Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Arborysta

dodano: 31.10.2010

Czasem, jeśli drzewo jest uszkodzone, ma pęknięte konary, może wymagać fachowego cięcia. A jak się je przeprowadza? Wyjaśnia nam to arborysta.

Pracy arborysty przyglądamy się przy okazji cięcia starego modrzewia, który niedawno przeszedł procedurę oprysku preparatami olejowymi, w celu zwalczenia ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Od tego czasu stan zdrowia modrzewia znacznie się poprawił, drzewo też urosło.
Niestety, jeden z jego konarów pękł i zaczął zagrażać bezpieczeństwu przechodzących pod nim ludzi. Wezwano więc fachowca – arborystę, aby profesjonalnie przyciął gęstą koronę drzewa. Specjalista radzi, aby – w miarę możliwości – cięcia wykonywać na zewnątrz korony, a nie blisko pnia drzewa.
 
Pan Jerzy wykonuje wszystkie prace bez pomocy podnośników czy dźwigu – stosuje metodę wspinaczkową. Do pracy wykorzystuje jedynie narzędzia ręczne – piłki i sekatory. Arboryści starają się wykonać raczej więcej drobnych cięć, które ograniczają ciężar korony, niż jedno drastyczne. Bez potrzeby nie usuwają też dużych konarów, a w razie potrzeby – podwiązują je systemem linek, które nie powodują odgnieceń czy wrastania w drzewo. Wiązania dobiera się indywidualnie do konkretnego drzewa.
Elastyczna linka, z której wykonuje się wiązania, ma taki system splotów, że możliwe jest wstawienie do niej różnych elementów – np. specjalna opaska ma na celu zarówno ochronę liny przed przetarciem, jak i zabezpieczenie kory drzewa. Czasem wstawia się też amortyzator, który tłumi drgania od wiatru i ruchów gałęzi. Co minimum 2 lata kontroluje się stan wiązań.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Owoce rokitnika

Owoce rokitnika

Rokitnik to dość popularna roślina (zwłaszcza w miastach). Mało kto wie, że ma ogromne walory zdrowotne!

więcej »
Ocena
78%
22%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg