Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wąski taras i cięcie róż (odc. 329)

dodano: 01.07.2011

W tym odcinku przyglądamy się ciekawej aranżacji na dość wąskim tarasie, a także pokazujemy sposoby na pielęgnację róż, by zawsze pięknie kwitły.

ODCINEK 329:
 
Zaczynamy spotkanie na tarasie, na ostatnim piętrze wysokiego bloku. Rozciąga się z niego malowniczy widok na miasto i rozległy park. Mieszkanie jest wąskie i małe, więc latem taras traktowany jest jak kolejny pokój. Sąsiedzi nie zaglądają tu do okien, można obserwować chmury i przelatujące ptaki. Dzięki łopoczącym na wietrze przeciwsłonecznym płachtom i metalowym barierkom można poczuć się trochę jak na okręcie. Mieszkanie to zostało przygotowane do wynajęcia. Właściciel, pan Tomasz Czarnocki, włożył dużo serca i pomysłów w jego remont i aranżację. Chciał, by każdy, kto będzie tu mieszkać, mógł się dobrze czuć i od razu miał pomysł na aranżację całości.
 
Marzeniem pana Tomka był ascetyczny, spokojny taras, który nawiązywałby do klimatu orientu. Inspirował się wschodem, ogrodami japońskimi, kamieniami – bo ogród to architektura.
 
Projektantka tarasu, pani Ewa Najder, musiała uwzględnić, że nie wiadomo, czy przyszli mieszkańcy będą mieli czas na pielęgnację zieleni i jaki będzie ich gust. Dlatego powstałą baza, którą można udekorować po swojemu, na przykład kwiatami. Pan Tomek chciał tu też postawić wielkie drzewka bonsai, na szczęście rozsądek pani Ewy wziął górę, bo uprawa bonsai wymaga wiedzy i sporo pracy, a skoro mieszkanie ma być wynajęte, rośliny muszą być bezobsługowe. Dlatego wspólnie zdecydowali się na trawy, a w skrzynkach zamontowano automatyczne nawadnianie.
 
Nowoczesne wnętrze wymagało stworzenia nowoczesnej aranżacji także na zewnątrz. Aby optycznie połączyć obie przestrzenie, pani Ewa wykorzystała podłogę – położono na niej ciemne deski, podobne do tych w mieszkaniu.
Więcej o konstrukcji nietypowej podłogi na tarasie, można przeczytać tutaj: PODŁOGA.
 
Oprócz nietypowej podłogi, jednym z pomysłów Pani Ewy było ustawienie na obniżonej części podłogi skrzynek balkonowych. Dzięki temu widoczne są tylko części tych skrzynek. W skrzynkach posadzono trawy, a konkretnie miskanta chińskiego ‘Gracillimus’ (Miscanthus sinensis). Nasadzenie jest właśnie takie, bo niemal całe widać przez bardzo szerokie okno.
Trawy będą ozdobne właściwie cały rok. Malowniczo wyglądają także wieczorem, bo są podświetlone. Mogliśmy to zobaczyć, bo pan Tomek zaprosił nas też wieczorem. Z jednej strony na niebie obserwowaliśmy zachodzące słońce, z drugiej, na tarasie, dobrze już widoczne światła z reflektorów.
Ożyły również, niewidoczne w dzień, sznury lampek choinkowych, podświetlających na zielono kamienie w wysokich donicach.
 
 
 
W drugiej części odcinka Maja przenosi się do ogrodu Botanicznego w Powsinie pod Warszawą, gdzie rozmawia o różach z Martą Monder, kuratorem wspaniałej kolekcji, liczącej ponad 700 gatunków i odmian tych pięknych kwiatów. Oczywiście podczas spotkania musiało paść pytanie o cięcie przekwitających róż. O cięciu można przeczytać w tym artykule: RÓŻE, a klikając w kolejny link: ODROSTY, dowiecie się też Państwo co nieco o usuwaniu odrostów róż.
 
 
 
W trzeciej części odcinka Maja zajmuje się tematem placów zabaw dla dzieci. Miejsce do zabaw w ogrodzie nie musi być szczególnie wydzielone, czasami wystarczy tylko duży trawnik. Ważne, aby było ono bezpieczne. W sąsiedztwie nie powinno być zbiorników wodnych, wystających kamieni, drzew posiadających kolce, jak również roślin o trujących liściach i owocach. Jeżeli zdecydujemy się na zakup zestawu do zabaw, powinien być on dostosowany do wieku naszych podopiecznych.
 
A jak dokładnie zamocować zabawki na plac zabaw i jakie wykorzystać podłoże na teren placu zabaw? Można o tym przeczytać w artykule PLAC ZABAW.
 
Przy okazji odwiedzin w ogrodzie pani Doroty Kaszuby podpatrywaliśmy też walkę z mrówkami, które przedostają się z ogrodu do domu. Preparatów odstraszających mrówki nie można stosować bezpośrednio w miejscach, gdzie bawią się dzieci, ale można stworzyć wokół placu zabaw rodzaj bariery ochronnej. Posypuje się wówczas ich gniazda i ścieżki, którymi wędrują owady.
 
Środek w formie granulatu najlepiej rozsypać przy drzwiach balkonowych, jak również przy tych, które prowadząc do pomieszczeń gospodarczych oraz przy wjeździe do garażu. Mrówki mogą się dostać do wnętrza również przez otwory po przewodach elektrycznych, czy też przy wyprowadzeniu kranu ogrodowego.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wąski taras i cięcie róż
balkon cudny moje marzenie ale chyba super drogi
2018.06.22
~ syrenka aniela
Re: Wąski taras i cięcie róż
w jaki sposób miskanty są chronione przed mrozem zimą ??
2018.06.22
~ FiLiP

Poprzedni odcinek

Ogród nad Zalewem Zegrzyńskim (odc. 328)

Ogród nad Zalewem Zegrzyńskim (odc. 328)

Odwiedzamy ogród, którego właściciel, górnik, jest urodzonym ogrodnikiem.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg