Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
komentarze autor
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Never ending song of garden...brawo ! I jeszcze raz brawo ! Byłem pierwszy raz, z osobą bliską mi emocjonalnie.super przeżycie wielobarwności i wielorodności kwiatowej. Pozdrawiam Państwa Bigońskich i pracowników.
2018.08.13
~ kolejarz
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Wspaniałe miejsce widać że tworzone z sercem! Bajka! Polecam w 100%! Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet największe marudy ;)
2016.04.02
~ Arnika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Piękna wieża, też bym chciał taką kiedyś mieć :-) Ciekawe jaki jest jej przybliżony koszt. Co do Pana czarodzieja w kręgu, no cóż, nie zawsze musimy być tacy poważni i logiczni.
2016.01.10
~ Krzychu
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Ja odnośnie dostępności dla niepełnosprawnych. Stare ogrody były organizowane z dwadzieścia lat temu gdy nikt nie myślał o dostępności dla niepełnosprawnych. Mało tego były organizowane na zasadzie wykorzystania naturalnych nawierzchni tak by były jak najbardziej zbliżone do natury i wiejskich klimatów. Są więc tam wąskie kręte ścieżki pokryte kocimi łbami, wędruje się skłania kami i tak dalej. Są to pokazowe ogrody których wycinki możemy zrobić na własnych działkach. I to wyklucza dostępność dla wózków i tego się nie zmieni bo tam nie ma dla.tego miejsca. Należało by tam zbużyć większość założeń. Za mała jest tam powieżchnia i za mało miejsca. To tak jakby żądać by wejście na Rysy w Tatrach było dostępne dla osób niepełnosprawnych. Albo by ścianki wspinaczkowe były dostosowane dla.ludzi bez nóg. Ale budowane nowe ogrody są już inne. Tam jest przestrzeń i tam już jest i będzie więcej miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych. Oczywiście nie wszystko bo nikt zdrowy na umyśle nie wpuści człowieka na wózku do labiryntu ze ścieżkami długimi prawie na cztery kilometry. Głosy typu że wystarczyło by przestawić kilka kamieni w starym ogrodzie to naiwność i brak wiedzy. Te ogrody trzeba wyłożyć by praktycznie zaorać i zrobić od nowa rezygnując z połowy pomysłów. A przecież ich pomysłem jest właśnie to by pokazać naturalne nawierzchnie i tym podobne. Nikt nie zmusza nikogo by tam wydawał pieniądze i tam był. Nie podoba się to nie wchodź.
2015.08.16
~ wasyl
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Jestem dumny z naszej Dobrzycy.
2014.07.28
~ Dobrzycanin
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Niestety na wieżę nie można wjechać windą, do tego warto mieć wygodne obuwie na płaskim obcasie, bo schody są ażurowe, z metalowej kratki.
2014.04.20
~ redakcja
Rewelacja
W czerwcu 2013 roku byliśmy z żoną w niedalekim Sarbinowie w ośrodku AGADO. Tam dowiedzieliśmy się o Dobrzycy. Byliśmy zaskoczeni, że taki fajny ogród w Polsce nie jest znany. W sklepie zrobiliśmy zakupy. Spędziliśmy wspaniałe kilka godzin. W tym roku też w czerwcu będziemy w Kołobrzegu i znowu odwiedzimy Dobrzycę, ale już powiększoną. Szkoda że nigdzie nie napisano, czy na wieżę można wjechać windą.
2014.04.20
~ Tadeusz i Halina Kubiccy z Konina.
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Pozwólmy wierzyć każdemu w co chce, ciekawe w co wierzy "Magnolia" - w duszki kwiatów czy w Putina?
2014.03.16
~ iglak
Odcinek o zabobonach i przesądach
Magiczna różdżka, magiczne kamienie, jeszcze tylko magicznego Chrystusa ze Świebodzina brakowało :D Ciemnogród! Ale cóż się dziwić w kraju, w którym większość ludzi wierzy w wyimaginowanego przyjaciela spełniającego ich modlitwy i w niepokalane poczęcie :D
2014.03.16
~ magnolia
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
dzieki Jarku za zrozumienie, pozdrawiam monika
2014.03.13
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Przeczytałem wszystkie komentarze i jak byłem zachęcony by odwiedzić z narzeczoną latem Hortulus Spectabilis to po odpowiedzi ~Hortulus mam niemiłe/oschłe wrażenie po przeczytaniu odpowiedzi. Kto jest ważny? Człowiek czy roślina? Nie zrozumiem odpowiedzi, że \"i to i to\".
2014.03.12
~ Jarek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Mój mąż jest osobą niepełnosprawną i dużym entuzjastą ogrodów Hortulus . Nie wchodzi do ogrodów tematycznych .Ma ulubioną ławeczkę pod tulipanowcem na dziale handlowym wśród pachnących róż , śpiewu ptaków w przyjemnym cieniu . Nie słyszałam by narzekał że czuje się dyskryminowany może dlatego że jest osobą śwadomą swoich ograniczeń . To jest nie możliwe by dopasować cały świat do naszych indywidualnych niedoskonałości .Jak pokazać piękno kwiatów osobie niewidomej , jak wyrazić dźwięk by zachwycić nim niesłyszącego , jak opisać wrażenie mokrej trawy na stopach dziecku poruszającemu się na wózku . Możemy się starać ale to będą tylko starania . Te ogrody są piękne pod każdym względem tylko chciejcie to zobaczyć .Byłam świadkiem jak ludzkie marzenie stawało się rzeczywistością ,widziałam jak na ugorze powstawał mały raj . Każdy z nas ma wolny wybór a empatia i dyskryminacja nie ma tu nic do rzeczy .Widzę ile trudu kosztuje męża dostanie się do przychodni lub urzędów gdzie nadal brak podiazdów a progi są barieremi nie do pokonania . Z Hortulusu zawsze wraca zrelaksowany i pozytywnie naładowany .
2014.03.09
~ ogrodnik
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Rewelacyjny I bardzo bardzo ciekawy odcinek .Wspaniala I przemila prezentacja
2014.03.07
~ tomek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Witam! Monika ma rację! Dyskryminacja niepełnosprawnych w sierpniu 2013 r. była bardzo widoczna. Znak osoby niepełnosprawnej na niebieskim tle a nie to co jest dzisiaj na ich stronie( wózek dziecięcy) był zakazem wjazdu ( przekreślenie tego znaku czerwoną linia) dla wózków inwalidzkich. Nie trzeba niszczyć nasadzeń, tylko przesunąć kamienie o 30 cm, w alejkach i już jest szerzej. Zdjęcia mam WAM wysłać?
2014.03.04
~ wlodek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
dziękuję za szybką odpowiedź, wiem ze nowe ogrody będą dostępne, dopiero od czerwca, a regulamin wzięłam z Państwa strony. .Nie patrzę tylko ze swojej strony, ja też jestem ogrodnikiem i nikt nie wymaga,aby niszczyć to co zostało stworzone, żeby zrobić przejazd dla wózków inwalidzkich.Jednak byłam kilka razy u Państwa i naprawdę są spokojnie możliwości przejazdu wózkiem , oczywiście niektóre miejsca byłby niedostępne dla wózków np. skalniak czy Góra Troli czy inne.Na pewno latem odwiedzę nowe ogrody i napiszę do Państwa o wrażeniach i dostępności dla osób niepełnosprawnych, pozdrawiam Monika
2014.03.03
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Nie wiem, gdzie Pani czytała i o jakim regulaminie Pani mówi ,Nowy obiekt ogrodowy HORTULUS SPECTABILIS będzie dopiero udostępniony gościom najwcześniej w czerwcu tego roku , i nie posiada w tym momencie regulaminu .Obecnie trwają prace budowlane ,teraz rozpoczyna się budowa drogi -ponad kilometrowej , po to, by umożliwić poruszanie się również wózkom . Ogrody tematyczne w Dobrzycy były założone ponad 20 lat temu, jako prywatny ogród z własnych bardzo skromnych środków, a obecnie rośliny tak się mocno rozrosły ,że poruszanie się na wózku stało się niemożliwe . Obecnie ,aby przywrócić możliwość przejazdu należałoby usunąć wiele roślin, co stało by się z dużą stratą dla całej kompozycji ogrodu, a właściwie - równoznaczne z zniszczeniem drzew ,które mają w tym momencie ponad 25 lat Wcześnie jak Pani zauważyła taka możliwość istniała , i przykre jest ,że pisze Pani o tym na forum ogrodników widząc jedynie swój problem .
2014.02.27
~ hortulus
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
ogladałam program dot. nowych ogrodów hortulusa, piękne i zjawiskowe, zresztą jak i te poprzednie.Chciałam jednak zwrócić uwagę na inną rzecz w Dobrzycy bylismy 3 razy w przeciągu 5-6 lat. Pierwszy i drugi raz kiedy bylismy ,a córka jest na wózku inwalidzkim i bylismy wpuszczeni, jakież było nasze zdziwienie w ub. roku kiedy córce odmówiono wstępu do ogrodu.Bylo to co najmniej poniżajace i traktowanie ludzi jak gorszą kategorię. Z tego co czytałam w regulaminie, do nowych ogrodów z labiryntem także nie ma wstępu.Wstyd, ze projektując taki piękny ogród i na płaskim terenie nie przewiduje się możliwości dla wózków.
2014.02.27
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Nie rozumiem, dlaczego tyle złych komentarzy na temat radiestezji. Przecież dzięki niej znajduje się cieki wodne, wierci studnie zaoszczędzając sobie szukania na oślep. Ja mam w domu łóżka ustawione przez radiestetę w innych miejscach niż poprzednio i teraz śpi nam się lepiej. Po co spać na żyłach skoro są tacy ludzie, którzy mogą nam pomóc. Jak ktoś nie wierzy, może chociaż posłuchać tego co radiesteci mają do powiedzenia.
2014.02.25
~ Ewelina
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Wspaniali twórcy pięknych ogrodów !!! Pozazdrościć można wielkiej pasji,konsekwencji,cierpliwości i optymizmu ! A do tego pracowitości ! A do autorów programu,że zbyt wiele cennych minut przeznaczono na te \"radiestezje\"... szkoda bo to było kosztem ogrodów....
2014.02.25
~ K.
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Rewelacja , byłam, widziałam wieżę w budowie, teraz mam plan na lato zobaczyć na żywo, bardzo inspirujące ogrody tematyczne, gratuluje wytrwałości w realizacji oraz życzę sukcesu w aranżowaniu pozostałego wolnego areału.
2014.02.25
~ Renata Gruca