień  1930  roku – tylko siedem godzin słońca. Największa susza nawiedziła Chatsworth House w  1780 roku. Ciekawe więc, jak wypadnie ten rok, który właśnie pod względem suszy i ilości słońca dawał się odczuć wyjątkowo.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Ogród z wgłębnikiem przy firmie (odc. 662 / HGTV odc. 40)

Ogród z wgłębnikiem przy firmie (odc. 662 / HGTV odc. 40)

Odwiedzamy ogród niedaleko Grodziska Wielkopolskiego, należący do dużej rodziny. Większość działki zajmuje rodzinne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Historia niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych oraz dwóch oranżerii w parku przypałacowym w Nieborowie .

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg