Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Fantastyczny japoński ogród (odc. 350)

dodano: 28.11.2011

W tym odcinku Maja odwiedza niezwykły japoński ogród na Podbeskidziu i jego twórcę, pana Mariusza.

ODCINEK 350:
 
Maj to doskonały moment, by odwiedzić ogród japoński, bo właśnie wtedy wspaniale kwitną azalie.
Właścicielem przepięknego japońskiego ogrodu w Janowicach jest pan Mariusz Fołda, który stworzył w tym miejscu doskonałe dzieło ogrodowe.
 
Odwiedzający mogą tu zobaczyć ogród zen, duży staw z mostkiem, część spacerową i japoński pawilon herbaciany. W najbliższym czasie zostanie otwarta nowa część ze strumieniem. Całość ma ponad 3000 m2 i zlokalizowana jest przy punkcie sprzedaży roślin, gdzie można kupić większość gatunków prezentowanych w ogrodzie pokazowym.
 
Wejście do ogrodu zdobi japońska brama, widnieje tu też napis „Mori no Tonari” co znaczy „ogród pod lasem”.
 
 
Właściciela tego niezwykłego założenia zastaliśmy przy tworzeniu wzorów na żwirowej nawierzchni. Pracę tę wykonuje tu każdego ranka, w czasie całego sezonu. W ten sposób ogród jest szykowany na przyjęcie gości, którzy przyjeżdżają tu na wycieczkę nie tylko z pobliskiego Bielska-Białej, ale i z Czech czy Słowacji.
 
W tradycyjnych japońskich ogrodach suchego krajobrazu, kompozycje ze żwiru, piasku i kamieni były tworzone pod wpływem estetyki zen. Miały one za zadanie wyciszenie i stworzenie miejsca do medytacji dla buddyjskich mnichów.
Grabiona nawierzchnia robi imponujące wrażenie. Nieco więcej o takich wzorach i przygotowaniu żwirowej nawierzchni można przeczytać w artykule: ŻWIROWA WODA- bo wbrew pozorom jej konstrukcja wcale nie jest prosta.
 
Podobną budowę do podbudowy pod warstwą grabionego żwiru ma niewielki trawnik, który znajduje się w sąsiedztwie żwirowej „wody”. Na podbudowie z klińca ułożono warstwę 30-40 cm ziemi kompostowej zmieszanej z piaskiem. Natomiast boki stanowią szeroką na 30 cm opaskę z drobnego kamienia.
Dzięki tego typu budowie, na trawniku nie „goszczą” krety, a jednocześnie jest on wytrzymały na wielokrotne deptanie przez gości odwiedzających ogród. W podobny sposób przygotowuje się murawy piłkarskie. 
 
Opodal żwirowej „wody”, rosną piękne wiśnie japońskie. Po japońsku ozdobne drzewa wiśniowe noszą nazwę Sakura.Najbardziej lubianą przez Japończyków odmianą jest ‘Somei Yoshino’. Jej kwiaty są niemal całkowicie białe i zwykle opadają w ciągu tygodnia, zanim jeszcze rozwiną się liście. To najczęściej obserwowane drzewa w czasie słynnego święta Kwitnącej Wiśni.
 
W czasie naszego pobytu w Janowicach brat pana Mariusza, Paweł przywiózł z lotniska w Krakowie przesyłkę prosto z Japonii. W środku były duże worki wypełnione powietrzem i wodą, w której pływały karpie Koi. Przebyły w ten sposób 12 godzinną podróż samolotem.
Nieco więcej o samych karpiach Koi, a także o tym, jak wpuszczać tak cenne ryby do stawu, można przeczytać w artykule: KARPIE KOI.
 
Ogród pana Mariusza ma już 7 lat. Drzewa i krzewy pięknie się tu rozrosły. W maju kwitły dużymi plamami różowe i białe odmiany azalii. Od wiosny do jesieni koloru ogrodowi dodają koloru klony japońskie, palmowe i inne o wiśniowych, żółtych lub pomarańczowych liściach.
 
Wiele osób obawia się, że te piękne rośliny są zbyt wrażliwe dla naszego klimatu, że mogą przemarzać. A ponieważ są dość drogie, łatwo się zniechęcić do ich zakupu. Pan Mariusz uważa jednak, że te obawy są bezpodstawne – trzeba tylko pamiętać, by kupować rośliny wyhodowane w Polsce, które już się zahartowały i są przyzwyczajone do naszego klimatu.
Te piękne drzewka nie tylko rosną w ogrodzie, stoją też w pojemnikach w szkółce i reprezentują ponad 70 najpiękniejszych odmian egzotycznych klonów. Szkółka w Janowicach jest firmą rodzinną. Produkowane są w niej różne gatunki drzew i krzewów, wszystkie dostosowane do polskich warunków. Przeżyły w pojemnikach nawet 30 stopniowe mrozy, więc odpowiednio się zahartowały.
 
