Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Arborysta

dodano: 31.10.2010

Czasem, jeśli drzewo jest uszkodzone, ma pęknięte konary, może wymagać fachowego cięcia. A jak się je przeprowadza? Wyjaśnia nam to arborysta.

Pracy arborysty przyglądamy się przy okazji cięcia starego modrzewia, który niedawno przeszedł procedurę oprysku preparatami olejowymi, w celu zwalczenia ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Od tego czasu stan zdrowia modrzewia znacznie się poprawił, drzewo też urosło.
Niestety, jeden z jego konarów pękł i zaczął zagrażać bezpieczeństwu przechodzących pod nim ludzi. Wezwano więc fachowca – arborystę, aby profesjonalnie przyciął gęstą koronę drzewa. Specjalista radzi, aby – w miarę możliwości – cięcia wykonywać na zewnątrz korony, a nie blisko pnia drzewa.
 
Pan Jerzy wykonuje wszystkie prace bez pomocy podnośników czy dźwigu – stosuje metodę wspinaczkową. Do pracy wykorzystuje jedynie narzędzia ręczne – piłki i sekatory. Arboryści starają się wykonać raczej więcej drobnych cięć, które ograniczają ciężar korony, niż jedno drastyczne. Bez potrzeby nie usuwają też dużych konarów, a w razie potrzeby – podwiązują je systemem linek, które nie powodują odgnieceń czy wrastania w drzewo. Wiązania dobiera się indywidualnie do konkretnego drzewa.
Elastyczna linka, z której wykonuje się wiązania, ma taki system splotów, że możliwe jest wstawienie do niej różnych elementów – np. specjalna opaska ma na celu zarówno ochronę liny przed przetarciem, jak i zabezpieczenie kory drzewa. Czasem wstawia się też amortyzator, który tłumi drgania od wiatru i ruchów gałęzi. Co minimum 2 lata kontroluje się stan wiązań.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Owoce rokitnika

Owoce rokitnika

Rokitnik to dość popularna roślina (zwłaszcza w miastach). Mało kto wie, że ma ogromne walory zdrowotne!

więcej »
Ocena
78%
22%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Sentymentalny ogród kolekcyjny (odc. 728 / HGTV odc. 29 seria 2019)

Sentymentalny ogród kolekcyjny (odc. 728 / HGTV odc. 29 seria 2019)

W tym tygodniu odwiedzamy Podlasie i ogród, który łączy w sobie sentyment do historii rodziny i lokalnych tradycji, jak również czerpie z ogromnej wiedzy i...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg