Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Chronimy iglaki przez odchodami ptaków (AO odc. 574)

dodano: 23.01.2016

Tym razem w Akademii Ogrodnika zabezpieczamy rośliny o zimozielonych liściach przed odchodami ptaków. Inspiracją do tego tematu są doświadczenia państwa Pustelaków z Raciborza.

Zimowe dokarmianie ptaków jest dla państwa Pustelaków corocznym rytuałem, dlatego skrzydlaci goście przylatują stadami z okolicy i w ogrodzie spędzają praktycznie całą dobę. Mają ulubione drzewo, na którym przesiadują w dzień i na którym nocują. A pod tym drzewem znajduje się kompozycja ze strzyżonych iglaków. Zimowe naloty ptaków poważnie szkodziły roślinom - cierpiały przede wszystkim z powodu ptasiego kału, który na nie spadał i dosłownie palił igły.
 
Właściciele ogrodu nie zrezygnowali z dokarmiania ptaków, za to postanowili osłonić rabatę. Pod koroną jodły zbudowali zadaszenie, które skutecznie chroni iglakowe kule przed niszczącym je opadem. Konstrukcja dachu wykonana jest z bambusowych tyczek długości trzech metrów. Bambus powiązany sznurkiem tworzy lekki i zarazem stabilny szkielet dachu, który z jednej strony został podparty ogrodzeniem, a z drugiej stalowymi słupkami. Dospawane do rur blaszane łapy pozwalają ustabilizować słupki kamieniami, bez konieczności wbijania ich w ziemię. Daszek pokryty jest czarną agrowłókniną, co zapewnia mu odpowiednią szczelność. Włóknina jest przykryta i jednocześnie wzmocniona od góry  plastikową siatką, która przywiązana w wielu miejscach do bambusów dodatkowo usztywnia całość.
 
Budowla jest tymczasowa, lecz do wielokrotnego użycia. Z nastaniem wiosny konstrukcja jest demontowana, a wszystkie elementy są składowane w piwnicy.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (odc. 695 /HGTV odc. 33 seria 2018)

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (odc. 695 /HGTV odc. 33 seria 2018)

Oto miejsce pełne historii i interesujących roślin: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi 200-lecie swojego powstania....

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg