Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Austria i jej ogrody (odc. 346)

dodano: 28.10.2011

W tym tygodniu prezentujemy trzecią część relacji z wyjazdu Mai do Austrii, gdzie królują dynie.

ODCINEK 346:
 
Późnym latem krajobraz Styrii udekorowany jest malowniczymi łańcuszkami dyni. Tu króluje jej niewielka, bezłupinowa odmiana. Skąd się wzięła? Wyhodowano ją w południowo-wschodniej Austrii, czyli właśnie w Styrii, około stu lat temu. Jest ona uprawiana od dziesiątków lat, ale tylko w tym regionie. Jej najważniejsza cecha to brak łupiny nasiennej. Owoce dyni bezłupinowej są małe, ważą nie więcej niż 3-4 kg. Wewnątrz znajdują się oliwkowozielone nasiona, które można od razu jeść lub suszyć.
 
Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia szczegółowej relacji z tej wyjątkowo ciekawej wyprawy - relację tę znajdziecie Państwo tutaj: austriacka STYRIA.
 
A o czym opowiemy w tej relacji?
Trzecia część wędrówki po austriackiej Styrii zaczyna się od miasteczka Pöllau (szczegółowe relacje z poprzednich części można znaleźć tutaj: STYRIA cz.1 oraz STYRIA cz.2). Tu zwiedzaliśmy m.in. okolice kolegiaty św. Wita – największego kościoła barokowego Austrii - teren był dawniej ogrodem zakonu augustianów. Tutaj też wypatrzyliśmy ciekawy „hotelik dla owadów” oraz spiralę kontemplacyjną.

Wyjeżdżając z Pöllau znaleźliśmy się obok słynnej tłoczni oleju Fandlera, która powstała 85 lat temu (www.fandler.at).  Firma zaczęła od tłoczenia oleju z pestek dyni, teraz oferuje również zdrowe oleje z orzechów, lnu i innych nasion. Wszystkie są całkowicie naturalne, świeżo tłoczone w niewielkich prasach, w sposób bardzo tradycyjny.
 
Po zwiedzeniu miasteczka Pöllau, wspięliśmy się stromą drogą na pobliską górę. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium maryjne. Jedną z atrakcji ogrodowych w tej okolicy jest bardzo ciekawy „ogród wódek owocowych”.
 
Następnym przystankiem na naszej drodze było miasteczko Bad Waldersdorf z uzdrowiskiem (to tu podglądaliśmy, jak wyglądają specjalne ścieżki do masażu stóp) i jedną z ciekawszych restauracji w tej miejscowości: Safen Hof. W Bad Waldersdorf znajduje się też park edukacyjny.
 
Po zwiedzeniu uzdrowiska, wyruszyliśmy do Stubenberg am See – dużego ośrodka wypoczynkowego położonego nad jeziorem.

W okolicach Stubenberg mieszka też artystka, Waltraud Fabsits (www.gstaudawerk.at), która tworzy obrazy z suszonych kwiatów.

Jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tej relacji: austriacka STYRIA.
 
 
FLORIADA
Na zakończenie tego odcinka, zapraszamy na krótką relację z Floriady, czyli Święta Kwiatów organizowanego co roku w ostatnie dni lata wokół pałacu w Wilanowie.
Ogrody królewskie istnieją tu od ponad 300 lat i są założeniem w stylu włoskim. Na wschód od pałacu znajduje się geometryczny, dwupoziomowy ogród z dwoma tarasami: górnym i dolnym. Potężny mur oporowy dzielący ogrody stał się inspiracją dla florystów. Kwiatami i owocami udekorowano także schody i balustrady oraz liczne rzeźby.
 
W dolnym barokowym ogrodzie każdy z 20 florystów dostał do aranżacji 2 półkoliste nisze i płaską wnękę z wodozdrojami. W kamiennych misach doskonale prezentowały się kwiaty. Jedna z kompozycji nawiązywała na przykład do barokowego przepychu, towarzyszyły jej warzywne obrazy Arcimbold w ramach z liści i owoców. Kolejna kwiatowa dekoracja, w kilku odcieniach różu, prezentowała urodę pięknego anturium i jesiennych astrów. Były też aranżacje nowoczesne, tak jak spływająca z fontanny girlanda z lilii, na podkładzie z ciemnych liści kordyliny i drutu. Ostatniego dnia Floriady szykowano też pokaz mody. Modelki miały przypominać kruche i delikatne rokokowe damy, z misternymi fryzurami, bogato zdobionymi kwiatami, piórami lub klejnotami. Do tego z nieskazitelnie białą cerą, z zaznaczonymi różem rumieńcami na policzkach.
Stylistą fryzur był Kamil Frankiewicz, kwiaty we włosach układała florystka Joanna Lewandowska. Te unikalne dzieła przeżyły tylko kilka godzin, do koncertu finałowego.
Wieczorem, na zakończenie Floriady, modelki zachwyciły swoim wyglądem widownię, licznie zgromadzoną przed wilanowskim pałacem.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Ogród z piramidami (odc. 345)

Ogród z piramidami (odc. 345)

W tym odcinku odwiedzamy Suwałki, a konkretniej - właścicieli niewielkiego ogródka przy blokach pracowniczych. Dzięki ich pasji i wiedzy, na 300 metrach...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg