Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Budujemy leszczynowy płotek (AO 572)

dodano: 08.01.2016

Leszczyna świetnie nadaje się do tworzenia podpór i konstrukcji ogrodowych, więc wykorzystajmy to!

Tym razem w Akademii Ogrodnika wyplatamy leszczynowy płotek. Zima jest najlepszą porą na takie prace, ponieważ pozyskiwany w tym czasie materiał zawiera mało wody, przy czym jest odpowiednio sprężysty. Po wyschnięciu jest bardzo trwały. Leszczyna wytwarza proste i długie pędy, idealnie nadające się do budowania podpór dla roślin i tradycyjnych ogrodzeń.
 
Wykonanie przęsła płotu ułatwi nam stelaż z kawałka deski. Dwa rzędy otworów o średnicy dwóch centymetrów wywiercone są wiertłem  łopatkowym. Do deski przytwierdzamy dwie poprzeczne listwy, aby móc ją ustawić stabilnie na ziemi. W otwory w desce wkładamy pionowe elementy płotu – szczeble. Tutaj mają one długość jednego metra i dwudziestu centymetrów. Wkładamy je kolejno, raz cieńszym, a raz grubszym końcem do góry. Końcówki, które  nie mieszczą się w otworach zestrugujemy. Pomiędzy dwa rzędy patyków wkładamy dolną poziomą belkę. Jest grubsza niż szczeble i ma długość półtora metra. Następnie krzyżujemy pary pionowych patyków i wsuwamy pomiędzy nie belkę środkową.
 
Do tej pory nie używaliśmy siły i wszystko przebiegało sprawnie. Naszym kolejnym zadaniem jest umieszczenie pomiędzy szczeblami górnej belki. Klinujemy ją pomiędzy  naginanymi w krzyż szczeblami. Robimy to począwszy od jednej strony, nie omijając kolejnych par pionowych pędów.
 
Tak złożony płot wyrównujemy i zabezpieczamy go przed rozsypaniem się. W tym celu konieczne jest unieruchomienie poziomych belek, dlatego stabilizujemy je z dwóch stron klamrami. Tutaj każdą z nich wykonujemy z pary grubych leszczynowych pędów. Wycinamy w nich wręby, które zapobiegają przesuwaniu się belek. Klamry wstępnie wiążemy drutem, a następnie ciasno mocujemy sznurem sizalowym lub jutowym. Szczeble można jeszcze zagęścić, wplatając pomiędzy belki patyki. Zbudowane tym sposobem przęsło płotu wybijamy ze stelaża..... i gotowe. Z takich elementów można budować ciągi ogrodzeń lub tworzyć pojedyncze podpory dla kwiatów i innych roślin.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Kolorowy ogród z leśnym uroczyskiem (odc. 682 /HGTV odc. 20 seria 2018)

Kolorowy ogród z leśnym uroczyskiem (odc. 682 /HGTV odc. 20 seria 2018)

Oto ogród o dwóch strefach: kolorowej, pełnej kwiatów i słońca oraz leśnej, gdzie nasadzenia są nieco swobodniejsze. W ogrodzie są też starannie strzyżone...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
87%
13%
Facebook Twitter Blip Digg