Jak posadzić drzewka, by czuły się dobrze w ogrodzie? Czerwone odmiany powinny rosnąć w słońcu, by dobrze się wybarwiły. Pomarańczowe i żółte lepiej umieścić w półcieniu, by ostre słońce nie spaliło delikatnych liści.
 
Według pana Mariusza nie ma zamkniętej listy polecanych gatunków. Oczywiście są tradycyjne rośliny, które można spotkać w większości ogrodów japońskich, ale jeżeli komuś ze względu na kolor liści, pokrój czy kompozycję odpowiada jakiś inny gatunek może go zastosować. Podejście, jak mówi, jest dosyć praktyczne.
 
 
Oprócz kamiennego ogrodu zen, pan Mariusz zaprojektował inny charakterystyczny element - pawilon herbaciany, który może kojarzyć się zwiedzającym z japońskim domem. Można go porównać do sceny, gdzie dzieją się rozmaite rzeczy. Nocą jest to sypialnia, w ciągu dnia – salon albo pokój dla gości. Przy okazji spotkania z gospodarzami w tej herbaciarni, dowiadujemy się, że kiedyś na tym terenie były drzewa owocowe, wspaniale kwitnące jabłonie.
Czasem odbywają się tu ceremonie picia herbaty, czasem pawilon służy jako miejsce wystawiennicze dla drzewek bonsai.
 
Z pawilonu herbacianego widać sadzawkę w kształcie tykwy, nad którą przerzucono półokrągły mostek. Woda jest ważna w japońskim ogrodzie, a by nadać jej odpowiedni charakter, warto wybrać się np. w góry, gdzie jest ładny strumień i spróbować to odwzorować w swoim ogrodzie. Takie strumienie wyglądają najlepiej, pasują do ogrodu.
 
Ogród z założenia jest tworem ludzkich rąk, ale trzeba strać się wprowadzać tu nieco przypadkowości i naturalności. Japończycy uważają, że ogród powinien sprawiać wrażenie niedoskonałości, niedopowiedzenia. Dlatego o wykonanie pielęgnacji czasami proszą osoby starsze lub zupełnie młode, które nie są zbyt dokładne w swojej pracy.
 
Oprócz elementów naśladujących naturę, sporo tu kamiennych dekoracji. Są to oryginalne latarnie, pagody i misy na wodę. Kompozycyjnie scalają ogród, stwarzają atmosferę spokoju i harmonii. Nie mniej ważne są konstrukcje z bambusa i drewna - bramy, płoty i przegrody.

Pan Mariusz ma już tak dużą wiedzę i doświadczenie, że projektuje innym tego typu ogrody. Sam długo uczył się w Japonii od największych mistrzów trudnej sztuki ich zakładania. Jak mówi, dopiero po siedmiu latach nauki uznano, że może spróbować samodzielnie ułożyć kamienie w ogrodzie.
 
Oddzielną częścią zainteresowań pana Mariusza są drzewka bonsai. Na warsztaty przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Jednak o sztuce bonsai pan Mariusz opowie w innym odcinku „Mai w ogrodzie”. W tym pokażemy jedynie jego wskazówki dotyczące cięcia sosen.Szczegóły znajdziecie Państwo w artykule CIĘCIE SOSNY.
 
Poznaliśmy ogród zen, wodny i pawilon herbaciany. Największa część tego założenia jeszcze przed nami - to ogród spacerowy. Tu jest bogactwo dużo się dzieje – chodzi o to, byśmy ciągle coś odkrywali, byli stale zaskakiwani, za każdym rogiem odnajdowali coś nowego.
 
Całość jest pięknie skomponowana, liczne elementy wykorzystywane są wielokrotnie – ta powtarzalność spaja ogród.
Kamień jest bardzo ważnym elementem – może być to kamień lokalny albo jakiś zupełnie inny. W Janowicach zastosowano głównie granit, serpentynit i łupek, którym wyłożona jest wijąca się przez cały ogród ścieżka. Kamienna misa, którą postawiono obok klonu służy do mycia rąk przed wejściem do pawilonu herbacianego. Jest też japoński kamień rzeczny – piękny, czarny i bardzo gładki.
 
Skąd pomysł na taki niezwykły ogród w Polsce, na Podbeskidziu? Pan Mariusz wyjaśnił, że ogród japoński odwzorowuje naturę, więc może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. To dlatego dobrze się tu czują ludzie ze wszystkich krajów.
 
 
 
 
Kiedy oglądać powtórki odcinka na antenie TVN Meteo?
Szczegółowe dni i godziny emisji znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.

Cały odcinek programu można też zobaczyć na www.tvnmeteo.pl w zakładce Magazyny.
Materiały video pochodzące z odcinka dostępne będą kilka dni po jego premierze. Cały odcinek można obejrzeć na www.tvnmeteo.pl.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Fantastyczny japoński ogród (odc. 350)
cudowny ogród, bylismy tam w tym roku, perła... moje dzieci wciąż wracaja do niego myslami ( zaczarowany ogród i zaby:) a dla mnie jedyny JAPOŃSKI ogród w POLSCE.
2019.08.17
~ marta
Re: Fantastyczny japoński ogród
Czy wysyłają rośliny na całą Polskę? v-adam@wp.pl
2019.08.17
~ Yoki
Re: Fantastyczny japoński ogród
Kontakt z tym Państwem jest marny, jak na ogród o takiej \"renomie\"!!
2019.08.17
~ Manio
w okolicach Bielska-Białej
jest bardzo dużo takich szkółek z ogrodami , jednym słowem Podbeskidzie kwitnie :)
2019.08.17
~ Marcin
Re: Fantastyczny japoński ogród
Kolekcjonuje klony palmowe. Posiadam juz 28 roznych odmian i tylko 3 nie pochodza z Janowic. Moje zainteresowanie klonami polega tez na tym, ze od wielu lat zbieram o nich informacje. Jadac do Janowic, zawsze kupuje tylko jeden okaz, wiec bywam tam czesto. Denerwuja mnie takie komentarze jak ponizej (prawdopodobnie konkurencji, ktora sobie nie radzi lub zazdrosnych ludzi) gdyz ilekorc jestem w szkolce, sam sobie wybieram co chce kupic i za to place. Dodatkowo, zawsze gdy prosze o informacje o danej odmianie, Pan Mariusz poswieca swoj czas i wiedze by wszystko wyjasnic ze szczegolami. Jego ogromna wiedza i doswiadczenie w tym temacie jest dla mnie bezcenne. Serdecznie polecam !
2019.08.17
~ Kamil Płachecki
Re: Fantastyczny japoński ogród
fatalnie panie kliencie ! a odpowiedzialnosc prawna ?
2019.08.17
~ AS
fantastyczne miejsce
co roku odwiedzam z rodzina szkolke roslin ibuki, jako wielbiciel ogrodow japonskich a takze bonsai. Przez trzy lata mieszkalem w Japonii, bedac tam na stazu. Ogrod w Janowicach, to jedyny ogrow w Polsce, ktory ma faktycznie cechy ogrodu japonskiego. serdecznie pozdrawiam, panie Mariuszu.
2019.08.17
~ Janek (z Otwocka)
Re: Fantastyczny japoński ogród
Pan Fołda to zwykły oszust i kanciarz.... byłem jego klientem.... ogród w jego wykonaniu to partactwo... ( dobór roślin do ogrodu japońskiego fatalny o reszcie tzn. cenach nawet nie wspomnę )...... NIE POLECAM !!! ( klient firmy )
2019.08.17
~ Klient Fołdy
Re: Fantastyczny japoński ogród
Pan Mariusz stworzyl ogrodowe ciasteczko, piekny ,wspanialy ogrod .Super odcinek,
2019.08.17
~ Andrzej
Re: Fantastyczny japoński ogród
Naciśnij u góry na stronie logo TVNMETEOi już jesteś na www.tvnmeteo.pl, znajdź magazyn Maja w ogrodzie, kilknij i możesz już oglądać całe odcinki.
2019.08.17
~ Efka
Re: Fantastyczny japoński ogród
u mnie jest:)
2019.08.17
~ ogrodniczka
Re: Fantastyczny japoński ogród
Jak tu oglądać jak nigdzie nie ma przycisku PLAY?
2019.08.17
~ bio
Re: Fantastyczny japoński ogród
gdzie jest żona Mariusza
2019.08.17
~ latarnik
Re: Fantastyczny japoński ogród
gdzie jest żona Mariusza
2019.08.17
~ latarnik
Re: Fantastyczny japoński ogród
Piękny ogród. Napewno wart obejrzenia odcinek
2019.08.17
~ AgaD

Poprzedni odcinek

Ogród miejski i podmiejski - różne projekty jednego autora (odc. 349)

Ogród miejski i podmiejski - różne projekty jednego autora (odc. 349)

W tym tygodniu odwiedzamy dwa miejsca o zupełnie odmiennym charakterze: mały miejski ogródek i podmiejski ogród ze starymi dębami. Te założenia łączy osoba...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg