Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Hortensja ogrodowa
komentarze autor
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie, w zeszłym roku kupiłam hortenję ogrodową. Rosła w donicy na tarasie. Kwitła przepięknie na fioletowo. Przezimowałam ją w piwnicy. W marcu przeniosłam ją do mieszkania do światła.Wypusciła nowe listki i zaczeły się zawiazywać kwiatki. Niestety nagle liście zaczęły więdnąć i schnąć. Więdniejace liście stawały sie jakby przejrzyste i widoczne były troszkę ciemniejsze plamki. Pobiegłam szybko po poradę do sk;lepu ogrodniczego i dowiedziałam się że zaatakował ja jaiś szkodnik - zakupiłam płyn do oprysków. Spryskałam zgodnie z przepisem. jednak niestety wszystkie liście i pączki uschły do końca. Nie wiem co robić - czy straciłam ja czy może jeszcze się odrodzi? Proszę poradźcie mi co mam robić?
2013.04.25
~ Sylwia
Re: Hortensja ogrodowa
Do aguli31 proszę poczytaj wcześniejsze wpisy miłośników hortensji, jak i redakcji w tych komentarzach jest bardzo ciekawie i obrazowo opisane jak i kiedy i które pędy przycinać,wycinać.Jest jedna zasada którą ja praktykuje przycinam dopiero jak wiem że już nie będzie przymrozków i nigdy pędów tych które wyrosły w roku poprzednim bo na nich zawiązują się pąki kwiatowe.Po przymrozkach należy wyciąć przymarznięte pędy bo na nich rozwijać się będą choroby.Powodzenia w pielęgnacji,i pięknych kwiatów życzę.
2013.04.11
~ \"HORTENSJA\"
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Po raz pierwszy w tamtym roku posadziłam hortensję (działka leśna) małe krzaczki ale pięknie kwitły. Urzekły mnie te kwiaty gdy w zeszłym roku byłam we Władysławowie. Nigdy wcześniej takich okazów nie widziałam. Chodziłam i robiłam zdjęcia były wszędzie ogromne i piękne. Cieszyłam się, że mam takie w posadzone i będą mnie cieszyć każdego dnia swoim widokiem. Zaczęłam czytać na ich temat i nie ukrywam,że ogarnął mnie strach, że mogę je przez nie właściwą pielęgnację i niewłaściwe przycinanie stracić. Nie które sposoby przycinania są opisane jak dla profesjonalistów i biję się ,że mogę źle interpretować czyjąś wypowiedz. Należę do wzrokowców i wolałabym obejrzeć film. Czy gdzieś w internecie ktoś sie spotkał z programem ogrodniczy w którym taki laik jak ja mogłaby szukać odpowiedzi odnośnie pielęgnacji tych kwiatów.? Pozdrawiam i dziękuję.
2013.03.01
~ agula31
Re: Hortensja ogrodowa
Ja liście hortensji w ogrodzie zostawiam, bo się szybko rozkładają i właśnie chronią korzenie.
2012.11.28
~ Agata
Re: Hortensja ogrodowa
Czy liście ktore spadły z hortensji nalezy zgrabic czy pozostawic aby osłaniały korzen hortensji
2012.11.28
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
Droga redakcjo. Z tego, co mi wiadomo, posadzenie hortensji ogrodowej w zasadowej glebie oznacza jej (wcześniejszą lub późniejszą) śmierć. Początkowo będą jej żółknąć liście, które z czasem zaczną opadać, a roślina będzie zamierać, bo w takim środowisku nie będzie mogła pobierać z gleby niezbędnych jej składników pokarmowych. Jeśli nasza hortensja ma być różowa lub 'czerwona', powinna rosnąć w podłożu o pH nie wyższym niż około 6,0 -7,0, czyli zbliżonym do obojętnego lub obojętnym, ale nigdy nie zasadowym!
2012.11.12
~ AMJ
Re: Hortensja ogrodowa
Niekiedy trzeba lekko podlać, żeby korzenie całkiem nie przeschły. Wyobraź sobie, że roślina rośnie w ogrodzie, i mimo, że nie ma liści jednak ziemia jest wilgotna. Więc sprawdzaj co pewien czas ,czy nie jest zupełnie przeschnięte podłoże i podlej tak, żeby było lekko wilgotne.
2012.11.01
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Milu, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. mam jeszcze jedno pytanie, czy przetrzymując hortensje zimą w garażu mam je podlewać czy nie ? Dziękuję.
2012.11.01
~ ela
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli teraz, to po prostu przemarzły, ale i tak powinny opaść.
2012.10.29
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
pytanie moje to dlaczego liście czarnieją i się zwijają
2012.10.29
~ aro
Re: Hortensja ogrodowa
To jest grzyb mączniak, utnij wszystkie pędy, do około 20 cm, wyrzuć razem z liśćmi, ale nie na kompost, a rośliny najlepiej posadź do ziemi lub zadołuj je wraz z doniczką. Ale jak nie masz takiej możliwości, to faktycznie donice możesz przechować w garażu lub w piwnicy (nawet bez okna, bo i tak hortensja nie ma liści).
2012.10.20
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensję hydrangea w donicach, jednak jej kwiaty wyglądają jakby zwiędły a na liściach jest biały nalot, co mam robić poradźcie. A przy okazji, jak przechować te hortensje przez zimę? Czy może stać w garażu i czy mam ją podlewać zimą ?
2012.10.20
~ Ela
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Obyś miała rację, że to nie coś poważniejszego. Pozdrawiam serdecznie!!
2012.09.16
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
A może to po prostu brak wody? Hortensja bardzo lubi być często podlewana, a jak się jeszcze nie ukorzeniła, bo jest w tym roku kupiona, to tak może reagować na szok związany z suszą. Tak myślę, ze to może być podstawową przyczyną.
2012.09.15
~ Ewa B.
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie. Otóż mojej pięknej białej,hortensji po rozkwitnięciu bardzo szybko brązowieją kwiaty, a teraz zaczęły również brązowieć wszystkie liście. Usunęłam większość, ale pozostałe listki też mają suche, brązowe boki lub końcówki. Co to może być? Dodam, że to móje pierwsze doświadczenie z hortensją, którą kupiłam wiosną. Nie wiem jaki to gatunek, jedynie tyle, że nadaje się na miejsce słoneczne.
2012.09.15
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja po łacinie to Hydrangea, czyli łaknąca wody, takie zwiędnięcie to niedobór wody. Trzeba podlewać!!!!
2012.08.12
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Ja również zaobserwowałam u mojej hortensji więdnięcie kwiatów - liście są silnie, zielone, a kwiaty jakby zasuszone, całymi grupami odpadają od gałązek - czy to efekt sparzenia przez słońce?
2012.08.12
~ AAA
Re: Hortensja ogrodowa
Moja hortensja zaczęła więdnąć. tzn. kwiaty wyglądają jak zwiędłe. Czy to szara pleśń może? Macie jakieś doświadczenia? Liście są zielone bez żadnych oznak choroby.
2012.07.18
~ RENA
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje są piękne , ale kwitną dopiero na dwuletnich pędach, dlatego na zimę musimy je okrywać bo potrafią przymarznąć. lubią miejsca mokre i osłonięte od wiatru. Jak byłam w Holandii to najpiękniejsze hortensje były na kanałach w pobliżu wody, a że cieplejsze zimy mają to krzaki są takie jak u nas forsycja. Kolor kwiatów zależy od kwasowości podłoża (im bardziej kwaśne tym bardziej niebieska - oczywiście można zabarwić specjalnymi nawozami) PZD
2012.07.18
~ asiek
Re: Hortensja ogrodowa
hortensja zmienia kolor na niebieski jeżeli zmienimy ph ziemi. jeżeli nie kwitnie i ma żółte liście to znaczy,że ziemia nie jest dobrze przystosowana, lubi ziemię kwaśną i pół cień, lubi dużo wody, niektóre odmiany nie przycinamy bo kwitną w następnym roku a jak je zetniemy to nie zakwitnie trzeba poczytać które odmiany przycinamy zostawiając paki a które wcale.
2012.07.05
~ asiaa