Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Smagliczka nadmorska (AO 606)

dodano: 04.09.2016

Oto roślina kwitnąca cały sezon.

W tej Akademii Ogrodnika przedstawiamy atrakcyjną jednoroczną roślinę, która spośród innych gatunków wyróżnia się między innymi pięknym zapachem. Jej kwiaty pachną bardzo intensywnie, wydzielając słodki aromat miodu. To smagliczka nadmorska, która kwitnie przez cały sezon, aż do jesieni.
 
Roślina ta ma szerokie zastosowanie - spotkaliśmy ją na przykład w donicach koło Dworca Centralnego w Warszawie. Pojemniki te są pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta, a za dobór gatunków odpowiada pani Marta Kucińska z Działu Zieleni, która zajmuje się ukwieceniem całej Warszawy. Smagliczka nadmorska została przez nią użyta w miejskich kompozycjach po raz pierwszy, ale okazało się, że sprawdziła się doskonale. Liliowa szałwia omączona, którą pani Marta zaplanowała jako najwyższe piętro w donicach, została udekorowana, jak koronką, białą smagliczką i fioletowymi kwiatami scewoli. Smagliczka przez cały sezon nie miała przerwy w kwitnieniu. Jej pielęgnacja polegała na regularnym nawożeniu i cotygodniowych chemicznych opryskach, ponieważ zdarzyło się, że niektóre rośliny były ogałacane z liści przez gąsienice.
 
Smagliczka nadmorska, ze względu na łatwość uprawy, jest gatunkiem, nad którym pracują hodowcy. Pojawiło się dzięki temu już około 20 odmian tej rośliny. Ich kwiaty mają głównie kolor biały, jest też kilka odmian o kwiatach fioletowych. W zależności od potrzeby możemy wybrać odmiany niskie i zwarte lub mocno zwisłe. Co roku wiosną w ofercie roślin balkonowych dostępne są sadzonki smagliczki, ale też bez problemu rozmnaża się ją z nasion. Przy siewie wprost do gruntu kwitnienie rozpoczyna się już w czerwcu i trwa do jesieni.
 
W ogrodzie smagliczka nadaje się na obwódki, ale doskonale wygląda również w postaci mocno pachnącej łąki. Kwiatki rozwijają się od dołu do góry i zbity z początku kwiatostan znacznie się z czasem wydłuża. Roślina sama się rozsiewa i w kolejnym roku wystarczy nie wyplewić siewek. Jeśli zdarzy się, że w środku lata przestanie kwitnąć, należy ją koniecznie przyciąć, wtedy ponownie zakwitnie. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Smagliczka nadmorska (AO 606)
Nie jest to problem, ponieważ smagliczka nadmorska nie jest trująca, wręcz jadalna! Młode liście, łodygi i kwiaty są czasem używane jako przyprawa do sałatek i innych potraw, w których wymagana jest pikantność.
2019.10.14
~ redakcja
Re: Smagliczka nadmorska (AO 606)
Czy smagliczka nadmorska może być trująca dla człowieka w kontakcie z jedzeniem? Nie zjadamy kwiatów jako takich ale np. krem na którym smagliczka leżała?
2019.10.14
~ nika

Ostatni odcinek

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

45-latek z Milanówka (odc. 732 / HGTV odc. 33 seria 2019)

Odwiedzamy ogród, w którym królują różaneczniki i azalie. Jest też dużo formowanych roślin, gospodarz przycina nawet świerki srebrne. Nie brakuje tu...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg