Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Szkółki leśne

dodano: 28.11.2010

Gdy zakładamy żywopłot lub obsadzamy duże tereny ogrodu, liczy się cena roślin. Dlatego chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na szkółki leśne, w których mogą zaopatrywać się też właściciele ogrodów.

Szkółki leśne znajdują się w całym kraju - właściwie w każdym z ponad 400 nadleśnictw jest przynajmniej jedna. W szkółkach leśnych produkowane są rośliny przede na cele własne Lasów Państwowych – np. na zalesienia, odnowienia. Każda szkółka oferuje główne gatunki lasotwórcze. Przede wszystkim są to sosny, świerki i brzozy, ale także modrzewie, graby, różne gatunki klonów, dęby oraz inne drzewa i krzewy. Możemy znaleźć np. buki czy olszę czarną – dwuletnie sadzonki są już właściwie gotowe do sadzenia.
 
Większość materiału, który pochodzi ze szkółek leśnych, jest rozmnażana przez siew. Metodą tą można uzyskać dużą liczbę młodych roślin, ale tylko podstawowych gatunków. Wśród proponowanych krzewów warto poszukać na przykład kaliny o wspaniałych czerwonych owocach. To doskonały sposób na zwabienie do ogrodu ptaków.
 
Koszt sadzonek w szkółkach leśnych jest zdecydowanie niższy niż w sklepach ogrodniczych. Przy dużych zamówieniach możemy kupić młody materiał w cenie nawet kilkunastu groszy za sztukę. Rośliny nie są sadzone w pojemniki, lecz w większości sprzedawane z tak zwanym gołym korzeniem. Po sadzonki najlepiej zgłosić się do szkółki leśnej późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy znajdują w stanie spoczynku i są pozbawione liści. Kupione rośliny trzeba od razu posadzić, ewentualnie zadołować w ogrodzie. Ale wiosną pogoda potrafi być mniej korzystna dla tych prac. Wczesne, gorące i suche wiosny zaczęły stanowić problem w przypadku takich sadzonek, bo ograniczają ich przydatność do sadzenia.
 
A kolejny powód, dla którego warto kupować sadzonki ze szkółek leśnych: większość z nich ma w podłożu różnego rodzaju pożyteczne grzyby. Tego rodzaju symbiozę grzybów z roślinami nazywamy mikoryzą. Grzyb pobiera od rośliny substancje pokarmowe, natomiast roślina dzięki „współpracy” z grzybnią ma ułatwiony dostęp do wody, substancji mineralnych. Dzięki mikoryzie rośliny rosną bujniej.
W wielu przypadkach pożyteczne mikroorganizmy w naturalny sposób trafiają tu z leśną glebą. Jednak niektóre sadzonki specjalnie szczepi się odpowiednimi grzybami, na przykład siewki modrzewia. Takie zaszczepione sadzonki przeznaczone są do zalesień na gruntach porolnych, gdzie mikoryz naturalnych nie ma.

Leśniczy wyjaśnia też, że pod takimi drzewami możemy znaleźć grzyby jadalne, np. maślaki.
                                                                                                                                      
W szkółkach leśnych często stosuje się naturalne metody uprawy i pamięta o oddziaływaniu na środowisko. Szkółka jest podzielona na kwatery produkcyjne, podzielona pasami przeciwwietrznymi. Takie pasy mają stworzyć sadzonkom korzystny mikroklimat sprzyjający rozwojowi, ograniczyć gwałtowne wiatry czy nadmiar słońca.
 
W gospodarstwach leśnicy zajmują się również produkcją kompostu. Ten doskonały nawóz trafia nie tylko pod uprawy w szkółce. Kupują go również okoliczni rolnicy i ogrodnicy – zwłaszcza, że taki kompost jest całkowicie pozbawiony chemii. Podstawa to trociny, kora, torf, liście, a także kupowane od okolicznych producentów podłoże popieczarkowe. Jest ono bardzo żyzne.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Postarzanie drewna

Postarzanie drewna

Od jakiegoś czasu w ogrodach modne jest drewno stare lub stylizowane na stare. Taki efekt można uzyskać samodzielnie, preparując specjalnie nowe drewno. A...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Odwiedzany dzisiaj ogród znajduje się w Grabinie pod Łodzią. W swojej kilkunastoletniej historii miejsce to w miało dwóch właścicieli. Obecnie jego...

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg