Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród owocowy (odc. 342)

dodano: 30.09.2011

W tym tygodniu ponownie zaglądamy do jednego z ogrodów, który już prezentowaliśmy – to ogród owocowy.

ODCINEK 342:
 
Ogród pana Wojciecha Krzyszkowskiego nie należy do ogrodów, które cieszą jedynie oczy – pozwala się także do syta najeść pysznymi owocami.
Na działce o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych rosną głównie drzewa i krzewy owocowe. Jest też warzywnik z pnącą się po tyczkach fasolą. Roślin ozdobnych jest tu niedużo - wiosną kwitną rododendrony i magnolie.

Jednak okazuje się, że tych owoców nigdy nie jest za dużo, choć są tu jabłonie, śliwy, grusze, śliwy, brzoskwinie, maliny, jeżyny, winogrona… Nadmiar jest najwyżej jabłek, bo drzewa owocują obficiej co dwa lata. Część tych owoców opada i gnije, ale przetworów z jabłek robi się na tyle dużo, że wystarczają na ten rok, kiedy jabłonie nie owocują. Są tu jabłka deserowe, odmiany na soki i szarlotki, owoce wczesne i późne. W sadzie rośnie dziewięć jabłoni, a na siedmiu zaszczepiono po kilka odmian. To ze względów praktycznych – rozmaite odmiany zarówno kwitną, jak i dojrzewają w różnym czasie.
 
Ulubionymi owocami pana Wojtka są borówki amerykańskie. Ma ich sporą plantację – 6 odmian o różnym smaku. Przygotował dla nich kwaśną glebę. Dba o nie, więc obficie owocują. Borówka amerykańska należy do roślin, które płytko się korzenią, dlatego dobrze jest ją ściółkować. Więcej o ściółkowaniu można przeczytać tutaj: ŚCIÓŁKA.
 
Przy okazji spaceru po owocowym ogrodzie pana Wojciecha, zatrzymujemy się na chwilę przy ekspansywnych sumakach (można o nich przeczytać tu: SUMAK), a potem – przy winoroślach.
 
Znajdują się tu długie szpalery tej starannie prowadzonej winorośli. To chluba gospodarza. Jednak czasami, pomimo ogromu pracy włożonej w prowadzenie krzewów, pojawiają się problemy z którymi pan Wojciech sobie nie radzi. Dlatego tez poprosiliśmy o pomoc specjalistę od uprawy winorośli – pana Aleksandra Wąsikowskiego. Szczegóły tej rozmowy dotyczące chorób i pielęgnacji winorośli, znajdują się w artykule: WINOROŚL.
 
Wraz z gospodarzem zaglądamy też do zakątka z kompostem. Są tu aż trzy pryzmy kompostu. Dlaczego? Można się o tym dowiedzieć w tym artykule: KOMPOST.
 
W tym ogrodzie znalazło się też ciepłe, zaciszne miejsce na owoce egzotyczne – cytrusy i figi. Można o nich przeczytać nieco więcej w tym artykule: OWOCE.
Podlewane są one łapaną w różne pojemniki deszczówką – jest najlepsza dla tej grupy roślin. Nadmiarem takiej wody można też podlewać rośliny kwasolubne, np. różaneczniki, azalie, borówkę.
 
 
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród owocowy
Super odcinek, gorąco polecam, piękny sad owocowy, i te śliczne huntery które masz na nóżkach pozdrowienia...
2019.08.17
~ Zuzia
Re: Ogród owocowy
super odcinek!!! pozdrawiam
2019.08.17
~ krzys

Poprzedni odcinek

Ogród japoński w Poznaniu i uniwersytecka winnica (odc. 341)

Ogród japoński w Poznaniu i uniwersytecka winnica (odc. 341)

W tym tygodniu odwiedzamy ciekawy ogród orientalny w Poznaniu oraz przypominającą Toskanię winnicę, znajdującą się niedaleko Bochni.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg