Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Abonament pielęgnacyjny

dodano: 07.11.2010

Czy wszystkie prace w ogrodzie trzeba przeprowadzać samodzielnie? Niekoniecznie - może pomóc nam ekipa specjalistów, na przykład w ramach abonamentu pielęgnacyjnego.

Ciepła jesień sprzyja różnym pracom w ogrodzie, a przed zimą trzeba ich wiele wykonać, aby przygotować ogród przed mrozami. W niektórych ogrodach właściciele powierzają pielęgnację ekipom ogrodniczym w ramach tzw. abonamentu.

Dla ogrodników określenie „abonament” to zazwyczaj cotygodniowe wizyty ekipy pielęgnacyjnej w czasie trwania całego sezonu wegetacyjnego. Koszty takiej opieki nad ogrodem, wraz ze wszystkimi potrzebnymi materiałami i wywozem odpadów to około 1000 zł miesięcznie. Ekipa systematycznie wykonuje wszystkie niezbędne prace, zależenie od aktualnych potrzeb – są to zarówno prace przy trawniku, drzewach i rabatach, jak i zabezpieczanie roślin przed szkodnikami i chorobami, a jesienią także przed mrozem.
 
Podpatrywaliśmy takie jesienne prace porządkowe w jednym z ogrodów.
Na początek usunięto wszystkie liście ze ścieżek i trawnika. Zebrano je także z niskich, płożących jałowców. Mokre liście oblepiające jałowcowe gałązki, mogą być przyczyną chorób grzybowych na igłach. Ogrodnicy nie wygrabiali jednak nic spod krzewów. W zwartych kompozycjach wytwarza się pod roślinami ściółka, która nawozi i utrzymuje wilgoć w glebie.

Po przegrabieniu trawnika, rozsiano także wapno nawozowe, a brygadzista ocenił stan murawy - przy intensywnym użytkowaniu często zdarzają się choroby traw. Ogrodnicy rozpoczęli też cięcie rabaty z krzewami ozdobnymi. Tak późne strzyżenie nie jest dla roślin najlepsze, gdyż ich końce mogą częściowo przemarzać. Jednak właścicielom bardzo zależało na uformowaniu eleganckiej schodkowej rabaty, która dzięki kolorowym krzewom będzie ozdobą ogrodu przez całą zimę.
 
Starannie przygotowany do zimy ogród może zachwycać nawet późną jesienią i zachęcać do spacerów. Tym bardziej, że nadal kwitną jeszcze wrzosy i róże. Pędy ogników oblepione są koralami owoców. Pięknie wygląda też mikrobiota (Mikrobiota decussata).
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
82%
18%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Owoce rokitnika

Owoce rokitnika

Rokitnik to dość popularna roślina (zwłaszcza w miastach). Mało kto wie, że ma ogromne walory zdrowotne!

więcej »
Ocena
78%
22%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg