Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosenna pielęgnacja trawnika

dodano: 25.03.2011

Po zimie nasze trawniki często są w złym stanie, spod śniegu wyłoniły się fragmenty zniszczone przez jego długie zaleganie i deptanie. Pojawia się też mech. O to, jak przywrócić trawnikowi świetność, Maja pytała zaprzyjaźnionej ogrodniczki, Danusi Młoźniak z firmy Gardenarium.

Wiosenna pielęgnacja trawnika
Firma Danusi rozpoczęła już pierwsze prace w ogrodach. Na początek pracownicy wygrabiają z trawników suche źdźbła, mech i liście. Ścinają też długie zeszłoroczne kępy traw ozdobnych.
 
A jak przeprowadzić renowację zniszczonego trawnika?
 
Na niektóre problemy z trawnikiem duży wpływ ma także zima. Pod zalegającymi połaciami śniegu trawa robi się zbita i słaba.
Pierwszy zabieg ratujący taką trawę to lekkie grabienie. Warto też ją nawieźć. Na puste placki powstałe po zimie możemy zastosować specjalny nawóz wieloskładnikowy do przygotowywania podłoża pod trawniki. Dostarcza on do gleby substancje odżywcze niezbędne dla kiełkowania, wzrostu i rozwoju młodej trawy. Następnie na tak przygotowany i zagrabiony teren, wysiewamy nasiona trawy.
 
Przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych przy trawniku, Danusia zawsze pyta swoich klientów jaki chcą mieć rodzaj murawy. Czy intensywną, często koszoną, czy bardziej rekreacyjną? Od tego bowiem zależy sposób nawożenia.
Często koszony trawnik wymaga nawożenia co 3 tygodnie – na początku nawozem z dużą dawką azotu. Z kolei w przypadku trawnika koszonego mniej intensywnie, możemy wykorzystać nawóz o przedłużonym działaniu.
 
Nawóz długo działający możemy stosować raz lub dwa razy w sezonie. Rozsypany na glebę chłonie wilgoć i ulega powolnemu rozpuszczeniu. Składniki odżywcze zawarte w granulacie uwalniane są stopniowo do podłoża. Nawóz taki zasila murawę przez okres około trzech miesięcy.
 
Inny problem stanowi mech na trawniku. Wiosną, zanim ruszy wzost trawy, jest szczególnie widoczny.
Przyczyn jego występowania może być kilka: nieodpowiednia zbyt niska kwasowość podłoża, nadmiar wilgoci, czy też zbyt ciężka i zbita gleba. Dodatkowo do jego rozrastania się, przyczynia się też zacienienie.
Danusia radzi, by po pierwsze wczesną wiosną wstrzymać się z włączaniem systemów nawadniających, bo w ziemi jest jeszcze dużo wilgoci i nie jest potrzebna dodatkowa.
Na trawnik można zastosować środek przeznaczony do walki z mchem, nawóz zawierający siarczan żelazowy. Środek ten powoduje więdnięcie i zamieranie mchu. Po upływie około 2 tygodni mech wysycha i łatwo go wygrabić z trawnika. Jedna garść, czyli około 40 gram, wystarcza średnio na 2 m kwadratowe trawnika.
 
Danusia podpowiada jeszcze, żeby pielęgnacją trawnika zająć się w momencie kwitnienia forsycji - dzięki tej wskazówce łatwiej trafić w moment, gdy trawa zaczyna rosnąć.
Porada pochodzi z 315. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wiosnenna pielęgnacja trawnika
Polepszanie jakości gleby preparatami wymienionymi przez Ewę było chyba w następnym odcinku Mai w ogrodzie:)
2018.04.23
~ gardenarium
Re: Wiosnenna pielęgnacja trawnika
W tym odcinku polecaliśmy różne nawozy do trawników : Agrekol nawóz do trawników - nawożenie intensywne co 3 tygodnie, 100 dni - długo działający, likwidujący mech i dla trawników zachwaszczonych. Używamy ich stosownie do sytuajcji na naszym trawniku.
2018.04.23
~ gardenarium
Re: Wiosnenna pielęgnacja trawnika
to chodzi o Humus Active lub Biohumus.
2018.04.23
~ ewa
Re: Wiosnenna pielęgnacja trawnika
Witam serdecznie , w programie pokazano , ze uboga glebe mozna nawozic specjalnym nawozem, wlasnie na wiosne, Niestety nie zapamietalam tego produktu, a chcialabym go zastosowac, PROSZE O POMOC , jakimi produtkami Panstwo nawozili ziemie w jednym z odcinkow.
2018.04.23
~ BEATA

Poprzednia porada

Gryzonie i inne szkodniki ogrodowe

Gryzonie i inne szkodniki ogrodowe

W wielu ogrodach mieszkają gryzonie, kuny, krety... Jak pozbyć się nieproszonych gości? Maja rozmawiała o tym z dr Hanną Legutowską z SGGW.

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Odwiedzany dzisiaj ogród znajduje się w Grabinie pod Łodzią. W swojej kilkunastoletniej historii miejsce to w miało dwóch właścicieli. Obecnie jego...

więcej »
Ocena
67%
33%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

Maja w ogrodzie rekomenduje imprezy ogrodnicze

W jakim spotkaniu lub wydarzeniu o tematyce ogrodniczej - i pokrewnej - warto wziąć udział w najbliższym czasie?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg