Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)

dodano: 03.12.2015

Sikory, dzięcioły, szczygły i inne zimujące ptaki powinny dostawać przy ujemnych temperaturach wysokoenergetyczny pokarm.

W tej Akademii Ogrodnika wracamy do ogrodu Kasi i Andrew Bellingham. W dzisiejszej akademii ogrodnika poznamy sposób w jaki Andrew przygotowuje tłuszczową karmę dla ptaków. Najpierw roztapia w rondlu jedną kostkę czystego niesolonego smalcu. W czasie kiedy tłuszcz topi się w rondlu rozdrabnia w mikserze kuchennym kilka suchych kromek pełnoziarnistego chleba. Okruszki wsypuje do miski i następnie rozdrabnia ćwierć kilograma łuskanego słonecznika. W tym czasie smalec się roztopił. Andrew może go wlać do miski z suchą masą. Tłuszcz jest gorący więc składniki miesza drewnianą łyżką do momentu uzyskania ciasta o jednorodnej konsystencji. Zmielone ziarna dosypuje do chleba i dokładnie miesza ze sobą składniki. Mieszanka musi trochę stężeć. Najlepszym sposobem jest schłodzenie jej w lodówce lub za oknem. Rozdrabnianie słonecznika i chleba ma istotne znaczenie. Dzięki temu masa staje się bardziej zwięzła i łatwo można ją formować. Ponadto zachowuje stałą konsystencję w dodatnich temperaturach. W jaki sposób podawać strawę? Ciastem możemy nadziewać szyszki i potem zawieszać je na drzewach. Andrew poleca też tłuszczowe ciasteczka. Blaszane foremki do ciastek nadziewa ptasią karmą. Plastikową rurką robi w środku dziurkę, a by móc potem przewlec przez nią wstążkę. Tłuszczowe ciastka często nadziewa też owocami głogu – czerwony kolor jest ładny, poza tym wabi ptaki. Serduszka lub gwiazdki, kiedy stwardnieją w lodówce, wyjmuje się z foremek i zawiesza w ogrodzie. Tłuszczową karmę można podawać też w karmnikach  na przykład z łupiny kokosa, a nawet wykonanych z pomarańczy. Ten pomysłowy karmnik z pędów derenia ‘Sibirica’ i połówek wydrążonej pomarańczy na pewno ucieszy ptaki, a żywe kolory wprowadzą do ogrodu więcej ciepła.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Wspaniały pomysł. Dokarmiajmy ptaki, bo zima to dla nich wyjątkowo trudny czas!
2017.12.17
~ PUMA
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Fajny pomysł z przygotowaniem własnej karmy. Szczególnie spodobała mi się ta kompozycja ze skórką pomarańczy. W sumie zawsze kupowałam takie kule tłuszczowe już gotowe, ale pomyślę o zrobieniu takiej mieszanki ze smalcem i karmą ptasia biesiada.
2017.12.17
~ Anna

Ostatni odcinek

Ogród z wgłębnikiem przy firmie (odc. 662 / HGTV odc. 40)

Ogród z wgłębnikiem przy firmie (odc. 662 / HGTV odc. 40)

Odwiedzamy ogród niedaleko Grodziska Wielkopolskiego, należący do dużej rodziny. Większość działki zajmuje rodzinne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Historia niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych oraz dwóch oranżerii w parku przypałacowym w Nieborowie .

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg