Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Storczyki

dodano: 26.12.2010

Maja rozmawia z producentką roślin o tym, jak dbać o storczyki, by zawsze wyglądały pięknie i zdrowo.

Storczyki dość długo cieszą oko, gdy kwitną. Jeśli wiemy, jak się nimi opiekować, będą piękne także wtedy, gdy kwiaty już opadną.
 
Jak opowiedziała ekspertka, najważniejsze w ich pielęgnacji jest podlewanie. Nie można dopuścić do zagniwania korzeni, więc raz w tygodniu moczymy roślinę, dobrze odsączamy i wstawiamy do osłonki. Nie mogą stać w wodzie!
 
Storczyki wymagają temperatury pomieszczenie w okolicach 20 st. C. Jeżeli spada poniżej, należy ograniczyć podlewanie. Od wiosny do jesieni w czasie podlewania roślin dodajemy do wody specjalną odżywkę. Możemy też spryskiwać liście preparatami w aerozolu. Pomaga to pobierać składniki poprzez liście i budować pąki kwiatowe. Zraszając trzeba uważać, by woda nie zbierała się w środku rośliny, w miejscu, z którego wyrastają kolejne liście.
 
Po przekwitnięciu storczyka, nie obcinamy całego pędu kwiatowego, ponieważ z górnych oczek storczyki chętnie wypuszczają pędy boczne. Obcinamy tylko przekwitniętą część nad nabrzmiałym często oczkiem.
 
Kiedy rośliny rozpoczynają wytwarzanie nowych pąków kwiatowych, wymagają więcej światła. W mieszkaniu najlepiej czują się na wschodnich lub zachodnich oknach, gdzie nie ma mocnego nasłonecznienia. Możemy też pomóc roślinie stosują preparaty mikoryzowe. Jest to grzyb, który współżyje z korzeniami, dzięki czemu łatwiej utrzymać roślinę w zdrowiu, prędzej zakwita i obficiej kwitnie.
 
Ponieważ storczyki są epifitami, ich korzenie są nieco inne, niż u pozostałych roślin. Zdrowe korzenie są szare lub szarozielone, często wystają ponad powierzchnię podłoża. Nie należy ich przycinać ani zasypywać.
 
Roślin tych nie należy przesadzać do typowej ziemi ogrodowej. Specjalne podłoże do storczyków zawiera duże ilości kory, keramzytu oraz fragmentów mchu lub torfu. Dostępne są również różnego rodzaju osłonki z przezroczystych materiałów: szkła i plastiku, żeby do korzeni storczyków dochodziło jak najwięcej światła. Jednak większość roślin dobrze radzi sobie również w tradycyjnych doniczkach.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
80%
20%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Storczyki
Dzień Dobry .O jak fajnie ktoś ma dobre porady o storczykach dziękuje pani Maju już teraz wiem że bez problemu poradzę sobie z storczykiem pozdrawiam na razie mam przycięty i odpoczywa .ale ta pani ma tyle storczyków ładne bardzo Pozdrawiam Panie. :)
2017.01.22
~ Ania

Poprzednia porada

Jak udekorować dom na Święta?

Jak udekorować dom na Święta?

Okres Świąt to dobry moment, by sprawdzić, jakie dekoracje i aranżacje zimowe są w tym roku modne.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrodowe inspiracje Północnej Anglii (odc. 625)

Ogrodowe inspiracje Północnej Anglii (odc. 625)

Tym razem ekipa programu wybrała się do Ogrody Barnsdale w hrabstwie Rutland. To miejsce rozsławione w latach 80 i 90 ubiegłego wieku przez Geoffa Hamiltona...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg