Premiera: TVN METEO, niedziela o 9:05
Powtórka: patrz "o nas"

Storczyki

dodano: 26.12.2010

Maja rozmawia z producentką roślin o tym, jak dbać o storczyki, by zawsze wyglądały pięknie i zdrowo.

Storczyki dość długo cieszą oko, gdy kwitną. Jeśli wiemy, jak się nimi opiekować, będą piękne także wtedy, gdy kwiaty już opadną.
 
Jak opowiedziała ekspertka, najważniejsze w ich pielęgnacji jest podlewanie. Nie można dopuścić do zagniwania korzeni, więc raz w tygodniu moczymy roślinę, dobrze odsączamy i wstawiamy do osłonki. Nie mogą stać w wodzie!
 
Storczyki wymagają temperatury pomieszczenie w okolicach 20 st. C. Jeżeli spada poniżej, należy ograniczyć podlewanie. Od wiosny do jesieni w czasie podlewania roślin dodajemy do wody specjalną odżywkę. Możemy też spryskiwać liście preparatami w aerozolu. Pomaga to pobierać składniki poprzez liście i budować pąki kwiatowe. Zraszając trzeba uważać, by woda nie zbierała się w środku rośliny, w miejscu, z którego wyrastają kolejne liście.
 
Po przekwitnięciu storczyka, nie obcinamy całego pędu kwiatowego, ponieważ z górnych oczek storczyki chętnie wypuszczają pędy boczne. Obcinamy tylko przekwitniętą część nad nabrzmiałym często oczkiem.
 
Kiedy rośliny rozpoczynają wytwarzanie nowych pąków kwiatowych, wymagają więcej światła. W mieszkaniu najlepiej czują się na wschodnich lub zachodnich oknach, gdzie nie ma mocnego nasłonecznienia. Możemy też pomóc roślinie stosują preparaty mikoryzowe. Jest to grzyb, który współżyje z korzeniami, dzięki czemu łatwiej utrzymać roślinę w zdrowiu, prędzej zakwita i obficiej kwitnie.
 
Ponieważ storczyki są epifitami, ich korzenie są nieco inne, niż u pozostałych roślin. Zdrowe korzenie są szare lub szarozielone, często wystają ponad powierzchnię podłoża. Nie należy ich przycinać ani zasypywać.
 
Roślin tych nie należy przesadzać do typowej ziemi ogrodowej. Specjalne podłoże do storczyków zawiera duże ilości kory, keramzytu oraz fragmentów mchu lub torfu. Dostępne są również różnego rodzaju osłonki z przezroczystych materiałów: szkła i plastiku, żeby do korzeni storczyków dochodziło jak najwięcej światła. Jednak większość roślin dobrze radzi sobie również w tradycyjnych doniczkach.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
12%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Jak udekorować dom na Święta?

Jak udekorować dom na Święta?

Okres Świąt to dobry moment, by sprawdzić, jakie dekoracje i aranżacje zimowe są w tym roku modne.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W Krainie Rumianku (odc. 513)

W Krainie Rumianku (odc. 513)

Jest taki uroczy zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. Tu można pochylić się nad łanami lnu i rumianku, pogłaskać pasące...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Z malarką o kolorach

Z malarką o kolorach

Czy kolor jest ważny?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg