Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród stworzony z własnoręcznie hodowanych roślin

dodano: 30.01.2011

W tym odcinku programu Maja odwiedza piękny ogród, który powstał niemal wyłącznie dzięki roślinom wyhodowanym lub przywożonym przez właścicieli, a tylko nieliczne zostały kupione. Powstał ogród z pięknymi kompozycjami i ciekawą architekturą ogrodową.

ODCINEK 307:
 
W tym odcinku programu Maja odwiedza piękny ogród, który powstał niemal wyłącznie dzięki roślinom wyhodowanym lub przywożonym przez właścicieli, a tylko nieliczne zostały kupione. Powstał ogród z pięknymi kompozycjami i ciekawą architekturą ogrodową.
 
Ogród ten znajduje się na Śląsku, w Rybniku. Jego właściciele, państwo Daniela i Jerzy Kuwaczkowie, już dwa razy zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy ogród przydomowy. Nasi gospodarze są już na emeryturze i od 38 lat zajmują się ogrodem. Nie korzystają z niczyjej pomocy, sami projektują zielone zakątki. Przez lata zdobyli ogromną wiedzę ogrodniczą, a na ich działce nie może się zmarnować. Cieszą się, kiedy uda im się rozmnożyć rośliny, zagospodarować stare drewno czy kamienie.
 
Z początku ogród miał charakter warzywno-owocowy, a obecnie przeważają tu rośliny ozdobne. Prostokątna działka ma 4000 tys. metrów i przypomina romantyczny angielski ogród z licznymi rzeźbami, szerokimi trawiastymi ścieżkami i bylinowymi rabatami.

Państwo Kuwaczkowie lubią rośliny okazałe, długo kwitnące. Na tej sporej powierzchni mają ich całą kolekcję. Rośnie tu na przykład kielichowec, którego kwiaty pachną sokiem jabłkowym,  jest też niesamowita kolekcja liliowców, rozmnażanych oczywiście na miejscu. Gospodyni podkreśla, że karpy dzieli się łatwo i sadzi w nowym miejscu – nie są bardzo wymagające. Kwitnące liliowce tworzą w ogrodzie duże barwne plamy. Jedyną ich wadą jest to, że trzeba często zbierać przekwitłe płatki, bo pojedynczy kwiat żyje tylko jeden dzień.
 
Mocniejszy akcent kolorystyczny tworzą dalie. Na szczęście czyszczenie tych roślin przeprowadza się rzadziej – każdy kwiat jest ozdobny przez 7 do 10 dni.
 
W przypadku uprawy dalii, problematyczne bywa ich przechowywanie przez zimę, bo nie każdy ma do tego odpowiednie miejsce. Trzeba je też latem podwiązywać.
Pani Daniela co roku selekcjonuje dalie i zostawia tylko te karpy, które w ubiegłym roku jej się podobały. Dodatkowo, co roku wysiewa też kolejne nasiona, selekcjonując później najładniejsze rośliny.
 
 
Na końcu ogrodu, gdzie znajduje się część gospodarcza i użytkowa, rośnie niezwykła jabłoń.  Dwa główne konary połączone są szczepieniem mostowym. Stosuje się je wtedy, gdy konary rosną pod ostrym kątem w stosunku do siebie i z czasem, pod wpływem ciężaru, mogłyby się rozłamać. Ponieważ to drzewo było cenne dla gospodarza, już dawno wszczepił ten most. Te dwa konary symbolizują dla pana Jerzego trwałe małżeństwo, związane tym mostem-miłością. Jabłonka składa się w sumie aż z trzech różnych odmian.
 
W ogrodzie zachwycają też rzeźby, kolekcja starych cynowych naczyń, kamienne donice. Widać, że właściciele mają spory talent plastyczny. W ciągu ostatnich 20 lat pan Jurek postawił w ogrodzie kilka budowli. Jest piękny ceglany kominek, a także wysoka kapliczka. Najbardziej niezwykłe miejsce znajduje się jednak pośrodku placu, w pobliżu warzywnika. Większość dekoracji wykonała tu pani Daniela, ale są też elementy autorstwa pana Jurka.
 
Nasi gospodarze bardzo lubią samodzielnie tworzyć piękne dekoracje. Do niektórych wykorzystano jeszcze resztki pozostające po budowie domu. Przykładem takiej dekoracji jest murek, specjalnie wybetonowany, na którym wzór prezentuje szczątki miasta, wieżowce, a nad miastem góruje słońce.
 
Pan Jerzy przyznaje, że praca w ogrodzie zabiera sporo czasu i rzadko kiedy ma czas na to, by usiąść w ogrodowym fotelu. Nie ma tu automatycznego nawadniania, a szczególnie dużo pracy jest w warzywniku. Warzywnik jest tylko na bieżące potrzeby, z plonów nie są nawet robione zapasy. Co roku układ warzyw jest inny, nie wędrują tylko zioła i maliny. Rośnie tu nawet ogórecznik oraz pyszny, choć rzadko spotykany burak liściowy - świetny do surówek, gotowania jak szpinak lub na zupę.
Według pani Danieli, kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie co roku kompostu, a także pielenie, wzruszanie ziemi.
 
Właściciele ogrodu cenią sobie dobre i pomocne w pracy narzędzia. Z Anglii pochodzi bardzo praktyczny sekator do przycinania krawędzi rabat. Niektóre narzędzia pan Jurek wykonał sam, na przykład solidną łopatę.
 
A jak nasi gospodarze dzielą się pracą w ogrodzie?
Do pani Danieli „należą” m.in. dalie, hortensje, róże, ale już rozmnażaniem hortensji zajmuje się pan Jurek. Mnożył na przykład  wspaniałą hortensję Sargenta (Hydrangea sergentiana) o miękko owłosionych liściach.
Pan Jerzy przyznał, że ma ogromną satysfakcję, jak widzi, że w ogrodzie stale rośnie coś nowego. Lubi obserwować, jak życie się rozwija.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród stworzony z własnoręcznie hodowanych roślin
Odpowiedź dla pani Małgorzaty: oczywiście nie muszą się pani podobać budowle ceglane, ale proszę dokładnie oglądać - to nie są resztki telerzy, tylko płytek. Proponuję zobaczyć rzeźby Gaudiego (oczywiście nie twierdzę, że te w naszym ogrodzie są takie piękne jak w Barcelonie), które do zieleni parku Guell pasują idealnie. Pozdrawiam:)
2019.03.19
~ Ada
Re: Ogród stworzony z własnoręcznie hodowanych roślin
Ogród naprawdę piękny, pięknie skomponowana roślinność - póki nie pojawiają się na filmie elementy tzw architektury ogrodowej... Rzeźby, donice ok, ale te budowle ceglane lub ścianki obłożone skorupami z talerzy - brzydkie, nie pasują do roślin.
2019.03.19
~ Małgorzata

Poprzedni odcinek

Przydomowa szklarnia i hydrosiew (odc. 306)

Przydomowa szklarnia i hydrosiew (odc. 306)

W tym odcinku Maja odwiedza oranżerię, gdzie wykorzystano niezwykłe rośliny: paprocie drzewiaste. Pokazuje też wyjątkową metodę na skuteczne i tanie...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg