Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Elegancki ogród przy dużym domu (odc. 308)

dodano: 06.02.2011

W 308. odcinku programu Maja prezentuje piękny, dość spory ogród położony w okolicy lasu.

ODCINEK 308:
 
Ten urokliwy ogród w całości składa się z ogromnych barwnych plam kwiatów, krzewów i trawnika. Tak sobie wymarzyli właściciele. Nie jest to ogród kolekcjonerski, w którym najważniejsze są rzadkie i niezwykłe odmiany. Rośliny pełnią tu przede wszystkim funkcję tworzywa plastycznego. Dzięki temu także w czasie deszczu jest tu bardzo pięknie, widać różnice w fakturze liści i ich kolorystyce. Całość niezwykle efektowna.
 
Działka częściowo wchodzi w las, bokami podnosi się, tworząc malownicze skarpy. Ogród ma 5-6 lat, ale dzięki leśnym drzewom na brzegach wygląda na dużo starszy. Przy zagospodarowywaniu posesji właściciele podzielili się zadaniami. Pani Beata zajęła się projektem domu i wnętrza, pan Krzysztof ogrodem, ponieważ od dawna wiedział, jak ma on wyglądać.
 
Nasz gospodarz ma jednak bardzo nietypowe podejście do roślin. Nie zna nazw roślin, nie czyta o ich wymaganiach czy uprawie. Interesują go tylko: wielkość rośliny, jej forma, kolor. Nie poszukuje konkretnych odmian, ale ma sprecyzowane wymagania co do tego, jak roślina ma wyglądać. A ogród ma być interesujący przez cały rok.
 
Na taki stosunek do roślin można sobie pozwolić pod warunkiem, że ma się zaufanych doradców w postaci projektantów i ogrodników. A przy budowie domu i ogrodu, już na początku właściciele zatrudnili wielu współpracujących ze sobą specjalistów.
 
Współpracowali ze sobą m.in. architekt wnętrz, pan Jarosław Tomaszewski i architekt zieleni – pani Izabela Główka-Roman. Projektanci podkreślają, że taka wcześnie nawiązana współpraca jest bardzo korzystna, bo myśli się o ogrodzie i domu jako całości. Razem mogli zastanowić się, jaki powinien być widok z okien salonu albo jaki powinno być wejście, jak stworzyć tę przestrzeń.
 
A co powstało w wyniku tej współpracy? Przed domem znajdują się kulisy z ciętych cisów, które przysłaniają kręte ścieżki wiodące do wnętrza ogrodu. Dzięki takiemu podziałowi, w tej wąskiej przestrzeni dużo się dzieje. Dopełnieniem eleganckiego wejścia do domu jest ścieżka z kostki granitowej. Co ciekawe, pod kostką ułożono specjalną matę grzewczą, dzięki czemu zimą nie leży tu śnieg.
 
Dodatkowo, przestrzeń podzielona jest niedużymi żywopłotami. Dzięki temu w każdym zakątku, za każdym zielonym parawanem, możemy stworzyć inny klimat, sadząc różne rośliny. W tym ogrodzie jest bardzo wiele takich różnorodnych, zmiennych w nastroju zakątków – do tego nie jest potrzebna duża przestrzeń.
 
W ogrodzie jest część dla dzieci z fantastycznym, linowym placem zabaw, jest część domowa – od zachodniej strony. Od południa posadowiona jest część reprezentacyjna, dla gości. Z tarasu można też oglądać ogród z góry. Z kolei na niewielkiej górce znajduje się część leśna, z większymi drzewami.
 
W ogrodzie Państwa Kubalów byliśmy kilka razy. Pierwszy raz w czerwcu, kiedy kwitło wiele bylin. Na skarpie pod lasem, wzdłuż długiej rabaty, biegnie wąska ścieżka. Na jej brzegach, w bardziej słonecznych miejscach mienią się kolorami kocimiętki i cytrynowozielony przywrotnik.
Na wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, stoi widoczna prawie z każdego miejsca marmurowa fontanna. Cały fragment ogrodu powstał po zakupie tej fontanny – spodobała się ona panu Krzysztofowi, urzekła go formą i przypomina mu miejsca, które odwiedził. Przestrzeń wokół została więc wokół niej geometrycznie zaaranżowana. Fontanna otoczona jest obwódką z lawendy, za nią, na skarpie zwieszają się kuliste kwiaty piwonii, powyżej – rabaty z białymi różami. Fontanna co pewien czas musi być czyszczona, bo woda porusza się tu w obiegu zamkniętym.
 
 
Jak podkreśla właścicielka, pani Beata, takie elementy architektoniczne jak ławka, kolumna czy fontanna, dodają ogrodowi indywidualności. Gospodarze chcieli mieć wpływ na kształt tego ogrodu, by nie był on wyłącznie dziełem projektantki. A projektantka wyjaśniła, że przestrzeń była tu dość łatwa do zdefiniowania ze względu na bryłę budynku i jej wyraźne osie. Wiele elementów powstało właśnie na osnowie z tych osi – począwszy od wejścia. Teraz wyraźna jest też oś na zachodniej ścianie budynku, chociaż ta część ogrodu powstała kilka lat później. Ale to właśnie tu znajduje się „serce” ogrodu – fontanna.
 
Oprócz projektantów w ogrodzie od początku pracowali jeszcze inni ważni fachowcy, między innymi ekipa ogrodników. Pani Agata nadzoruje wszystkie prace ogrodnicze, które jej firma prowadzi w tym ogrodzie już od 4 lat. Co roku ogród jest bowiem dopełniany, wprowadzane są byliny, nowe kolory.
 
A jak wygląda pielęgnacja takiego ogrodu? Dba o niego ekipa 4 ogrodników, którzy pracują tu dwa dni w tygodniu. Do nich należy bieżąca, stała pielęgnacja, pielenie, przycinanie etc.
 
Ściółka na rabatach w tym ogrodzie jest dość nietypowa – to węgiel brunatny. Można go bezpiecznie stosować, wygląda bardzo estetycznie i elegancko, utrzymuje się dłużej, niż kora, a wiatr go nie wywiewa. Ma odczyn obojętny, więc nadaje się do różnych grup roślin, zawiera też składniki mineralne.
 
Niestety węgiel brunatny jest rzadko używany jako opał w gospodarstwach przydomowych, dlatego też trudno go kupić. Nie ma go też na razie w centrach ogrodniczych. Najlepiej zamówić go bezpośrednio w kopalni, ale w ilościach hurtowych. Cena miału z węgla brunatnego, w zależności od rejonu kraju, wynosi od 120 do 230 zł za tonę.
 
Inną ciekawostką w tym ogrodzie, są ścieżki ziemne układane z gotowych mieszanek kruszyw i glinek. Pani Agata szukała nawierzchni, która będzie naturalna, przepuszczalna, biologicznie czynna i łatwa w trzymaniu, a także dobrze się wkomponuje w ogród. Przypomina glinianą ścieżkę, jakie istniały przy dawnych dworach.
 
Ścieżki pielęgnuje się co pewien czas, nieraz trzeba je przegrabić, wyregulować boki, nadać im odpowiedni kształt z niewielkimi spadkami. Z wysokich drzew nawet latem spadają liście. Najtrudniej zebrać je ze żwirowych alejek, dlatego stosuje się tu ręczne dmuchawy, które wszystkie śmiecie zmiatają z nawierzchni w jedno miejsce, skąd zbiera się je do worków.
 
Po całym sezonie dużym problemem są również glony i wykwity na piaskowcu, z którego wykonano taras. Usuwa się je myjką ciśnieniową. Do wody dodaje się wówczas bardzo drobny kwarcowy piasek, który przyśpiesza czyszczenie zabrudzeń.
 
Do ogrodu zajrzeliśmy także nocą, gdy panuje tu zupełnie inny nastrój.
A jak dobiera się światło do ogrodu? Wszystko zależy od tego, co chcemy pokazać i podświetlić – czy ścieżki, czy krzewinki, czy może roślinność wysoka. W ogrodzie znajduje się około trzydziestu dużych źródeł światła. Zamaskowano tu miejsca skąd wydobywa się snop światła. Ukryte na ziemi lampy podkreślają białą korę brzóz i kształt gałęzi dębów i sosen. Całość tworzy wrażenie niezwykłej teatralnej scenerii.
Oddzielnie podświetlono dom,  natomiast w podjazdach i na głównych ścieżkach zamontowano niewielkie punktowe reflektory z oprawą rozpraszającą światło na boki. Instalacja podzielona jest na sekcje, w zależności od potrzeby można włączać światło w wybranych partiach ogrodu.

W miejscach, gdzie nie widać źródeł światła, można wykorzystać żarówki energooszczędne, w ścieżkach sprawdzi się też oświetlenie ledowe. Duże rośliny podświetla się metahalogenami – te nie pobierają dużo prądu, a i wymienia się je rzadko. Dzięki takim zabiegom instalacja jest dosyć oszczędna i czerpie około 1 kW (kilowata) energii w ciągu godziny. Poza tym właściciele włączają cały układ dosyć rzadko. Zazwyczaj oświetla się tylko kilka najważniejszych punktów ogrodu, które wyłączają się automatycznie w nocy.
 
Pan Krzysztof zaznacza jednak, że myśli już o następnej części ogrodu, nie wystarczy mu realizacja dotychczasowej części. Prawdopodobnie będzie to ogród japoński.
 
Kolejny raz efekty pracy ekipy ogrodników mogliśmy obserwować zimą. Przed samymi mrozami wykonano tu chochoły ze słomianych mat dla najwrażliwszych roślin: bukszpanów w donicach i różaneczników. Każda z roślin dostała też niezwykłą „czapeczkę” z gałęzi jodły. Niskie żywopłoty z bukszpanu otulono ubrankami z białej agrowłókniny. Cały ogród zyskał nową, piękną scenerię. Szczególne wrażenie robią chochoły wokół pergoli okrywające delikatne pędy młodej glicynii. Dzięki temu wiosną pnącze to nie będzie musiało odbudowywać przemarzniętych pędów i szybciej pokryje całą konstrukcję. Osobne ocieplenie wykonano również na ścianach ogrodzenia dla pnących róż.
 
 
A w Akademii Ogrodnika Maja pokazuje, jak konserwować narzędzia ogrodnicze.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Dokładnie tak. Nie chodzi tu o zazdrość. Tak jak mówię- efekt nie zabija mimo ogromu pracy włożonego przez architektów i ogrodników...
2018.05.27
~ Zieleniak
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Jednak coś w tym jest. Przydałyby się też czasem ogrody tworzone przez ludzi takich zwykłych, przeciętnych, którzy kilka lat składają pieniądze na system nawadniania, rok na altankę, tworzą, sadzą, pielęgnują samodzielnie i samodzielnie go realizują. Ludzie z odcinka są sympatyczni i nie chodzi o zazdrość. Chodzi o to, że takich bogatych w Polsce jest promil. Może dla odmiany niech bohaterem będzie jakiś przeciętny zjadacz chleba, żeby nam nie podcinać skrzydeł. Żeby pokazać, że bez wielkiej kasy, której 99,9% z nas nie ma również można stworzyć urokliwe miejsce.
2018.05.27
~ asdf
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Według mojego gustu - ogród zbyt wystawny. Trochę przerost formy nad treścią. Jak na ilość osób zaangażowanych- efekt nie zabija... Architekci i właściciele trochę nadęci. Trochę mnie to wszystko mierzi, a lubię podziwiać piękne krajobrazy i zadbane, przestrzenne ogrody.
2018.05.27
~ Zieleniak
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
To zadna przyjemnosc ogladac byle jakie ogrody .Czlowiek zawsze zmierza do doskonalosci nie do miernoty .Ja chce ogladac wlasnie te ogrody , ktore pokazuje Pani Maja .
2018.05.27
~ J.Janis
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
To żadna sztuka zatrudnić nabzdyczonych architektów \"krajobrazu\" i wnętrz.
2018.05.27
~ Maja
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Pani Maju ! Czytam czasami te wszystkie komentarze i nie wiem dlaczego ludzie ogladajac program \" Maja w ogrodzie \" potrafia byc dokuczliwi . Uwazam , ze tworzy Pani piekny , interesujacy , zachwycajacy program o ogrodach.Jestem calym sercem za ogrodami ludzi z zasobna kieszenia , poniewaz to wlasnie oni maja mozliwosc budowy nieprzecietnych krajobrazow ogrodowych, a tzw. przecietnosc finansowa ma na kim sie wzorowac .Zyjemy juz w czasach , w ktorych oklepane powielane ogrody traktowane sa obojetnie .To wlasnie Pani obudzila u Polakow chec tworzenia pieknej ogrodowej przyrody . Pani program ma sens i jest bardzo potrzbny nam wszystkim !!!
2018.05.27
~ Jedrek i rodzinka .
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Pani Magdo! Jest OK ;). Może mnie trochę poniosło. Nie neguję ludzi ani bogatych ani biednych. Taki jest świat... ja może bardziej kocham kolorowe , wiejskie ogrody ? Sama mam ogród pełen hortensji, które cudownie kwitną w tej chwili i to może tez nie jest fajne ale ja kocham hortensje...
2018.05.27
~ klarysa
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Ja wiem, że czasami wiejskie ogrody potrafią być piękne. I przepraszam jeśli panią dotknęłam - chodzi mi o tylko o to że tu jest dużo wątków, gdzie ludzie krytykują ogród nie za to, jaki jest tylko wyłacznie za to że \"to ogród bogaczy\". I to mnie denerwuje. Jak bogaczy, to dla wielu osób z gruntu zły. To paranoja. Oczywiście biedny też może być dobry, chociaż jak patrzę po sąsiadach, to widze że 98% biedniejszych ogrodow są może w miarę ładne, ale nic w nich wyjątkowego ciekawego - nic super do pokazania w telewizji w całej Pollsce! Nie twierdzę, że biedny jest zły - ale dlaczego bogaty musi być zły, bo własciciel więcej zarabia? Tylko o to mi chodzi.
2018.05.27
~ Magda
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Do P.Magdy! Przeczytałam komentarze , które zostały umieszczone zaraz po mojej notatce. Przeczytałam je z ogromnym zdumieniem bo nie ma we mnie ani krzty zawiści, zazdrości a serdecznośc i optymizm. Postanowiłam nie wchodzić w polemikę bo można to było ciągnąc bez końca ale Pani komentarz wręcz mnie oburzył! Nie zna mnie Pani, nie wie jaka jestem, jaki mam ogród a posądza o cos co ani mi w głowie. Każdy ma prawo na foprum wypowiadać się, pisać o swoich oczekiwaniach, pisać o roslinach ,ogrodach.... także i tych wiejskich, niekoniecznie biednych. Bieda jest w wielu miejscach i nie należy sie jej wstydzić bo nie zawsze mamy wpływ na jej istnienie. Ogródki prowadzone przez wiejskie kobiety są bardzo często naprawdę piekne, prowadzone z sercem i ogromnym zaangazowaniem. Czasami przekazywane z pokolenia na pokolenie doświadczenie w ich opiece przewyższa wiedzę wykształconych ogrodników i architektów. Proszę więc sie nie oburzać tym, co ktos ma do powiedzenia bo nade wszytsko : szanujmy się wzajemnie.....
2018.05.27
~ klarysa
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Ja też nie rozumiem. Czepiacie się, że ktoś ma duży ogród? Nie wiecie jak zarobił, ale się czepiacie? Jak czytam te komentarze to wierzę w tą polską zawiśc! Zamiast się cieszyć, że pani Maja pokazuje piękne ogrody i właścicieli z sercem, to macie pretensje, bo komuś się lepiej powodzi, niż wam?? Co za naród.!! Ja takiego wielkiego ogrodu nie mam i mieć nie będę, ale to nie znaczy, że chcę oglądać małe i biedne ogórdki. Takie to mam za płotem. Chcę oglądać ŁADNE i umiejętnie zrobione. Takie, z których się czegoś dowiem, poznam wskazówki projektanta, na którego mnie nie stać a dzięki pani Mai mam za darmo! I jeszcze jest tam pięknie, a nie przeciętnie i ubogo. Dlaczego pani Maja ma promować biedę? Ma promować wiedzę i dobre wzory! Co za różnica, czy kwiatka w ogródku posadził pan Y czy pan X? A dla was najlepiej by było pokazywać nieciekawe, bo kogoś tam na coś nie stać. To może wogóle nie pokazujmy ogrodów, bo niektórych nie stać na dom z ogrodem!
2018.05.27
~ Magda
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
A ja z przyjemnością wysłuchałam, jak właściciel tego odcinka wkłada całe serce w ogród, jak poetycko opowiada o ogrodzie. Przecież to właśnie taki człowiek, o jakiego prosicie. Kocha swój ogród i pięknie o nim opowiada. Sam go tworzy. Nie rozumiem o co chodzi.
2018.05.27
~ Ania
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Jeśli ktoś z Was ma dom i ogród, to jest już bogatszy od tych, którzy mieszkają w bloku, na 30 metrach i nawet nie mają balkonu. Zawsze są i będą bogatsi od Was. Wasze posiadanie też może kogoś kłuć w oczy. Nie ma co gadać, że ktoś wynajmuje firmę. Czy redakcja ma pokazywać tylko tych co sami robią ogród? Co to za kryteria! Taki sam klomb lawendowy może zrobić sam właściciel ogrodu jak i wynajęty ogrodnik. Liczy się pomysł. Jak ktoś lubi narzekać, to zawsze znajdzie pretekst kochani Polacy.
2018.05.27
~ Lech
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Niestety i ja też zauwazyłam, że bardzo często są to ogrody za naprawdę duże pieniądze, zaplanowane przez architektów krajobrazu, prowadzonych przez ogrodników a tam mało jest tych ogrodów, ogródków zakładanych przez`nas samych, którzy wkładamy weń całe swoje serce a często tez i wdowi grosik ;). Jak chodze po moim ogródku, ukochanym miejscu na ziemi, czasami nawet przytulam sie do pieknych hortensji to myślę, że Bóg dał mi wielka łaskę życia i kochania przyrody...Patrzę na budleje w motylach i myslę,że ci bogaci z pieknymi ogrodami może takich chwil nie przezywają, nie mają ochoty chodzić boso po rosie, patrzeć na harcujące w pidełku rudziki.... oj mogłabym pisać i pisać...
2018.05.27
~ klarysa
Re: Elegancki ogród przy dużym domu
Co odcinek widzę domy i ogrody ludzi których sytuacja finansowa daleko wybiega powyżej średniej krajowej i to nie oni uprawiają swoje ogrody,tylko zatrudniają wykwalifikowaną kadrę do ich pielęgnacji.Może wreszcie obejrzę odcinek w którym pomysłowość i praca wlasnych rąk stworzyła piękny ogród tanim kosztem.Ogród przeciętnego zjadacza chleba,który sercem,potem wyczarowal jego piękno,a nie tylko za sprawą mamony jak w wszystkich Pani odcinkach.
2018.05.27
~ obserwator

Poprzedni odcinek

Ogród stworzony z własnoręcznie hodowanych roślin

Ogród stworzony z własnoręcznie hodowanych roślin

W tym odcinku programu Maja odwiedza piękny ogród, który powstał niemal wyłącznie dzięki roślinom wyhodowanym lub przywożonym przez właścicieli, a tylko...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg