Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Słoma najlepsza do okrywania roślin (AO odc. 569)

dodano: 12.12.2015

Słoma jest doskonałym izolatorem, nie gnije, nie zamaka, można jej używać kilka lat.

Przedstawiamy  sposób okrywania roślin rodzajem słomianego chochoła. Jest coraz trudniej o pełną słomę z nie połamanymi źdźbłami. Jeśli nawet taką znajdziemy, jest bardzo droga.  Można jednak wykorzystywać słomę z  kostek formowanych przez kombajn, które kosztują zaledwie  kilka złotych za sztukę. Słoma ma znakomite właściwości izolacyjne, dlatego później, po rozebraniu zimowych osłon,   materiał ten można wykorzystać do ściółkowania.
 
Słomą warto zabezpieczyć przed mrozem pnie młodych drzew ozdobnych lub owocowych. Do zmontowania takiej osłony potrzebna jest jeszcze siatka, na przykład plastikowa, taka jakiej używa się do zabezpieczania trawnika przed kretami. Pień przykryty jest szczelnie słomą, a siatka zabezpiecza ją przed rozsypaniem. Siatkę w kilku miejscach związujemy, co zabezpiecza ją przed rozwinięciem.
 
Wrażliwe na przemarzanie krzewy, małe drzewka lub byliny można zakryć słomą w całości. Roślinę otacza płotek z siatki - w tym przypadku z cienkiego ocynkowanego drutu. Konstrukcja może być usztywniona od wewnątrz tyczkami. Wykonany tym sposobem kosz wypełnia się  pomiętą słomą.  Zarówno słomę jak i roślinę przed zamakaniem zabezpiecza się  kapturem. Można go wykonać z folii lub agrowłókniny. To rozwiązanie pozwala podczas wiosennych ociepleń na wygodne wietrzenie wnętrza chochoła. Warto zwrócić uwagę, że zewnętrzną częścią prezentowanych osłon jest siatka, która znakomicie zabezpiecza rośliny przed obgryzaniem przez dzikie zwierzęta. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w ogrodach bez płotu, zwłaszcza blisko lasu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Ogród pełen pomysłów (odc. 706 /HGTV odc. 7. seria 2019)

Ogród pełen pomysłów (odc. 706 /HGTV odc. 7. seria 2019)

Dziś udajemy się na Pomorze Gdańskie, do Szpęgawy. Ta niewielka wieś tak naprawdę stanowi zaplecze mieszkalne Tczewa i kilku innych miast, więc zabudowa...

więcej »
Ocena
79%
21%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg