Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wybieramy warzywa (AO 584)

dodano: 02.04.2016

Zaczynamy wiosenne nawożenie i wybieramy nasiona warzyw.

W ogrodzie państwa Grzechów w Tucznie osnową kompozycji są różne gatunki iglaków. Mocno rozrośnięte, potrzebują sporo pokarmu na wiosenny start. Wdzięczny za odpowiednią dawkę nawozu będzie na przykład cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’ zwany popularnie spaghetti.
 
W ogrodzie w Tucznie ważnym elementem jest warzywnik. Właścicielka, pani Ela opowiedziała nam latem o ciekawych warzywach, jakie uprawia. Rośnie tu więc na przykład sałata dębolistna o liściach w kolorze bordo. Jest też zdrowa rzeżucha, a pani Ela do zestawu sałatowego zalicza też młode liście jarmużu, który wysiewa kilka razy w sezonie, roszponkę i rukolę.
 
Kiedy byliśmy tu wczesną wiosną, pani Ela zaopatrzyła się już w nasiona warzyw, między innymi fasoli, którą wysieje dopiero w maju. Ogród sprzyja uprawie fasoli, która jest rośliną światło- i ciepłolubną. W tym roku pani Ela wysieje średnio-wczesną odmianę karłową, o żółtych bezwłóknistych i wyjątkowo smacznych strąkach. Jest bardzo plenna i odporna na antraknozę. Kupiła też fasolę zieloną, ciągle jeszcze niedocenianą na naszym rynku. Część zebranych strąków pani Ela przeznacza do mrożenia i na przetwory. Żółta fasola zawiera więcej potasu i fosforu, natomiast zielona bogatsza jest w witaminę A i kwas foliowy.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (odc. 695 /HGTV odc. 33 seria 2018)

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (odc. 695 /HGTV odc. 33 seria 2018)

Oto miejsce pełne historii i interesujących roślin: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi 200-lecie swojego powstania....

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg