Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród ogrodniczki (odc. 331)

dodano: 15.07.2011

W tym tygodniu przypominamy ogród pani Kasi Bryl, pełen fantastycznych roślin i wielu ciekawych pomysłów.

ODCINEK 331:
 
Właścicielka ogrodu, do którego wracamy wspomnieniami w tym tygodniu, wyniosła się z Łodzi za miasto ok. 20 lat temu. Pani Katarzyna twierdzi, że jest zapaloną ogrodniczką od zawsze – odziedziczyła tę pasję po babci. Zaczynała swoją przygodę z roślinami od szkółkarstwa owocowego.
 
Działka pani Katarzyny w zarysie przypomina prostokąt. Dom i zabudowania gospodarcze zlokalizowane są w jego rogu. Tutaj też znajduje się najstarsza część ogrodu – skalniak i mały staw. Później stopniowo pojawiły się rabaty z przodu domu, altana i duży staw z pomostem. W dalszej części działki umiejscowiono kompostowniki i niewielki lasek, który odgradza działkę od upraw rolnych.
 
Na pracy przy skalniku pani Katarzyna spędza najwięcej czasu, ale to tu znajduje się najwięcej roślinnych skarbów. Można tu zobaczyć kolekcję tawułek Arednsa (Astilbe x arendsii) w kilku kolorach.  Inną ciekawą rośliną jest tu wiąz drobnolistny odmiany 'Geisha' (Ulmus parvifolia ’Geisha’), a także wyniosły buk odmiany ‘Aspleniifolia’ i duży krzew cyprysika groszkowego, który rośnie nad samym stawem. Sam skalniak wspaniale wpisuje się w cały ogród, chociaż pani Katarzyna uważa, że najlepsze skalniaki powstają na terenach górskich, bo pasują wtedy do krajobrazu; jest też na miejscu naturalna skała.
 
Dzięki rozrastającym się mocno iglakom, wiele miejsc schowało się w cieniu. W jednym z cienistych zakątków powstała kolekcja paproci, pełna wspaniałych okazów – często nie ma ich nawet w sklepach ogrodniczych.
 
Rabaty w tym ogrodzie wykończone są rozmaitymi materiałami: część piaskowcem, a część podkładami kolejowymi. Dobrze zaimpregnowane podkłady trzymają się tu już od 20 lat. A połączenie ich z kamieniem to rozwiązanie praktyczne – w pewnym momencie po prostu zabrakło piaskowca. Z czasem pokrył się on glonami, ściemniał i wygląda bardzo ciekawie.
 
Na skraju ogrodu, wzdłuż drzew, biegnie aleja. Jest ona nie tylko ozdobą, ale ma też ważną funkcję – bariery od zachodniego wiatru. Pierwszą osłoną stanowiły świerki i graby, a następne – pas sosny czarnej, posadzonej w dwóch rzędach. Potem rośnie lilak amurski, a dalej – młode sosny. Dzięki tym osłonom można teraz spokojnie uprawiać w ogrodzie paprocie czy rododendrony. Więcej na temat takich naturalnych osłon przeciwwiatrowych, można przeczytać tutaj: OSŁONY.
 
Skalniak z sosnami jest najnowszym dziełem pani Katarzyny. Kamienie, które tu ułożono, pochodzą z okolicznych wsi i pól, a także z rozbiórki starej obory. Sosny, np. kosówka czy limba, mają się tu bardzo dobrze, służy im piaszczyste podłoże. Ogród skalny obsadzony iglakami wymaga takiego właśnie piaszczystego podłoża z domieszką kwaśnego torfu i mielonej kory, najlepiej przekompostowanej. Pod podłożem powinien być wykonany drenaż ze żwiru lub grubego piasku.
 
Niestety, na skalniku widać wyraźnie ślady obecności turkuci. Lubią taką lekką, ciepłą ziemię, a póki co, pani Kasia nie znalazła na nie skutecznego sposobu. Jednak turkuci nie jest bardzo dużo i nie powodują znacznych szkód. Również ślimaki nie stanowią poważnego zagrożenia dla ogrodu pani Kasi, choć gospodyni przyznała, że musi zwalczać mszyce i przędziorki. Ale podkreśla też, że jeśli nie przeprowadzi się oprysku na mszyce, to w ogrodzie pojawiają się błonkówki – bleskotki  – które eliminują znaczną część populacji szkodnika.
 
W ogrodzie cenne są inne pożyteczne owady, takie jak biedronki, które potrafią dokładnie oczyścić liście ze szkodników. Pani Katarzyna chroni również gniazda mrówek. Wie, że zakładają kolonie mszyc, po to, żeby wykorzystywać ich słodkie produkty przemiany materii, czyli rosę miodową. Należy jednak pamiętać, że mrówki doskonale kontrolują populację swoich „podopiecznych” a ich nadmiar zjadają.
 
Pani Katarzyna nie stosuje w swoim ogrodzie także nawozów sztucznych, nawozi kompostem i przekompostowanym podłożem po pieczarkach. Za istotne uważa ściółkowanie, bo pomaga to utrzymać wilgoć i zwiększać ilość próchnicy.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród ogrodniczki
Piękny ogród,taki naturalny ,widać w nim dużo pracy i starań.Ogrody , które powstają dzięki wysiłkowi ich włascicieli bez udziału \"sił\" zewnętrznych czyli firm ogrodniczych mają szczególny wymiar.Może nie wszystko jest w nich takie bardzo przemyślane i poukładane ale mają to coś co nazwać można \" własnym smakiem podyktowanym przez duszę \".Ja też mam ogród ,ogromny , powstał na gruzach dawnego PGR . Taki ogrom pracy włożyłam w niego razem z moim mężem ,nie znałam wielu roślin bo nie jestem ogrodnikiem ,uzyłam się nazw ,wymagań , miejsc ,warunków uprawy . Popelnialam błędy potem naprawiałam je i uczę sie do dziś ,stale coś przerabiem zmieniam poprawiam .Mój ogród jest ogromny i piękny nie wszystko w nim zrobione do końca bo w ogrodzie nigdy nie ma końca ,tam cały czas jest coś do zrobienia ,bo ogród to nie koncząca się scena. Tak myślę i chyba mam rację . Twoje programy Maju są dla mnie inspiracją ,uwazam że są świetne ,a Ciebie Droga Maju bardzo bardzo lubię .
2018.11.18
~ Ewa
Re: Ogród ogrodniczki
B fajny odcinek http://majawogrodzie.tvn.pl/42,Ogrod-ogrodniczki-,odcinek.html
2018.11.18
~ ala

Poprzedni odcinek

Wyprawa do Austrii (odc. 330)

Wyprawa do Austrii (odc. 330)

Wakacje to okres wyjazdów. Polecamy więc kilkudniową podróż do austriackiej Styrii - przypominamy relację z tego ciekawego wyjazdu.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg