Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Opryski wywarem z piołunu

dodano: 27.02.2011

W ogrodzie u pani Kasi, choroba grzybowa zaatakowała drzewko brzoskwini. Zdecydowała się na zastosowanie oprysku z preparatu ekologicznego z wywarem z piołunu.

Pan Krzysztof Roganowicz, który zajmuje się produkcją preparatów do upraw ekologicznych, zaproponował kąpiel w mydle ogrodniczym z dodatkiem siarczanu miedzi oraz wyciągów roślinnych – na przykład piołunu. Piołun jest niezwykle gorzki i nie lubią go szkodniki, a przy okazji doskonale sprawdza się jako preparat na choroby roślin.
Bylicę piołun przez całe wieki doceniali również pszczelarze, którzy masowo sadzili ją wokół pasiek, jako skuteczne antidotum na szerzące się choroby pszczół.
 
A jak przyrządzić wywar z piołunu? Na litr wody potrzeba około 10 gram ziela piołunu.
Preparat należy zalać gorącą wodą, ale nie gotować. Zanim go odcedzimy, musimy pozostawić go na około dobę.

1 litr wody
3 łyżki mydła potasowego
3 łyżki denaturatu, który ma na celu zmiękczenie wody
5 g siarczanu miedzi
 
W trakcie przygotowywania zawiesiny bardzo ważna jest kolejność dodawania poszczególnych substancji do wody. W przeciwnym razie może dojść do reakcji wytrącenia się osadu. Do takiej mieszanki dodajemy około 200 ml naparu z piołunu. Nasz gość użył gotowego preparatu. Po zakończeniu przygotowań, całość wlewamy do opryskiwacza i rozpoczynamy oprysk. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić podczas pierwszych ciepłych dni, kiedy temperatura na zewnątrz sięga około 10 st. C. Trzeba zdążyć z opryskiem jeszcze przed pękaniem pąków. Wówczas wszystkie gałązki pokrywamy bardzo dokładnie piołunową mieszanką.
 
W suche lata, w ogrodzie pani Kasi pojawia się problem z przędziorkami. Na tego szkodnika można zastosować oprysk mydła ogrodniczego z dodatkiem nafty.
 
Podstawą większości preparatów do oprysku jest mydło potasowe. Tworzy ono błonkę na powierzchni liści i gałązek, która ułatwia przyleganie i wydłuża działanie właściwej substancji. Stosuje się je w stężeniu nie większym niż 1%.
Opryski z domieszką nafty lub piołunu mają działanie kontaktowe. Dlatego po spłukaniu ich przez deszcz, należy powtórzyć zabieg. Zapach wyciągu utrzymuje się przez kilka dni. Oprysk musi być przeprowadzony dokładnie, bo na nieopryskanych miejscach szkodniki lub choroby przetrwają, a potem rozniosą się ponownie na całą roślinę.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
81%
19%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Opryski wywarem z piołunu
od kilku lat stosuję oprysk z zastosowaniem mydła potasowego i cieszę się z jego efektów - polecam :-)
2018.04.25
~ dacha
Re: Opryski wywarem z piołunu
Szanowna Redakcjo i Pani Maju. Niniejsza strona ma szanse stać się encyklopedią wiedzy ogrodniczej i platformą wymiany doświadczeń. Gorąco namawiam do szerszego rozpropagowania i autoreklamy w TVN. Dziekuje za poradę i namawiam do rozwijania tego działu.
2018.04.25
~ Adam
Re: Opryski wywarem z piołunu
Witam serdecznie Panią Maję i wszystkich tworzących ten program.Mam pytanie odnośnie tego preparatu-czy można nim opryskać wszystkie drzewa owocowe i krzewy winogron?Mieliśmy w ubiegłym roku problem z chorobą grzybową drzew i krzewów owocowych.Pozdrawiam.
2018.04.25
~ Anna

Poprzednia porada

Kiełki wzbogacą dietę

Kiełki wzbogacą dietę

Warto wzbogacić naszą dietę w kiełki nasion. To bardzo cenne źródło witamin, mikroelementów i soli mineralnych.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Odwiedzany dzisiaj ogród znajduje się w Grabinie pod Łodzią. W swojej kilkunastoletniej historii miejsce to w miało dwóch właścicieli. Obecnie jego...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg