Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Hortensja ogrodowa
komentarze autor
Re: Hortensja ogrodowa
Do aguli31 proszę poczytaj wcześniejsze wpisy miłośników hortensji, jak i redakcji w tych komentarzach jest bardzo ciekawie i obrazowo opisane jak i kiedy i które pędy przycinać,wycinać.Jest jedna zasada którą ja praktykuje przycinam dopiero jak wiem że już nie będzie przymrozków i nigdy pędów tych które wyrosły w roku poprzednim bo na nich zawiązują się pąki kwiatowe.Po przymrozkach należy wyciąć przymarznięte pędy bo na nich rozwijać się będą choroby.Powodzenia w pielęgnacji,i pięknych kwiatów życzę.
2013.04.11
~ \"HORTENSJA\"
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Po raz pierwszy w tamtym roku posadziłam hortensję (działka leśna) małe krzaczki ale pięknie kwitły. Urzekły mnie te kwiaty gdy w zeszłym roku byłam we Władysławowie. Nigdy wcześniej takich okazów nie widziałam. Chodziłam i robiłam zdjęcia były wszędzie ogromne i piękne. Cieszyłam się, że mam takie w posadzone i będą mnie cieszyć każdego dnia swoim widokiem. Zaczęłam czytać na ich temat i nie ukrywam,że ogarnął mnie strach, że mogę je przez nie właściwą pielęgnację i niewłaściwe przycinanie stracić. Nie które sposoby przycinania są opisane jak dla profesjonalistów i biję się ,że mogę źle interpretować czyjąś wypowiedz. Należę do wzrokowców i wolałabym obejrzeć film. Czy gdzieś w internecie ktoś sie spotkał z programem ogrodniczy w którym taki laik jak ja mogłaby szukać odpowiedzi odnośnie pielęgnacji tych kwiatów.? Pozdrawiam i dziękuję.
2013.03.01
~ agula31
Re: Hortensja ogrodowa
Ja liście hortensji w ogrodzie zostawiam, bo się szybko rozkładają i właśnie chronią korzenie.
2012.11.28
~ Agata
Re: Hortensja ogrodowa
Czy liście ktore spadły z hortensji nalezy zgrabic czy pozostawic aby osłaniały korzen hortensji
2012.11.28
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
Droga redakcjo. Z tego, co mi wiadomo, posadzenie hortensji ogrodowej w zasadowej glebie oznacza jej (wcześniejszą lub późniejszą) śmierć. Początkowo będą jej żółknąć liście, które z czasem zaczną opadać, a roślina będzie zamierać, bo w takim środowisku nie będzie mogła pobierać z gleby niezbędnych jej składników pokarmowych. Jeśli nasza hortensja ma być różowa lub 'czerwona', powinna rosnąć w podłożu o pH nie wyższym niż około 6,0 -7,0, czyli zbliżonym do obojętnego lub obojętnym, ale nigdy nie zasadowym!
2012.11.12
~ AMJ
Re: Hortensja ogrodowa
Niekiedy trzeba lekko podlać, żeby korzenie całkiem nie przeschły. Wyobraź sobie, że roślina rośnie w ogrodzie, i mimo, że nie ma liści jednak ziemia jest wilgotna. Więc sprawdzaj co pewien czas ,czy nie jest zupełnie przeschnięte podłoże i podlej tak, żeby było lekko wilgotne.
2012.11.01
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Milu, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. mam jeszcze jedno pytanie, czy przetrzymując hortensje zimą w garażu mam je podlewać czy nie ? Dziękuję.
2012.11.01
~ ela
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli teraz, to po prostu przemarzły, ale i tak powinny opaść.
2012.10.29
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
pytanie moje to dlaczego liście czarnieją i się zwijają
2012.10.29
~ aro
Re: Hortensja ogrodowa
To jest grzyb mączniak, utnij wszystkie pędy, do około 20 cm, wyrzuć razem z liśćmi, ale nie na kompost, a rośliny najlepiej posadź do ziemi lub zadołuj je wraz z doniczką. Ale jak nie masz takiej możliwości, to faktycznie donice możesz przechować w garażu lub w piwnicy (nawet bez okna, bo i tak hortensja nie ma liści).
2012.10.20
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensję hydrangea w donicach, jednak jej kwiaty wyglądają jakby zwiędły a na liściach jest biały nalot, co mam robić poradźcie. A przy okazji, jak przechować te hortensje przez zimę? Czy może stać w garażu i czy mam ją podlewać zimą ?
2012.10.20
~ Ela
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Obyś miała rację, że to nie coś poważniejszego. Pozdrawiam serdecznie!!
2012.09.16
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
A może to po prostu brak wody? Hortensja bardzo lubi być często podlewana, a jak się jeszcze nie ukorzeniła, bo jest w tym roku kupiona, to tak może reagować na szok związany z suszą. Tak myślę, ze to może być podstawową przyczyną.
2012.09.15
~ Ewa B.
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie. Otóż mojej pięknej białej,hortensji po rozkwitnięciu bardzo szybko brązowieją kwiaty, a teraz zaczęły również brązowieć wszystkie liście. Usunęłam większość, ale pozostałe listki też mają suche, brązowe boki lub końcówki. Co to może być? Dodam, że to móje pierwsze doświadczenie z hortensją, którą kupiłam wiosną. Nie wiem jaki to gatunek, jedynie tyle, że nadaje się na miejsce słoneczne.
2012.09.15
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja po łacinie to Hydrangea, czyli łaknąca wody, takie zwiędnięcie to niedobór wody. Trzeba podlewać!!!!
2012.08.12
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Ja również zaobserwowałam u mojej hortensji więdnięcie kwiatów - liście są silnie, zielone, a kwiaty jakby zasuszone, całymi grupami odpadają od gałązek - czy to efekt sparzenia przez słońce?
2012.08.12
~ AAA
Re: Hortensja ogrodowa
Moja hortensja zaczęła więdnąć. tzn. kwiaty wyglądają jak zwiędłe. Czy to szara pleśń może? Macie jakieś doświadczenia? Liście są zielone bez żadnych oznak choroby.
2012.07.18
~ RENA
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje są piękne , ale kwitną dopiero na dwuletnich pędach, dlatego na zimę musimy je okrywać bo potrafią przymarznąć. lubią miejsca mokre i osłonięte od wiatru. Jak byłam w Holandii to najpiękniejsze hortensje były na kanałach w pobliżu wody, a że cieplejsze zimy mają to krzaki są takie jak u nas forsycja. Kolor kwiatów zależy od kwasowości podłoża (im bardziej kwaśne tym bardziej niebieska - oczywiście można zabarwić specjalnymi nawozami) PZD
2012.07.18
~ asiek
Re: Hortensja ogrodowa
hortensja zmienia kolor na niebieski jeżeli zmienimy ph ziemi. jeżeli nie kwitnie i ma żółte liście to znaczy,że ziemia nie jest dobrze przystosowana, lubi ziemię kwaśną i pół cień, lubi dużo wody, niektóre odmiany nie przycinamy bo kwitną w następnym roku a jak je zetniemy to nie zakwitnie trzeba poczytać które odmiany przycinamy zostawiając paki a które wcale.
2012.07.05
~ asiaa
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje nie są jednoroczne, mogą mieć na przykład za ciemno lub za sucho (przecież jej łacińska nazwa Hydrangea, to znaczy lubiąca wodę). Ale też zależy jaki to gatunek. Mogły jej w tym roku zmarznąć paki kwiatowe, jeśli to jest hortensja ogrodowa. Ja miałam kiedyś hortensje bukietową posadzona w pełnym cieniu pod drzewami i bardzo tam cierpiała, kiedy ja przesadziłam w półcień jest wspaniała, co roku piękniej kwitnie.
2012.07.03
~ Efka