Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Hortensja ogrodowa
komentarze autor
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje nie są jednoroczne, mogą mieć na przykład za ciemno lub za sucho (przecież jej łacińska nazwa Hydrangea, to znaczy lubiąca wodę). Ale też zależy jaki to gatunek. Mogły jej w tym roku zmarznąć paki kwiatowe, jeśli to jest hortensja ogrodowa. Ja miałam kiedyś hortensje bukietową posadzona w pełnym cieniu pod drzewami i bardzo tam cierpiała, kiedy ja przesadziłam w półcień jest wspaniała, co roku piękniej kwitnie.
2012.07.03
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
Drodzy forumowicze! Od kilku lat mam hortensję. Na samym początku posadziłam ją przy wejściu do ogrodu, kwitła pięknie, jej kwiaty były pełne i różowe. Niestety musiałam ją przesadzić w inne miejsce, jednakże przestała kwitnąć. Czy to wina innego podłoża, zacienienia, co jest nie tak? A może trafiła mi się odmiana jednoroczna :) Nie mam zielonego pojęcia i proszę o pomoc.
2012.07.03
~ Pusia
Re: Hortensja ogrodowa
prosze o pomoc. Moje hortensje siedza w donicach, mam je pierwszy rok. Kwiaty sa duże i kwitna na różowo ale ostatnio zaczęły ciemnieć aż prawie czarnieć . Czym to może byc spowodowane ??? czy jest to efekt przekwitania czy moze słońca?
2012.06.25
~ kago4
Re: Hortensja ogrodowa
mika dzieki, no oczywscie ze kwiaty, kredą taką do tablicy??
2012.06.19
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
No nie wiem, czy liście ciemniejją w zakwaszonej ziemi, chyba tylko kwiaty, nie? Ale jesli chcesz odkwascic, to kredą.
2012.06.19
~ miki
Re: Hortensja ogrodowa
witam jestem tu debiutantką, mam problem, dostałam na urodziny piękne rózowe hortensje, zasadziłam je blisko sosny (nawet nie wiem czy prawidłowo), w połowie maja do tej pory pieknie mikitły i rozkwitały, cos mnie podkusiło i podsypałam je nawozem, od 15minut wiem ze je zakwasiła i liscie zaczynają mi ciemnieć, domyslam sie ze zmierzają do niebieskiego a ja CHCĘ RÓZOWE!!! POMOCY CO MAM ZROBIĆ BY RATOWAĆ MOJE SPEŁNIONE MARZENIE?
2012.06.18
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami Hortensji ogrodowych( macrophylla), to należy wybierać odmiany kwitnące jednocześnie na młodych i starych pędach, czyli tak zwane Everbloom, lub z serii Forever&Ever. Na uwagę zasługuje też seria You&Me o podwyższonej mrozoodporności.
2012.05.23
~ Babopielka
Re: Hortensja ogrodowa
W czasie gdy zakładał swój ogródek nie bardzo miałam pojęcie o hortensjach, wręcz ich nie lubiłam ale 2 lata temu przez przypadek po prostu się zakochałam w tych krzewach. Popełniłam tez błędy, które teraz naprawiam czyli eliminuję te nie kwitnące i sadzę takie właśnie bukietowe.
2012.05.08
~ klarysa
Re: Hortensja ogrodowa
Widać ma złe stanowisko, i co roku przemarzają jej pąki. Albo okrywać roślinę na zimę podwójną zimową agrowłókniną i chuchać na nią, albo kupić inny gatunek - czyli hortensje bukietową - jej odmian jest bez liku, co roku pojawiają się piękniejsze i te w ogóle nie przemarzają. Ja mieszkam daleko na wschodzie i mam hortensję krzewiastą, taką z białymi kwiatami i w tym roku bez okrywania nic jej nie przemarzło. Moim sąsiadkom też nie, u nas na wsi to bardzo popularna roślina ogródkowa.
2012.05.06
~ Lila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensje ogrodową już 7 lat i ani razu nie zakwitła, co muszę zrobić, aby zakwitła. Proszę o radę. Pozdrawiam
2012.05.06
~ ew
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo proszę o radę. Czy mogę hodować hortensję ogrodową w donicy? Czy pielęgnuje się rośliny tak jak w gruncie?
2012.04.29
~ zuza 25
Re: Hortensja ogrodowa
Kolejny rok hortensja ogrodowa pomimo,ze jest zabezpieczona przemarza i nie mam kwiatów.Wolę bukietowe i drzewiaste-są niezawodne
2012.04.29
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
słyszałam,że hortensje w ogrodzie przynoszą pecha,spotkaliście się z takim twierdzeniem?
2012.04.28
~ edagd
Re: Hortensja ogrodowa
Tydzień temu dostałam od znajomej hortensję ogrodową. Na zimę była okręcona papierem tekturowym, grubym. Nie zaobserwowałam u niej zmarzniętych pędów. Jest cala i zdrowa. U mojej znajomej zawsze pięknie kwitła, najczęściej na różowo. To ze ona kwitnie na pędach zeszłorocznych to oznacza że zawiązuje pączki jesienią a następnego lata kwitnie. Czy w związku z tym nie należy zdrowych pędów już nigdy przycinać (jeśli chcemy mieć kwiaty oczywiście)??? Czytałam gdzieś że młodą roślinę się przycina dla uformowania, a co potem...? Przycinamy tylko zmarznięte i suche, natomiast zdrowych już przycinać się nie powinno? Czy dobrze rozumiem? Pytam dlatego że nie chcę jej zrobić krzywdy przez to że czegoś nie doczytałam.
2012.04.27
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
Cięcie zależy od tego, jaką hortensję mamy w ogrodzie. Są hortensje ogrodowe i bukietowe (tzn jest też wiele innych, ale te spotykamy w sklepach najczęściej). To dwa osobne gatunki - pierwszy z nich zawsze zawiązuje pąki jesienią poprzedniego roku, drugi - wiosną. Więc to nie jest "odmiana hortensji, która zawiązuje pąki wiosną", tylko po prostu inny gatunek.
Suche pędy oczywiście wycinamy, ale tak, jak napisała Efka: trzeba poczekać, by mieć absolutną pewność, do którego miejsca pęd przemarzł. Ja bym jednak sugerowała ciąć PONIŻEJ ostatniego zielonego pączka (tak tak, usuwając ten żywy pąk). Dlaczego? Bo na przemarzniętej roślinie bardzo często ten ostatni żywy pąk jest słaby, zdarza się też, że zaczyna rosnąć, a po kilku tygodniach jednak zamiera. Dany pęd już i tak nie zakwitnie, więc warto zachować tylko najsilniejszą część pędu.
No a najbliższej jesieni trzeba hortenję dobrze opatulić i czekać na kolejne kwiaty wiosną:)
2012.04.26
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Pędy hortensji ogrodowej przycina sie dopiero w końcu maja, wtedy widać dokładnie czy przemarzły całe, czy tylko ich część. Przycina sie powyżej ostatniego zielonego pączka. Jeśli przemarzły nawet częściowo, to w tym roku nie zakwitną. Jednak pojawiły sie najnowsze odmiany, doskonałe do Polski, które zawiązują paki dopiero wiosną i te kwitnąć będą zawsze. Sama mam od 3 lat taka hortensję i nie martwię się, że nie zakwitnie.
2012.04.25
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
Chodziło mi o te pozornie suche pędy u hortensji. Czy przycina się je kiedykolwiek??? Bo podobno nie wolno ich ciąć. Ścina się tylko uschnięte kwiaty. Tylko nie wiem na jakiej wysokości. Bo źle przycięte mogą uszkodzić zawiązki przyszłorocznych kwiatów.
2012.04.25
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
Suche pędy zawsze się wycina, bo szpecą roślinę, mogą być siedliskiem chorób grzybowych, a przecież z suchego nic już nie urośnie.
2012.04.25
~ Aga
Re: Hortensja ogrodowa
Czy przycina się suche pędy u hortensji ogrodowej???
2012.04.25
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
To nie do końca tak z tymi nawozami:) To prawda, że nawozem możemy wpływac na kolor kwiatów hortensji, ale nie dlatego, że zawiera on jakieś substancje barwiące! Po prostu zabarwienie kwiatów hortensji zależy od odczynu gleby. Jeśli gleba jest kwaśna, kwiaty są niebieskie, a w zasadowej - różowo-czerwone. Jeśli więc zastosujemy nawóz zakwaszający, możemy liczyć na bardziej niebieskie kwiaty.
2012.04.24
Redakcja